Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ярузелски застана пред съда заради военното положение в Полша преди 27 години

8 коментара
Ярузелски застана пред съда заради военното положение в Полша преди 27 години

Процесът срещу бившия полски държавен ръководител генерал Войчех Ярузелски (85 г.), обвинен в "комунистически престъпления" след въведеното от него на 13 декември 1981 г. военно положение в Полша, беше подновен в петък в районен съд във Варшава, съобщиха информационните агенции.

По делото са обвиняеми още седем бивши комунистически функционери, сред които 81-годишният първи секретар на Полската обединена работническа партия Станислав Каня и 82-годишният Чеслав Кишчак – министър на вътрешните работи.

В залата на съда присъстваха седем обвиняеми, сред които и бившият президент Ярузелски. Кишчак отсъстваше поради здравословни причини.

Делото е заведено от Института за национална памет, който се разпорежда с архивите на полските тайни служби от времето на комунизма.

В петък прокурорът прочете обвинителния акт срещу Ярузелски и неговите сподвижници. Те са обвинени в “извършването на комунистически престъпления, нарушаване на конституцията и оглавяване на организирана престъпна група от военен характер, която е имала за цел да извърши престъпления, сред които лишаване на хора от свобода посредством тяхното арестуване”.

Ако бъде призната вината му, Ярузелски може да получи до 10 години затвор.

Защитата на обвиняемите твърди, че са невинни, защото са наложили военното положение на 13 декември 1981 г., за да избегнат намесата на руската армия срещу профсъюза "Солидарност", оглавяван от Лех Валенса. Процесът беше предаван по частната полска телевизия ТВН24.

Делото беше отложено преди една година, тъй като защитата поиска по него да свидетелстват бившият съветски лидер Михаил Горбачов, бившият британски премиер Маргарет Тачър, германският канцлер от осемдесетте години Хелмут Шмидт и Збигнев Бжежински, съветник на тогавашния американски президент Джими Картър. Апелативен съд прецени, че искането на защитата не може да бъде изпълнено и разреши началото на процеса.

Ярузелски е съден и по дело за убийството на полски работници през 70-те години, когато е министър на отбраната. През декември 1970 г. работнически бунт в няколко балтийски полски градове бива потушен от властите, като са убити петдесетина души.

По време на военното положение загиват около сто души. Хиляди са арестувани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БГ
    #9

    защо не го съдихте тогава?:)

  2. $$$,$$$.00
    #8

    Komunistite sa prestapnici i triabva da si ponesat otgovornostta kato takiva. Nacistite si ponesoha otgovornostta, sega e vreme i za mrasnite komuniagi!

  3. шаривари
    #7

    по-добре късно, отколкото никога!!!

  4. Стоил Стоилов
    #6

    Това особено важи за потомците на българската комунистическа върхушка. Костите на тези престъпници трябва да изгният в занданите. Жалко че сега няма Белене и Скравена

  5. razsilen
    #5

    Be da go ostrigat 0-nomer i da go puskat tam da si hodi.Koyto shte da e bil golyam babaitin, da mu e skochil navremeto.

  6. z
    #3

    Те и за Пиночет се сетиха, като стана на 85!Чекиджии нещастни!

  7. лъжат
    #2

    Впоследствие се оказа, че казаците са нямали никаква готовност да влизат в Полша. Току що бяха предизвикали цял свят срещу себе си с нахлуването в Афганистан. Бойкотираха им Олимпиадата. Прогледнаха тъпите западни леви интелектуалци. Започналото разделение със западните компартии е Еврокомунизма от 1974 се задълбочи. Бяха в тежка международна изолация, а отгоре на всичко отстъпчивият Картър бе заменен с Рони. Не им стискаше да влязат. Затуй оправданията на Ярузелски, че предотвратил съветско нахлуване са нелепи. Тогава може и да са хващали дикиш, сега не.

  8. .dru
    #1

    като се има предвид какво стана в Чехословакия 13 години по-рано при сходни обстоятелства мисля, че самият той е бил убеден в "братските чувства" на червените в Москва и че само чакат удобен момент за да ги демонстрират и спрямо Полша.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.