Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Юридическото образование на СУ с най-висок рейтинг

16 коментара

Юридическият факултет на Софийският университет "Климент Охридски" има най-висок рейтинг сред висшите училища в страната, показа изследване на "Алфа рисърч", представено във вторник в рамките на първата по рода си дискусия за предстоящата реформа на юридическото образование. Тя бе организирана от Българския институт за правни инициативи.

Преди месец Министерството на правосъдието представи своята стратегия за реформа в правосъдната система. В нея голямо внимание се обръща и на университетското образование. На дискусията правосъдният министър Маргарита Попова обясни, че качественото правосъдие започва с качествено образование. Тя заяви, че при промяната на системата ще се работи заедно с неправителствените организации.

Попова защити основните моменти от стратегията, като отново поиска въвеждане на общи критерии при обучението по право в различните университети, както и общ анонимен държавен изпит по право. "През последните години не е измерен реален резултат от реформите. Нека не спорим през скандали за върховенството на закона", каза Попова.

Извън декларациите моментната снимка на рейтинга на юридическите факултети показва, че най-висока оценка получава Софийският университет – 5.26 (при 2 – слаба, 6 – отлична). Сред критерии са "взискателност към студентите", "индивидуална работа със студентите", "удовлетвореност от образованието", "материална база", "оценка на работодателите", "успеваемост на изпити", "библиотеки", "практическа насоченост на образованието" и др.

На второ място се класира УНСС с 4.82, трети е Великотърновският университет с 4.73. На последно място е класиран Югозападният университет с оценка 4.03.

Всеки университет има свои слаби места като за СУ това са липсата на практическа насоченост на образованието, индивидуалната работа със студентите и лошото административно обслужване. Предимствата са все още високият имидж сред работодателите и високата успеваемост на изпити за адвокати и магистрати за завършилите СУ.

Софийският университет убедително води с 54.45% към 33.93% на УНСС и по критерия "успеваемост на изпитите за адвокати и младши адвокати". Тук последни са отново от ЮЗУ с 14.77% успеваемост на техните възпитаници. СУ печели със значително по-малко по критерия "успеваемост на изпитите за младши магистрати" – 7.04%. Тук УНСС е с 5.83% пред Великотърновския университет с 5.73%. В случая обаче ЮЗУ е на 6-то, а не на последното 9-то място с успеваемост от 3.2%. Най-малки успехи при опитите си да влязат в системата имат завършилите Русенския университет с 1.96%.

Подобна е класацията на работодателите. 72% анкетираните са съобщили, че "по-добре подготвени" са завършилите СУ, а 21% са посочили УНСС. На последно място е Русенският университет с 1.5% одобрение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. e2718
    #17

    Ето една идея - Факултетите по Право да приемат само хора с бакалавърска степен и три години стаж като учители или полицаи. От една страна това ще доведе до кандидат-прависти с повече житейски опит и изградена ценностна система.От друга страна ще има повече и по-качествени кандидати за работа в училищата и в полицията.

  2. Питащ
    #16

    Защо в класацията не е включен Бургаския свободен университет, тази "юристоливница", където не завършва право само този, дето не е поискал да следва? :))) Наводниха с кадри цяла България. А какви юристи излизат от БСУ - не е за разправяне!

  3. ттт
    #15

    Успеваемостта на изпитите за младши магистрати зависи единствено от връзките,а не от това къде си завършил.Интересно как така синовете и дъщерите на висшите магистрати винаги печелят конкурсите,независимо къде са завършили.

  4. завършил ЮФ на СУ
    #14

    Завърших ЮФ на СУ през 1993 и след това спечелих стипендия да правя втора магистратура по право в Холандия. Тогава разбрах, че нашето правно образование не струва пет пари в сравнение с холандското. Там студентите още в 1ви и 2ри курс право правеха такива правни анализи, каквито не съм виждал почти в България съдии с дългогодишен опит да правят. Всички се правят на големи юристи в България, но истината е, че много малко са тези, които наистина са добри. А основната причина са ченгетата и комунистическите

  5. завършил БСУ
    #13

    ...проблема на тази държава са творящите обобщени и малоумни коментари на такива като теб в стила, ако една череша е гнила, то да се отреже цялата череша...а в случай че си завършил къде да е право особено в СУ...то си отвори очите и се огледай...но широко и виждащо...за гениите /"правни мозъци"/които е родил този именно университет. Не че някога ще отрека заслугите на изключително добрите колеги, можещи и знаещи и от този ВУЗ.

  6. завършил в Русе
    #12

    Не е ли ясно, че е поръчкова, за да поизлъска и без това позастаряващия, повехващия, твърде силно патиниран т.нар. имидж на ЮФ при СУ? Аз съм завършил в Русенски университет и съм в системата не от вчера. Мога да кажа, че всички завършили СУ са надувковци и пет пари не струват покрай всички останали просто защото си лежат на старите лаври и ги мързи да се докажат. За сметка на това владеят до съвършенство една поза, характерна като че ли за всички тях - високо вдигната брадичка, надменен поглед,

  7. Machiavelli
    #11

    от там са излезли всички боклуци, които са писали Конституцията, които ръководят СГС etc.

  8. A
    #10

    Много полезна статистика на "Алфа рисърч". Добре е да видим и други подобни напр. за инженерните специалности, респ. техническите университети/там отдавна се шири мълвата, че варненският е по-добър от софийския/. В момента тече кандидатстудентска кампания и подобни изследвания изясняват картинката на колебаещите се.

  9. Питащ
    #9

    Познавам твои колеги, завършили този "престижен" факултет, които пишат с правописни грешки. Нямат елементарна обща култура, да не говорим за познания по словоред, юридическа компетентност и т.н. Но какво може да се очаква от хора, някои от които не са държали елементарен кандидат-студентски изпит?! Има си и изключения, т.е. съществуват и кадърни юристи, но като съотношение спрямо общия брой на дипломираните читавите юристи тук определено са малко. И това не е само мое мнение - погледни класации на работодателите за предпочитанията им при наемане на юристи! Не се заяждам, просто отбелязвам фактите.

  10. ,,,,,
    #8

    ЦвЦв, а водещ практиката Роман Василев

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.