Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Южнокорейска компания иска да произвежда бронирани коли в България

9 коментара
Южнокорейска компания иска да произвежда бронирани коли в България

Южнокорейската компания "Киа моторс" има интерес да произвежда бронирани автомобили в България и се очаква нейни представители да пристигнат на посещение у нас. Това съобщи президентът Росен Плевнелиев, който е на официално посещение в Република Корея.

"Нашата отбранителна индустрия трябва да даде всичко от себе си, за да се преборим за този проект, като и други европейски държави в момента се борят за него", посочи Плевнелиев.

Двете страни подписаха и меморандум за сътрудничество в областта на отбраната.

"Очакваме по-широк ангажимент на корейски високотехнологични компании в България", каза още Плевнелиев.

Преди това той се срещна с президента на Южна Корея Пак Гън-хе.

Планира се организиране на икономическа среща на високо равнище през октомври, на която да бъдат обсъдени възможностите за насърчаване на търговията и инвестициите чрез размяна на повече бизнес делегации и активизиране на връзките между частни фирми, съобщи президентът Пак Гън-хе, цитирана от БТА.

Българският държавен глава е на официално посещение в Южна Корея. Визитата му преминава в контекста на 25-годишнината от установяване на дипломатически отношения между България и Южна Корея.

Двете страни ще работят за разширяване на сътрудничество в информационните и комуникационниje технологии, инфраструктурата, енергетиката, транспорт и логистика, автомобилна индустрия, земеделие и производство на храни, науката, образование, аутсорсинг, туризъм.

Президентите Плевнелиев и Пак Гън-хе подписаха Съвместна декларация за всеобхватно и ориентирано към бъдещето партньорство между двете страни.

За България Република Корея е приоритетен стратегически партньор в Азия, каза Росен Плевнелиев и изрази желанието за насърчаване и разширяване на двустранната търговията и инвестициите.

България е известна като страната на розите, на киселотомляко, на здравословните храни, на прекрасното вино, но потенциалът е много по-голям, посочи Плевнелиев.

Той допълни, че българските продукти са традиционно добре приети на азиатските пазари, а страната ни има много добро име и репутация тук.

Президентът изтъкна също, че България е регионален лидер в Югоизточна Европа в информационните и комуникационни технологии.

Тя предлага и първата иновационна еко система в региона - "София Тех парк". В световната класация за аутсорсинг дестинации България е единствената европейска държава в топ 10, отбеляза още Плевнелиев.

Много световни компании вече оперират в България и ще се радваме и на по-осезаемо присъствие на корейските компании в страната ни, каза държавният глава.

Той посочи, че българската страна приветства проявения от Република Корея засилен интерес за сътрудничество в селското стопанство и производството на храни, както и за участието на корейски компании в енергийни и инфраструктурни български проекти.

На срещата президентите са констатирали и голям потенциал за увеличаване на броя на туристите като Росен Плевнелиев каза, че българското министерство на туризма ще бъде окуражено да предприеме целенасочени мерки за корейския пазар.

В присъствието на президентите бяха подписани двустранни документи за сътрудничество в областта на отбраната, науката и технологиите, в образованието и културата.

Президентът Пак Гън-хе отбеляза значението на меморандума за сътрудничество в науката и технологиите и посочи, че България има отличен опит за развитието на фундаменталните изследвания, а Република Корея е една от най-напредналите страни в областта на приложните науки.

Росен Плевнелиев заяви още, че България активно ще допринесе за развитието на стратегическото партньорство между ЕС и Република Корея.

Високо ценим и изцяло подкрепяме инициативите на президента на Република Корея, насочени към мирното обединяване и дългосрочната стабилност на Корейския полуостров, посочи още българският държавен глава.

Президентът Пак Гън-хе благодари на българското правителство за последователната подкрепа по въпросите за ядреното разоръжаване на Северна Корея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #9

    А тука пък се вижда как Русия догонва САЩ по БВП. Данните са до 2013, т.е. преди обезценяването на рублата. http://tinyurl.com/pxawt86

  2. Филка Русофилка
    #8

    Още една интересна сравнителна графика от 1880 до 2012 г. по Произведен БВП от 1 зает по паритет на покупателната способност и константни долари 1990. Избрани са в низходящ ред САЩ, Корея, Япония, Германия, Гърция, България, Русия, Китай, Бразилия, Румъния и Индия. Няма индикации някой скоро да стигне американците по производителност. Прави впечатление, че България и Русия са като скачени съдове, по които милиардите ни лесно се преливат от джоба ни в другия – по-дълбокия. :) http://tinyurl.com/qb5sahd

  3. Филка Русофилка
    #7

    Сегашният БВП на Южна Корея е ок. 24 пъти по-голям от нашия, тъй като след 1996 корейският БВП се е увеличи 2,4 пъти, а българският – 5,1 пъти. Значи, ние сме расли 2,3 пъти по-бързо от корейците, но още бая има да ги гоним докато ги стигнем по стандарт. Взаимното ни развитие по години е добре илюстрирано графически от Световната банка. http://tinyurl.com/krth2lq За да не би някой с по-слаби нерви да се отчае без основание, пускам и 1 графика в по-едър мащаб само на българското развитие, от която е видна мъчителната българска декомунизацията последните 35 години. http://tinyurl.com/meotyso

  4. Филка Русофилка
    #6

    Браво на президента Плевнелиев! Много добре се е представил. Макар че едва ли е бил информиран от новородените си съветници, че през 1970 БВП на България беше все още 2 пъти по-голям южнокорейския. Даже бяхме им продали лиценз за универсални стругове и години наред им доставяхме компоненти докато се научат да ги правят. После ни отсвириха със свръхзвукова скорост. През 1989 техният БВП беше вече 10 пъти по-голям от нашия. Докато Тошо построил „2 Българии”, корейците построили 40 Ю. Кореи. :) След Луканковите и Виденово/Гечевите „реформи”, корейският БВП стана 60 пъти по-голям от българския.

  5. И какво от това
    #5

    поне ще се разходи!

  6. И какво от това
    #4

    Плевнелиев и ГЕРБ вече подготвиха приеха корейски инвестиции, не може да им се отрече! Във ВЕИ-сектора! В месечната си сметка ги виждам и тях! Браво! Всяка нова инвестиция при ГЕРБ-по-висока сметка за мен!

  7. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #3
  8. GMO
    #2

    "В световната класация за аутсорсинг дестинации България е единствената европейска държава в топ 10, отбеляза още Плевнелиев." не точно повод за гордост - по-ясно казано, България е единствената ЕУ страна с достатъчно примамливо съотношение "квалифицирани хора / ниски заплати" за аутсорсинг ...

  9. Александър Борисов
    #1

    Южна Корея е страна,с високо развита икономика , с големи постижения в съвременните технологии,автомобилна индустрия и електроника,която успешно съперничи с Япония и САЩ. От връзки с такива страни се нуждае България. Похвала за Президента!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.