Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Всички опции са на масата", обяви Тръмп след като корейска ракета прелетя над Япония

Балистичната ракета е прелетяла над остров Хокайдо и паднала в Тихия океан

21 коментара

Американският президент Доналд Тръмп предупреди, че "всички опции са на масата", след като Северна Корея изстреля ракета, прелетяла над Япония малко преди 6 ч. сутринта във вторник (японско време).

След изстрелването на ракетата са се задействали сирени и сигнали за тревога в северна Япония, предупреждаващи хората да търсят убежище. В североизточната и северната част на страната временно е било спряно и движението на високоскоростните влакове "шинкансен".

Северна Корея изстреля ракетата от район недалеч от столицата си Пхенян, съобщиха правителствата на Южна Корея и на Япония, цитирани от Ройтерс.

Ракетата е прелетяла над остров Хокайдо. Тя се е разпаднала на три части и е паднала във водите на Тихия океан, на около 1180 километра източно от нос Еримо на японския остров.

Поредната демонстрация на сила от страна на Пхенян бе осъдена от международната общност, но севернокорейските представители игнорираха предупрежденията и обявиха, че КНДР има право да се защитава. Очаква се късно вечерта във вторник българско време Съветът за сигурност на ООН да се събере, за да обсъди кризата.

По заповед на севернокорейския лидер Ким Чен-ун Пхенян проведе серия изпитания на балистични ракети през последните месеци, което предизвика силна тревога.

Японският премиер Шиндзо Абе заяви, че ще бъде направено всичко възможно, за да се защити населението.

Японският министър на отбраната Ицунори Онодера каза след извънредно заседание на кабинета, че още се анализират данните за ракетата, включително за височината на полета ѝ. Главният секретар на правителството Йошихиде Суга заяви, че поредното изстрелване на балистична ракета от Пхенян е сериозна и голяма заплаха за страната му, срещу която Токио протестира и на която ще реагира, открито нарушение на резолюциите на ООН.

Японският външен министър Таро Коно заяви от своя страна, че трябва да се окаже по-силен натиск върху Северна Корея.

Ракетата е била със среден обсег

Според бивш южнокорейски военен, който работи като анализатор в Института за далекоизточни изследвания в Сеул, съдейки по първоначалните данни, може да се предполага, че това е била ракета "Хвасон-12" - нова ракета със среден обсег, каквато Пхенян заплаши да изстреля по района на остров Гуам, съобщи Асошиейтед прес.

Друг южнокорейски експерт обаче казва, че може да е била и ракета със среден обсег "Мусудан", която е с радиус от 3500 километра, или "Пукгуксон-2" - ракета с твърдо гориво, която може да бъде изстреляна по-бързо и по-засекретено от ракети с течно гориво.

Според южнокорейския генерален щаб ракетата е прелетяла около 2700 км и е достигнала височина от около 550 км.

Според двама американски служители, пожелали анонимност, ракетата вероятно е била балистична със среден обсег. Необходим обаче е допълнителен анализ, за да се разбере дали опитът с нея е бил успешен или провален.

Първоначалните данни сочат, че става дума за ракета КХ-17 или "Хвасон-12", добавиха те. Според класификацията на Пентагона балистичните ракети със среден обсег имат радиус на действие между 2800 и 5500 км.

Тръмп: Всички варианти са на масата

По-късно във вторник американският президент Доналд Тръмп заяви, че "всички варианти са на масата".

"Светът получи поредното ясно и силно послание от Северна Корея: този режим показва своето презрение към съседите си, към всички членове на ООН и към минималните стандарти за приемливо международно поведение", каза Тръмп в комюнике, разпространено от Белия дом.

"Заплашителните и дестабилизиращи действия само засилват изолацията на севернокорейския режим в региона и сред всички държави по света. Всички варианти са на масата", заяви президентът на САЩ.

Няколко часа по-късно постоянната представителка на САЩ в ООН Ники Хейли каза, че изстрелването на ракетата, прелетяла над 130-милионна Япония, е "абсолютно неприемливо и безотговорно" и че "Съветът за сигурност трябва да предприеме сериозни ответни мерки". Според нея Северна Корея е нарушила всяка отделна резолюция на съвета и затова "трябва да се случи нещо сериозно".

Хейли изрази мнение, че Китай и Русия ще продължат да работят с останалите страни членки на Съвета за сигурност, който ще се събере по-късно днес, за да обсъди какво трябва да се направи във връзка с ракетно-ядрената програма на Северна Корея.

Напоследък напрежението между Северна Корея и САЩ отслабна, след като няколко седмици преди това двете страни си размениха заплахи. Лидерът на КНДР Ким Чен-ун заплаши да изстреля ракети в морето край американския остров Гуам, а президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди Пхенян, че ако застраши САЩ, те ще реагират с "огън и гняв". През юли Пхенян извърши две изпитания на балистични ракети и това предизвика остра реакция от страна на САЩ, Япония и Южна Корея.

Руският външен министър Сергей Лавров коментира, че Северна Корея трябва да спазва резолюциите на Съвета за сигурност на ООН за ракетната ѝ програма.

Русия иска Северна Корея да прояви сдържаност и да избягва провокационни действия, а САЩ и военните им съюзници да избягват военна ескалация, заяви от своя страна руският заместник-външен министър Сергей Рябков, цитиран от Интерфакс.

Рябков добави, че политическо решение на кризата с КНДР може да се постигне на основата на предложената от Русия и Китай пътна карта, която предвижда двойно замразяване - на ракетните и ядрени тестове на Северна Корея и на натиска с военни средства от нейните опоненти, отбелязва ТАСС.

ЕС: Търсим подходящ отговор

Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Федерика Могерини също осъди изстрелването на ракетата. Тя предложи подкрепата на ЕС за бъдещи преговори, но предупреди, че може да бъдат предприети действия след срещи в Съвета за сигурност на ООН.

"Ние напълно подкрепяме призивите за извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН днес", заяви Могерини.

По думите ѝ ЕС ще потърси "подходящ отговор в близки консултации с ключови партньори и в съответствие с обсъжданията в Съвета за сигурност на ООН".

ЕС затегна икономическите си санкции срещу Северна Корея на 10 август.

Британският премиер Тереза Мей изрази своето възмущение от ракетните изпитания на КНДР, които определи като "безразсъдната провокация".

"Министър-председателката е възмутена от безразсъдната провокация на Северна Корея и категорично осъжда тези незаконни изпитания. Смятаме, че ще е необходимо да продължим да работим с международните си партньори, за да поддържаме натиска върху Северна Корея", каза говорителка на британския премиер.

Тереза Мей пътува по-късно днес за Япония, където ще разговаря с министър-председателя Шиндзо Абе.

Пхенян: Имаме право на защита

В същото време постоянният представител на КНДР в ООН в Женева Хан Тхе-сон заяви, че страната му има право на самозащита заради "враждебните намерения" на САЩ.

"Съвместните американско-южнокорейски военни учения, които се водят в момента, в обстановка на напрежение на Корейския полуостров и въпреки твърдите предупреждения на КНДР, са единствено фанатична постъпка, която налива масло в огъня", заяви на конференцията Хан Тхе-сон.

"След като САЩ открито обявиха враждебните си намерения към КНДР с участието си в тези учения, моята страна има пълно основание да отвърне с твърди ответни мерки, като упражни правото си на самоотбрана. САЩ ще трябва да носят отговорността за катастрофалните последици", предупреди представителят на Северна Корея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #21
  2. Преслав
    #20

    Не даваш отговор на въпроса. Може ли ПВО да гарантират 100% прихващане при внезапно нападение , при положение че цялото време за реакция е минута , а може би секунди ? Достатъчно ли е за реакция ? И всъщност при тези ракети колко време е достатъчно за да поразят цел примерно на 150 или 300 км ? Ясно , че е необходимо да набере височина , скорост ... Тия са със среден обсег , но за Южна Корея ще са му достатъчни с малък обсег , а едва ли някой се съмнява , че Ким притежава такива. Заплахата не е за САЩ , няма защо да напада и Япония , но виж ЮК е лесна цел.

  3. ivancho ivanov
    #19

    Опасността е и от възможна човешка грешка дължаща се на разпадане на ракетата* и преценяване на парчетата падащи върху сушата като предварително насочена ракета! Следва ответен удар с всичките последствия! ______________________ *Японски разсъждения върху последният опит!

  4. ivancho ivanov
    #18

    Ракетите Пършинг по времето на Рейгън успокоиха света - оказа се, че ядерните бойни глави експлодират последно, след като обикновенните заровят ракетата дълбоко - резултатът е подобен на разклащане на кофичка кисело мляко, т.е. много стабилен бункер, става като кофичката айран преди да се налее в чашата!
    Щом СССР го е разбирал това тогава, разбира го и Ким... днес, но играе покер! Защитава го Китай, не от
    "братска любоф", но не иска Южна Корея до нейните граници! Опасността идва и от това, че Ким

  5. Преслав
    #17

    Всъщност , ако има по-навътре в материята това наистина е интересно. При ученията с ПВО предварително се знае , че ще бъдат изстреляни ракети и трябва да бъдат прихванати. Как стои въпроса , когато нападението е неочаквано и няма възножност да се проследи подготовката и самото изстрелване. Ясно , че ПВО -то е в постоянна бойна готовност , но доколко е възможно да реагира предвид скоростта и разстоянието до целта ? Да кажем пускат ракети към Сеул от разстояние 150 км. Колко време имат до целта и дали е достатъчно да бъдат прихванати толкова бързо ?

  6. Преслав
    #16
  7. Nikola Nikolov
    #15

    Не съм специалист по военно дело , но не мога да си отговоря на един доста простичък въпрос - ЗАЩО ПИРАТКИТЕ , КОИТО ПУСКА УРОДЛИВОТО КОМУНОИДНО НЕЩО , НЕ СЕ СВАЛЯТ НА МИГА ???Нито Южна Корея , нито Япония , нито дори С А Щ , не отговарят по подходящ начин на агресивното , нагло , цинично и опасно за целия свят , поведение на умопомрачения комуноид! Опитите , които той прави , му помагат да усъвършенства ядрения си потенциал , не без помощта на другия агресор-милитарист - кгб-гномчето путлер! Е , а със същатата цел , не е ли редно да се използват в реална обстановка и американските средства за ПРО ??!!

  8. dimitardi100
    #14

    Какво ще каже Олигарски за своя приятел ?

  9. Ощавен маркиз
    #13

    Едно не мога да проумея. Кък е възможно над 50 милионя южнокорейци да имат по над 35 иляди зелени гушери годишен БВП на глава от населението, а тяхните, останали под "мочно милитар вооръженото", напоследък и /раш-ала-балистично/, комунделско иго от кенедерото - да имат бевепе на рабочий каскет, кашишка каска и генералска кокарда само по ... 1200 гущери? КЪДЕ СА ПАРЯГИТЕ, биф попитал язе. Толку годин слободни ЧУЧХЕ нараствувания, десетилетия вдохновлен труд, МЪКЕ научно-тейнически, дисциплина на катове

  10. Преслав
    #12

    NY Times разкри , че Украйна е доставила двигатели на Северна Корея и опровержението на украинците не бе прието с доверие ;) Това издание принципно се слави със симпатии към режима в Киев , но явно не им издържаха нервите пред тая безочливост. Едва ли е държавна политика , по-скоро дело на неконтролируемата корупция ширеща се там.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.