Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВАС не разреши сделката за БТК да продължи

0 коментара

Тричленен състав на Върховния административен съд отказа да продължи сделката за БТК, спряна от прокуратурата. Съдът остави без разглеждане молбата на "Вива венчърс" срещу решението на Върховната касационна прокуратура, с което приватизационната процедура бе спряна.

Адвокатите на компанията, избрана от Агенцията за приватизация за предпочетен купувач на телекома, са изпратили на 28 декември м.г. молба до съда. В нея те искат ВАС да обяви за нищожно постановлението на касационната прокуратура, с което процедурата по продажбата на БТК бе спряна. Молбата е изпратена ден след заседанието на ВАС, на което съдът даде ход на протеста на прокуратурата срещу избора на "Вива венчърс". Решението на съда по казуса трябва да стане ясно до 27 януари.

Днес 3-членният състав на съда е решил, че ВАС не е компетентен да отменя прокурорско постановление, защото според Наказателно-процесуалния кодекс то може да се обжалва само пред по-горен прокурор, а не пред съда.

Съдът не е уважил и искането на "Вива венчърс" да се разреши на Агенцията за приватизация да изпълни решението си за избор на купувач на БТК, въпреки прокурорското обжалване. От ВАС напомнят, че прокуратурата е спряла изпълнението на това решение по реда на Наказателно процесуалния кодекс - за да предотврати извършването на престъпление, за което единствено тя има правомощия.

Върховна касационна прокуратура спря приватизацията на Българска телекомуникационна компания но 6 декември м.г.. Решението си прокуратурата обоснова с чл.185 от Наказателно процесуалния кодекс, който дава право на държавното обвинение да вземе мерки, за да се предотврати извършването на престъпление.

Решението на прокуратурата дойде след сигнал от ОДС срещу сделката. Още при приемането му, зам.главният прокурор и шеф на ВКП Христо Манчев заяви, че има възможност процедурата да бъде спряна.

В сигнала на ОДС се твърди, че са налице достатъчно данни за предстоящо извършване на престъпление от страна на министрите Николай Василев, Пламен Петров, Николай Свинаров, Милен Велчев и на изпълнителния директор на Агенцията за приватизация Апостол Апостолов. Те можели да нарушат правомощията, които изпълняват "за полагане на достатъчни грижи за ръководството, управлението и запазване на повереното им имущество".

Няколко дни след това прокуратурата действително спря приватизационната процедура за БТК, като заяви, че може да се стигне до сключването на неизгодна сделка, което е престъпление по чл.220 от Наказателния кодекс и до нарушаване на служебните задължения с цел постигане на облага за себе си или за другиго, което е престъпление по чл.283 а от Наказателния кодекс.

Агенцията за приватизация е обжалвала постановлението на прокурор Комов пред по-горен прокурор от Върховната касационна прокуратура, като е предоставила всички изискуеми документи по преписката, съобщават от ведомството.

От АП очакват, ако проверката на ВКП не установи наличието на предпоставки за бъдещи престъпления, постановлението на прокурора да бъде отменено.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.