Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Япония няма прогноза за край на ядрената криза

35 коментара
Япония няма прогноза за край на ядрената криза

Кризата с авариралата АЕЦ "Фукушима-1" продължава и японските власти не се наемат с прогноза кога ще бъде овладяна. По последни данни морската вода край първи реактор на авариралата централа съдържа радиоактивен йод в концентрация 3355 пъти над допустимото, предаде Ройтерс. От японската агенция за ядрена и промишлена безопасност успокоиха в сряда, че йодът има период на полуразпад от осем дни и концентрацията му ще отслабне значително, докато достигне хората.

Плутоният, открит в почвата около централата, допълнително засили тревогите за най-сериозната ядрена катастрофа в света след тази в Чернобил през 1986 г. Мащабите на аварията във "Фукушима-1" засенчиха трагедията, предизвикана от земетресението и вълните цунами на 11 март, в резултат на които 27 500 човека са загинали или изчезнали.

Междувременно в нощта срещу сряда в Япония бяха регистрирани четири земетресения с магнитуд над 5 по Рихтер.

Трусовете са били край източния бряг на най-големия японски остров Хоншу. Най-мощният е бил със сила 5.8 по Рихтер. Сеизмичната активност по източното крайбрежие на остров Хоншу не е отслабвала от мощното земетресение на 11 март.

Спешни проверки на всички ядрени реактори

В сряда японското правителство нареди незабавно да бъдат извършени спешни проверки на всички ядрени реактори в страната, за да бъде сигурно, че няма да възникнат аварии като тази в АЕЦ "Фукушима-1". Проверките ще бъдат извършени до края на април и включват осигуряване на аварийно захранване в случай на прекъсване на електроподаването, наличие на пожарни коли с маркучи, готови да реагират по всяко време, както и гарантирана поддръжка на охладителните системи на реакторите и басейните за отработено гориво.

Мерките не налагат задължително спиране на ядрените електроцентрали, посочи пред журналисти министърът на икономиката, търговията и промишлеността Банри Кайеда. Инсталациите, които в момента са спрени или се изграждат, няма да могат да бъдат пуснати в действие без проверки. Кайеда подчерта, че Япония трудно може да се справи без електроенергия от ядрени източници предвид голямото потребление и липсата на ресурси. Електроенергията от ядрени централи представлява 30% от производството на електричество в страната, уточни той. В Япония има над 50 ядрени реактора, всичките разположени край морето на архипелага, който често е разтърсван от земетресения.

Франция и САЩ обещаха помощ

Франция и САЩ ще помогнат на Япония да се справи с изтичането на радиация, но властите признаха, че все още нямат идея кога ще са в състояние да стабилизират централата, намираща се на 240 км от столицата Токио.

Секретарят на японския кабинет на министрите Юкио Едано заяви, че не знае кога кризата в централата ще бъде овладяна. “Обмисляме различни мерки, но на този етап не можем да кажем, че положението ще е под контрол след конкретен период”, заяви Едано.

Според японски медии една от възможните мерки, обмисляна от властите,  е покриването на полуразрушените сгради на ядрените реактори със специална материя, за да се намали  радиационното замърсяване. Друга възможност е използването на танкер за източване на замърсената с радиация вода от реакторите.

Японският премиер Наото Кан е провел телефонен разговор с американския президент Барак Обама, който е потвърдил, че Америка ще изпрати няколко роботи-детектори на радиация, с чиято помощ да се изследват ядрата на реакторите.

Френският президент Никола Саркози, който председателства Г-20 и Г-8, планира да посети Токио в четвъртък. Той ще е първият чуждестранен ръководител, който ще отиде в Япония след бедствието.

Освен това Франция изпраща двама експерти от държавната компания "Арева" и центъра за ядрени изследвания, които да помагат на остро критикуваната компания “Токио електрик пауър” (Tokyo Electric Power Co. -TEPCO), която е оператор на "Фукушима-1".

Демонтажът на реакторите ще струва 12 млрд. долара

Демонтажът на реакторите на авариралата АЕЦ "Фукушима-1" може да отнеме три десетилетия и струва на оператора “Токио електрик пауър” над 1 трилион йени (12 млрд. долара), според изчисления на инженери и анализатори.

Агенция Блумъбрг съобщава, че четири от шестте реактора на атомната централа окончателно са излезли от строя и са непригодни за по-нататъшна експлоатация, тъй като след земетресението и вълните цунами на 11 март, за тяхното охлаждане бе използвана морска вода.
Министър - председателят на Япония Наото Кан заяви във вторник, че вероятно цялата АЕЦ "Фукушима-1" ще бъде изцяло изведена от експлоатация.

След охлаждането на повредените реактори и изкарването и погребването на радиоактивните материали ще се наложи демонтаж на реакторите, смята ядреният специалист от Института по икономика на енергетиката Томоко Мураками. Според оценки на професора по ядрено инженерство от Университета в Киото Хиронобу Унесаки, за това ще е необходимо значително повече време, отколкото 12-те години, които отне демонтажът на реактора на АЕЦ "Три Майл Айлънд" в САЩ.

Междувременно стана известно, че президентът на компанията “Токио електрик пауър” е постъпил в болница, предаде Франс прес.  66-годишният Масатака Шимизу има високо кръвно налягане и световъртеж.

Разрушителното земетресение и последвалото го цунами на 11 март засегнаха охладителните системи на реакторите на атомната електроцентрала, предизвиквайки експлозии и пожари, както и изпускане на радиация.

По-рано от компанията съобщиха, че по време на кризата Шимизу се е почувствал зле и е отсъствал няколко дни от общите усилия за овладяване на кризата на компанията и правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kotaraka
    #35
  2. Kotarka
    #34
  3. питащ
    #33
  4. Кочът
    #32
  5. даскало
    #31
  6. Idealist
    #30
  7. Kotaraka
    #29
  8. Stenly
    #28
  9. Kotaraka
    #27
  10. Kotaraka
    #26

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.