Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вдигнатият акциз удря по-силно евтините цигари

14 коментара
Вдигнатият акциз удря по-силно евтините цигари

Компромисни промени в акцизите върху цигарите, които ще се отразят по-силно върху цените на евтините марки и по-слабо върху по-скъпия клас, прие парламентът в сряда. На второ четене бяха гласувани корекциите в Закона за акцизите и данъчните складове.

Според тях, специфичната ставка в акциза за цигарите се увеличава от 6.50 лв., както е сега, на 37 лева за 1000 къса, а адвалорната (пропорционалната) ставка се намалява от 54% от продажната цена (както е сега) - на 35%.

Първоначалният проект на Министерството на финансите, който бе приет на първо четене, бе специфичната ставка да се увеличи на 14.5 лв. за хиляда къса, а пропорционалната да се запази.

Ако този вариант беше приет, поскъпването на масовите цигари („Средец”) заради акциза щеше да бъде с 27.5%, на по-скъпите („Виктори”) - с 20.77%, а на най-евтините („Невада” и „Арда”) – между 29.73 и 35.48%. Вносните цигари щяха да са по-скъпи със 17.18%. В абсолютни суми поскъпването за всички марки цигари щеше да е с 55 стотинки на кутия.   

Промяната в предложението бе обяснена от зам.-министъра на финансите Кирил Желев с проведените разговори между двете четения на проектопромените с производители и вносители на цигари. Позицията на монополиста на българския пазар „Булгартабак холдинг” била, че предложеното увеличение на акцизите ще удари по конкурентоспособността на холдинга и ще благоприятства за увеличение на контрабандата. Желев обаче подчерта, че ефективността в работата на дружествата от системата е въпрос преди всичко на мениджмънт, а не на акцизна ставка.

Шефът на бюджетната комисия Румен Овчаров прочете официалното становище на "Булгартабак” в този дух, според което „пазарният и финансов ефект от предложеното на правителството изменение на акцизната ставка на цигарите ще бъде крайно негативен, както за дружествата от системата на "Булгартабак", така и за бюджетните приходи.

От думите на Овчаров стана ясно, че предложеното в пленарната зала в сряда  увеличение на акциза е поисканият от тютюневия холдинг „компромис”.   

При тези параметри увеличението на акцизната ставка за най-продаваната ценова категория е с 36.4% или с 1.25 евро на 1000 къса, което е с 30% спрямо 2007 г., каза Овчаров. Той допълни, че поскъпването на най-продаваната марка цигари "Виктори" ще е с 12% спрямо 2007 г. или  2.90 лв. При първия вариант цената щеше да е 3.15 лв. за кутия. Евтин клас цигари като „Арда” ще поскъпне на 2 лв. от сегашните 1.55 лв.

Парламентът отхвърли предложението на Мартин Димитров от ОДС и група депутати специфичният акциз за цигарите да се увеличи от 6.50 лева на 11.75 лева за 1000 къса, като се запази пропорционалният акциз. Не бяха приети предложенията на ДСБ и на независимия депутат Мария Капон да се запази сегашната акцизна ставка за цигарите.

Лидерът на ДСБ Иван Костов, който е непушач, каза, че е заинтересован да се вземат мерки за ограничаване на тютюнопушенето, включително и с ценови средства, но е неприемливо поскъпването на цигарите в момент, в който общо се покачват цените на нееластичната група потребявани стоки като хранителните и алкохола.

Вследствие на ценовия шок делът само на хранителните стоки се е увеличил от 35 на сто на 38 на сто средно за българското домакинство и то се върна в началото на 2001 г., допълни той. Според него при това положение не е редно да се предприемат мерки за покачване на акциза на цигарите.

Според Павел Шопов от "Атака", увеличението на акциза на цигарите тласка тютюневата индустрия към ликвидация.

Скок и на енергийния акциз

Преди това парламентът гласува увеличение на акциза върху кокса и въглищата с 33%, върху електроенергията за стопански нужди – с 20%, и върху течните горива, с което цената на безоловния бензин ще поскъпне с 5 ст., а дизеловото гориво – с 6.5 ст.  

Опозицията поиска текстовете да отпаднат. Според Павел Шопов от „Атака” акцизът върху кокса и въглищата не само не трябва да се увеличава, а трябва да отпадне. За същото се обяви и депутатът от ДСБ Иван Иванов. По думите му покачването на акциза е директен удар върху бюджетите на домакинствата в малките населени места. Според него цялото население ще бъде ударено индиректно, защото коксът и въглищата са основен източник на енергия в топлоелектрическите централи.

Независимият депутат Павел Чернев заяви, че това е „прекрасен новогодишен ценови шамар за българските граждани”.

По отношение на акцизите върху горивата Мартин Димитров от ОДС и Павел Шопов призоваха при гласуването да отпадне акцизът върху пропан-бутана. Според Димитров у нас има около 600 хил. коли на газ, докато Шопов напомни и качествата на пропан-бутана като източник на енергия.  

Иван Костов подчерта, че в момента драстично се вдигат цените на течните горива, което утежнява още повече, при това ненужно, българските граждани.

По време на обсъждането на текста, с който акцизът на електроенергията се увеличава с 20%, Мария Капон изтъкна, че реалното отражение на пазара ще е вдигане на всички цени.

В абсолютни числа отражението на акциза върху цената на електроенергията е нарастване на стойността на един мегаватчас от 123.60 лв. на 123.80 лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. пътов
    #15

    тютюнопушеното причинява черна статистика. извън статистиката - ex smoker.

  2. Искаме си царо
    #14

    Искаме си царо

  3. nina
    #13

    koi vi prechi!kakvo vi e enia za horata.Vie si imate vashite "visoki",po-tochno visokomerninegramotni prioriteti da se obogatiavate i unishtojavate malkotochoveshko ostanalo v naroda si.Zashtotobedniat chovek e kato torba s kartofi,koiato ritate kakto vi padne.

  4. Sin
    #12

    Сега и парното като вдигнат, а след нова година и хляба - ще вържете ! Не на гласуването - да на гъбите !

  5. Sin
    #11

    За въздуха, който се диша. Да кажем 20 ст на метър кубичен. Човек потребява няколко кубика на ден - ще стигнат ! Но само на гъбарите ! Белким така се напълни хазната и престанат на нас другите да събират още данъци ...

  6. adolf
    #10

    и да не ви пука - по-евтино ще е от БГ боклуците

  7. бай х
    #9

    само нашето предателско правителство вдига акциза на собствените си продукти, а амаля този на вносните. После плачат ,че имали отрицателен търговски баланс. Ами естествено бе ,предатели,като загробвате Българското производство под чужд диктат.

  8. ЗАЩО ??????
    #8

    Такава цензура не е налагал нито един сайт, нито един вестник !!!!! СТОЯНА е май пияна .......

  9. ZZ Pop
    #7

    Не хваля тютюнопушенето, но долното в случая е ,че управляващите изтупват брашняния чувал, използвайки една зависимост на хората от даден продукт. Нека оставим цигарите, вижте цените на храните подходящи за диабетици например - тройно по-високи са при дори по-малка себестойност.

  10. Ф.Морис
    #6

    И при тройно вдигнат акциз монополистът Булгартабак може да продава без да пипа цените и пак ще е на печалба.Себестойността на един пакет е под 20 стотинки. И повечето се падат на опаковката.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.