Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Венецианската комисия остави Изборния кодекс под въпрос

14 коментара
Венецианската комисия остави Изборния кодекс под въпрос

Венецианската комисия остави под въпрос Изборния кодекс до средата на юни, след като нейната делегация обяви, че някои разпоредби могат да затруднят обжалването на изборите. Междинното заключение на експертите от международния орган се очаква до 18 юни. От комисията обявиха на първо четене, че има нужда от промяна в българската конституция заради забраната за българите с двойно гражданство да стават депутати, а на затворниците и арестантите да гласуват.

Подобни ограничения биха могли да доведат до дела пред Европейския съд в Страсбург заради ограничения на права, заложени в Европейската конвенция за защита правата на човека. До изборите, които се очертават през октомври, поправки в Конституцията няма време да се направят. Освен забележките на комисията, кодексът виси и заради заплахите на БСП, че може отново да сезират Конституционния съд заради 10-месечната уседналост, въведена специално за тазгодишните избори.

В петък представителите на комисията отправиха безпрецедентно бързо препоръки към българските власти по отношение на изборното законодателство – само ден след разговорите им с партиите в парламента. Те поискаха Народното събрание безусловно да въведе 6-месечната уседналост, съобразявайки се изцяло с решението на Конституционния съд. Това е удар по намеренията на ГЕРБ да прокара 10-месечната уседналост за тазгодишните избори.

До този момент практиката бе комисията да се произнася най-малко месец след сезирането ѝ. Анонсите, че някои от текстовете, засягащи правомощията на ЦИК, няма да бъдат приети, поставя ГЕРБ в ситуация да вкарва втори законопроект за промяна на Изборния кодекс, докато първият все още не е приет окончателно.

Управляващите така и не се съобразиха с критиките на опозицията и постановиха, че решенията на ЦИК по жалби са необжалваеми пред съда. ГЕРБ внесоха поправки, свързани единствено с уседналостта и връщането на депозитите на партиите. Те си оставиха вратичка само за връщането на прекия избор на районните кметове, подкрепяйки законопроекта на Любен Корнезов (БСП).

Като цяло висока оценка

"Венецианската комисия като цяло дава висока оценка на факта, че изборното законодателство е събрано в един кодекс", заяви главният секретар на комисията Томас Маркерт. Той определи като положителен факта, че ЦИК ще бъде постоянно действащ орган с ясен мандат и похвали депутатите за приетия навреме закон.

Меркерт добави, че след решението на Конституционния съд са отпаднали притесненията на комисията по отношение на по-дългия срок за уседналост и възможността партиите по своя преценка да оттеглят представителите си в ЦИК. Главният секретар на комисията обясни, че въвеждането на уседналостта би спомогнало за пресичане на изборния туризъм.

Той не пожела да коментира директно оплакването на БСП, ДПС и Синята коалиция, че е недопустимо вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов да е и шеф на предизборния щаб на ГЕРБ. Меркерт обясни, че делегацията на комисията има за цел да оценява само законодателството.

"Важно е ресурсите на МВР да не бъдат използвани в полза на определена политическа сила по време на изборите. Важно е да бъдат наблюдавани действията на министерството преди и по време на вота. Очакваме предстоящите избори да са честни", каза той като посочи, че гаранти за това могат да бъдат наблюдателите от ОССЕ и ПАСЕ.

Вратичка за районните кметове и по-малка уседналост

Преди пресконферанцията на международната делегацията от ГЕРБ подкрепиха поправки в кодекса, които оставят вратичка за връщането на прекия избор на районните кметове и намаляване на уседналостта на предстоящите избори до 3 месеца. Това стана, след като Народно събрание прие на първо четене законопроектите за промени в Изборния кодекс на Искра Фидосова (ГЕРБ) и Любен Корнезов (БСП). Заседанието не мина без скандали.

В началото на заседанието от "Коалиция за България" поискаха извънредната точка в дневния ред да не се разглежда, защото председателският съвет на парламента е решил да се изчака мнението на правната комисия. Предложението бе игнорирано от председателя на НС Цецка Цачева, която обясни, че парламентарният правилник е спазен.

Приетите предложения на Фидосова са за въвеждане на 6-месечна уседналост, която обаче няма да важи за тазгодишните избори. За тях ГЕРБ остави 10-месечна уседналост, която не бе отменена с решението на Конституционния съд. В същото време обаче бе приет и законопроектът на Любен Корнезов, предвиждащ също 6-месечна уседналост, която да не важи за предстоящия местен вот. За него бившият конституционен съдия предлага 3-месечна уседналост.

Пакетът от промени на червения депутат е в пълно съзвучие с решението на КС, в което се казва, че разумният срок за въвеждане на уседналост е до 6 месеца. Приетите предложения на Корнезов връщат още прекия избор на районните кметове и на кметовете в селата с население над 150 души. Неговият законопроект бе прието с 86 гласа "за", 8 "въздържали се" и без нито един глас "против", докато 21 депутатите от левицата гласуваха срещу предложенията на ГЕРБ.

Управляващите смятат да коригират и текста, който постановяваше, че депозитът, внесен от партиите се възстановява при получени поне 2% от гласовете. Тази разпоредба бе обявена за противоконституционна и затова се връща старата норма, постановяваща депозит да се връща при спечелен 1 процент.

Пак скандал

Спорът по извънредно вкарания за разглеждане в пленарна зала Изборен кодекс не започна по същество. Според Ангел Найденов бързото вкарване на законопроекта, което не е било изрично решено, превръщат "заседанията на председателския съвет по обсъждането на дневния ред на Народното събрание в една раздумка на чаша кафе".

"Включването в дневния ред на тези проекти за изменение на Изборния кодекс е една демонстрация на неуважение към парламентарния правилник, към парламентарната практика и към парламентарните процедури", добави Мая Манолова (БСП).

От своя страна Цецка Цачева репликира: "Когато процедурата по гласуване или резултатите от него бъдат оспорени, кое оспорвате процедурата по гласуване или резултатите? Няма да ви дам възможност да говорите по същество".

От ДПС също заявиха, че нищо не налага това препускане. Четин Казак припомни реакцията на депутатите в началото на днешното пленарно заседание. Нека внимателно да се анализират всички последици от решението на Конституционния съд спрямо текстовете на Изборния кодекс, призова депутатът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сляп котарак
    #14
  2. И.Иванов, Швеция
    #13
  3. И.Иванов, Швеция
    #12
  4. Анкета
    #11
  5. Глух плъх
    #10
  6. Кокошков
    #9
  7. Янко
    #8
  8. Qwerty
    #7
  9. Анкета
    #6
  10. крис
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.