Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Валутният конфликт оказва натиск връху Меркосур

0 коментара

Едно десетилетие след като Споразумението от Асунсион създаде Меркосур, третият по големина търговски блок в света е в криза, а основните му страни-членки - Аржентина и Бразилия, се карат за отклоняващите се валутни курсове. Аржентински министри дори предложиха да се премахне системата на единни външни тарифи, което ще редуцира Меркосур от митнически съюз (по подобие на Европейския съюз) до зона за свободна търговия. Други пък предложиха временно прекратяване на дейността на Меркосур, докато бъдат изгладени различията.

За САЩ и Европа последният пристъп на напрежение в Меркосур идва в труден момент. САЩ подновиха преговорите си с Меркосур за сключването на търговско споразумение, докато ЕС направи първото си търговско предложение през юли. И за двата пазара южноамериканският търговски блок представлява нещо като награда.

Зоната, обхващаща Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай, както и Чили и Боливия като асоциирани членове, е с население от 210 милиона души и произвежда стоки и услуги на обща стойност 1000 милиарда долара.

Аржентинският министър на икономиката Доминго Кавальо предизвика последния рунд на ожесточеност преди няколко седмици, когато обвини съседна Бразилия, че нарочно следва политика на валутна девалвация. Докато аржентинското песо е фиксирано едно към едно към американския долар, бразилският реал има свободно плаващ курс от януари 1999 г.

Само тази година реалът загуби около 30 на сто от стойността си, като нанесе щети на конкурентността на аржентинските компании, които все още се олюляват от продължилата 3 години рецесия.

Ако Бразилия "продължи политиката си на девалвация, трябва сериозно да помислим за отношенията ни", каза г-н Кавальо. В предишни случаи той раздразни бразилското правителство, като оприличи девалвацията на реала с "ограбване на твоя съсед".

През март г-н Кавальо изостави някои от общите вносни тарифи на Меркосур и предложи, че ще е по-добре за Аржентина, ако договори двустранни търговски споразумения със САЩ и Европа.

Впоследствие обаче той бе обуздан от президента и от външния министър на страната, които са много по-благосклонни по отношение на запазването на връзките с Меркосур.

Но на фона на кризата в аржентинската икономика и продължаващото обезценяване на бразилския реал, все повече гласове в Аржентина призовават за по-драстични мерки.

Председателят на Аржентинския индустриален съюз Хосе Игнасио де Мендигурен неотдавна предложи Меркосур да прекрати дейността си най-малко за 6 месеца , докато страните-членки успеят да координират макроикономическата си политика.

Призивът бе подкрепен и от Раул Алфонсин - бившият президент на Аржентина, който вкара страната в Меркосур. Макар тонът между двете страни да загрубя, има и признаци на компромиси. Бразилия продължава да защитава митническия съюз, но сигнализира, че е готова да разгледа възможностите за "адаптиране" на общата външна тарифа.

Бразилският министър на външите работи Селсо Лафер намекна, че може да бъде обсъдена възможността за реципрочна отмяна на редица тарифи. Преди 6 месеца Бразилия даде разрешение на Аржентина да намали до нула вносните тарифи за някои капитални стоки, като същевременно за определени потребителски стоки ги повиши до 20% .

Аржентина пък предложи защитна тарифа, която да компенсира обезценяването на бразилския реал. Но бразилският президент Фернанду Енрике Кардозу предупреди за опасността от по-нататъшноразхлабване на митническия съюз.

"Бразилия се адаптира към нуждите на страните-членки на Меркосур, но не можем да се съгласим да превърнем общата външна тарифа в сито", посочи той. Бразилското правителство твърди, че всички страни-членки са се облагодетелствали от Меркосур, който е един от стратегическите приоритети на външната му политика. Бразилия освен това се опасява от загуба на позиции при преговорите с ЕС и САЩ.

Неотдавна ЕС обяви, че сключването на споразумение с Меркосур ще е възможно, само ако южноамериканският блок продължи да бъде митнически съюз, тъй като ЕС "не е подготвен да преговаря с всяка страна поотделно". Смята се, че и САЩ са на това мнение.

Въпреки това много анализатори считат, че за Меркосур ще е трудно да продължи напред, докато не реши фундаменталното противоречие в сърцевината си: Бразилия няма желание да се откаже от свободно-плаващия си валутен режим, докато Аржентина дори не смее да мисли за девалвация.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.