Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всички кандидати за пакта подкрепиха България и Румъния за НАТО

0 коментара

Югоизточна Европа повече от всеки друг район държи ключа за противопоставянето на новите заплахи към евроатлантическата сигурност и надеждата за по-мирно и сигурно бъдеще. Ето защо ние вярваме, че трябва да има южно измерение в решението, което ще се вземе на срещата на върха в Прага. Това се казва в заключителната декларация на премиерите на кандидатките за членство в НАТО, с която приключи двудневната среща в Букурещ на страните от Вилнюската група.

Във форума участваха правителствени ръководители и представители на България, Румъния, Словения, Словакия, Литва, Латвия, Естония, Албания, Македония и Хърватия, която е член на програмата на НАТО - Партньорство за мир. Българската делегация бе ръководена от министър-председателя Симеон Сакскобургготски, а на срещите присъстваше и външния министър Соломон Паси.

В декларацията 10-те страни кандидатки подкрепиха и започналата миналия месец в Истанбул инициатива за сътрудничество във формат 2+2 между България, Румъния, Турция и Гърция. "С това сътрудничество се превърнахме от две страни кандидати в направление на разширяването на НАТО", коментира българският външен министър.

В изявление след среща на четиримата външни министри миналия месец в Истанбул, се подкрепи присъединяването на България и Румъния към алианса като гаранция за мира, сигурността и стабилността на Балканите.

В обръщението си към участниците на срещата по-рано днес първият зам.държавен секретар на САЩ Ричард Армитидж изтъкна, че съществува историческа възможност за създаване на демократична, стабилна и просперираща Югоизточна Европа.

Армитидж призова страните-кандидати да продължават да се подкрепят взаимно както до, така и след срещата на върха на НАТО в Прага. Армитидж подчерта и значението на подкрепата на Турция и Гърция за усилията на България и Румъния за членство в алианса.

В двудневния форум в румънската столица участваха над 400 гости, между които първият заместник-държавен секретар на САЩ Ричард Армитидж, президентът на Полша Александър Квашневски, премиерите на Чехия и Турция - Милош Земан и Бюлент Еджевит.

Първият заместник-държавен секретар на САЩ припомни, че по време на предишната среща на Вилнюската група през октомври в София, те са изразили силна подкрепа на Съединените щати след терористичните нападения от 11 септември. "И нещо по-важно, подкрепихте тези думи с дела. Всички вие отворихте вашите въздушни пространства и пристанища в подкрепа на операция "Трайна свобода".

В Букурещ не е обсъждана нито вероятна американска атака срещу Ирак, нито възможно използване на база в България, каза при завръщането си Соломон Паси. Той обаче допълни, че е било подчертано значението на американската база край Бургас по време на въздушната операция в Афганистан.

Ричард Армитидж потвърди официалната позиция на Вашингтон в подкрепа на възможно най-голямо разширяване на НАТО, включително към Югоизточна Европа. Той заяви, че САЩ все още не са взели решение за броя на страните, които ще бъдат поканени да влязат в НАТО, и ще сторят това малко преди срещата в Прага. "Това ще даде на всички вас повече време да се подготвите и всички вие трябва да положите повече усилия, за да подготвите себе си и вашето обществено мнение. Дали ще бъдете поканени да се присъедините към НАТО, е единствено във вашите ръце", заяви той.

В изказването си на срещата българският премиер Симеон Сакскобурготски изтъкна вчера, че борбата срещу тероризма укрепва логиката на разширяване на НАТО със съюзници като България, способни да проектират стабилност в и около евроатлантическата зона. Българският премиер каза още, че България и Румъния, които бяха на фронтовата линия по време на водената от НАТО операция в Косово, днес са необходимата връзка с централно-европейските страни в кампанията срещу тероризма.

Като друг важен политически аргумент за разширяване на НАТО българският премиер посочи факта, че международният тероризъм може да бъде победен само от коалиция, основана на общи ценности. Такава коалиция днес е, и може да бъде само НАТО, подчерта Симеон Сакскобургготски.

В обръщение към участниците в срещата, излъчено на видеозапис, генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън посочи, че все още не е взето окончателно решение кои страни ще получат покана в Прага. По думите му ще се избира между една и девет страни, и затова Робъртсън призова кандидатите да удвоят усилията по подготовката си.

Американският президент Джорд Буш също изпрати обръщение към участниците във форума. В него Буш изтъкна, че е окуражен от напредъка им в подготовката за членство.

Премиерите на Турция и Гърция - Бюлент Еджевит и Костас Симитис, също изразиха подкрепа за разширяването на НАТО към Югоизточна Европа.

Бюлент Еджевит изтъкна, че Анкара няма политически резерви към никоя от страните-кандидатки, които изпълнят изискванията за пълноправно членство. Костас Симитис отбеляза, че страната му активно подкрепя, заедно с други съюзници, балканското измерение на разширяването, тъй като вярва, че подобен процес несъмнено ще допринесе за общата военна, социална и икономическа сигурност на региона.

Румънският президент Йон Илиеску изтъкна в словото си, че окончателното решение за разширяването на НАТО ще бъде най-вече политическо. Румънският държавен глава подчерта, че на срещата в Букурещ десетте кандидати желаят да отправят силен политически сигнал за твърдата си воля да допринесат за укрепване на мира, сигурността и просперитета на Европа.

Румънският премиер Адриан Нъстасе посочи, че разширяването на НАТО към Югоизточна Европа ще укрепи военния капацитет на съюза и способностите му да се противопостави на тероризма, нелегалната миграция и трафика на наркотици, оръжия и хора.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.