Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За кмет ще се гласува и по настоящ адрес, реши правната комисия

0 коментара

Избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, може да поиска да бъде вписан в избирателния списък по настоящия си адрес не по-късно от 14 дни преди изборния ден. Това реши днес парламентарната правна комисия, съобщи БТА.

Народните представители от правната комисия отхвърлиха предложението да се гласува само по постоянен адрес като не променят действащия текст в Закона за местните избори. Според обобщения проект за промени в закона, внесен миналата седмица в деловодството на парламента, право да гласуват получаваха избирателите, които са с постоянен адрес два месеца преди изборите.

Моментът с адресната регистрация бе спорен още преди изготвянето на обобщения проект. ОДС, ДПС и част от БСП предлагаха да се гласува само по постоянен адрес, за да няма фалшификации и двоен вот. НДСВ, както и група депутати от левицата, сред които Младен Червеняков, настояваха да се разреши възможността за гласуване и по настоящ адрес.

Удостоверения за гласуване на друго място ще се издават от общинските администрации по населени места в един екземпляр на избиратели, които предварително писмено заявят, че няма да гласуват в секцията по постоянния си адрес, реши днес комисията.

Избирателните списъци ще бъдат по постоянен адрес и ще се съставят от общинските администрации по населени места. Те ще се отпечатват въз основа на Регистъра на населението на Република България от Главната дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" към Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

На заседанието на комисията директорът на дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" към Министерството на регионалното развитие и благоустройството Снежана Георгиева съобщи, че според прогнозите данни към ноември 2003 г. ще има общо 6 532 000 избиратели, като от тях 504 хиляди нямат заявен постоянен адрес.

От всички избиратели 301 хиляди имат различни постоянен и настоящ адрес в един град, 328 хиляди - в различни населени места в страната, а 281 хиляди са с постоянен адрес в друга държава.

Георгиева представи на депутатите от правната комисия и статистика за случаите на двойно гласуване на изборите през 1991, 1994 и 1997 г. На изборите през 1991 година е имало 1286 случая на двойно гласуване, през 1994 г. те са били 480, а през 1997 г. - между 250 и 260 случая.

Около 241 хиляди души без постоянен адрес са над 70 години и нямат нови документи за самоличност, а 260 хиляди са тези, които са задължени да си извадят нови документи за самоличност, за да могат да гласуват, посочи Георгиева.

Според приети на второ четене текстове от промените в Закона за местните избори ученици и студенти, се освобождават от занятия един ден преди изборния ден, в самия изборен ден и един ден след изборния ден, реши правната комисия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.