Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За най-бедните евространи вече ще отиват 2/3 от еврофондовете

6 коментара
За най-бедните евространи вече ще отиват 2/3 от еврофондовете

Мащабни реформи в използването на еврофондовете в периода 2014 г. - 2020 г. представи в четвъртък еврокомисарят по регионалната политика Йоханис Хан, цитиран от БТА.

Промените предвиждат две трети от фондовете да бъдат насочени към най-слабо развитите страни в ЕС, а останалата част да се разпределя между държавите в развитие и най-напредналите. Друга промяна цели да се вдигне равнището на националното финансиране на проектите, което би позволило работа в повече посоки, посочи Хан.

В регионите, в които брутният вътрешен продукт е под 90 на сто от средния за Евросъюза, ще се инвестира най-вече в околна среда и транспорт, заяви комисарят по регионалната политика. Той обаче не посочи суми по държави и дейности, защото те ще зависят от изхода на продължаващите преговори по следващата финансова рамка за периода 2014-2020.

От Еврокомисията подчертаха, че при отпускането на пари занапред все повече ще се гледат резултатите, а не фактурите за направени разходи, предаде БНР. Предвидена е и възможност за поощряване на региони, които изпълняват най-добре целите, които са заявили, че ще постигнат благодарение на европейското финансиране. Ще се стимулира и партньорството между отделни държави-членки под формата на съвместни проекти.

Предвижда се 20 на сто от фондовете да бъдат насочени в областта на възобновяемата енергия и пестенето на енергийни ресурси, а 60 на сто ще бъдат за развитието на иновации. Останалата част от средствата ще бъде насочена към развитието на други сектори, сред които и инфраструктурата. Общият бюджет на фондовете ще бъде повишен от 9 на 13 милиарда евро, обособява се Европейски фонд за солидарност.

Очаква се да бъде даден тласък на растежа и на създаването на работни места в Европа чрез насочване на инвестициите на ЕС към европейската програма за растеж и заетост.

Съсредоточаването върху по-малко на брой инвестиционни приоритети ще се запише в новите договори за партньорство, за които държавите от ЕС ще се споразумяват с ЕК. Така ще се поощрят регионите, които постигат най-голям напредък по поставените цели. За да гарантира, че въздействието на инвестициите на ЕС, предназначени за растеж и заетост, не се подкопава от лоши макроикономически политики или от недостатъчен административен капацитет, комисията ще може да изиска преразглеждане на програми или дори да прекрати временно финансирането, ако не бъдат взети мерки за преодоляване на проблемите, посочиха от ЕК.

В същото време обаче ще се опростят и уеднаквят правилата за дейността на различните фондове, в това число за развитие на селските райони и за морско дело и рибарство. Един-единствен набор от правила за пет различни фонда, както и по-интегриран подход, ще гарантират, че различните фондове обслужват съгласувани цели и взаимно подсилват въздействието си, смятат в Брюксел.

Предвижда се предложените законодателни актове да подкрепят най-вече социалните инвестиции, които дават повече възможности на хората да се справят с бъдещите предизвикателства на пазара на труда, с помощта на Фонда за приспособяване към глобализацията и нова програма за социална промяна и социални иновации, които ще допълнят и подсилят Европейския социален фонд.

Комисията предлага въвеждането на общи правила за дейността на Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство. Очаква се този регламент да позволи по-добро съчетаване на фондовете за постигането на по-голямо въздействие на действията на ЕС.

През последните 10 години политиката на сближаване на ЕС изигра ролята на двигател за промяна, като допринесе ефективно за сближаването и растежа в ЕС, отбелязва комисията в своето предложение. Благодарение на тази политика бяха създадени над един милион работни места, предоставени бяха средства за обучение, с които над 10 милиона души подобриха пригодността си за трудова заетост, съфинансирано беше изграждането на над 2000 километра магистрали и 4000 километра железопътни линии, бяха създадени най-малко 800 000 малки и средни предприятия, посочва ЕК.

Представените предложения трябва да бъдат обсъдени в Съвета и в Европейския парламент, като се очаква да бъдат утвърдени до края на 2012 година. Едновременно с това ще продължат преговорите по многогодишната финансова рамка за целия бюджет на ЕС след 2013 година.

Комисията вече предложи да отдели 336 млрд. евро за инструменти по политиката на сближаване за периода 2014 г. - 2020 година. Окончателно определените суми за всяка държава от ЕС ще бъдат ясни едва след окончателното приемане на представените в четвъртък предложения. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    №4, цифрите ти не са верни.

  2. Анонимен
    #5

    Бате Бойко да внимава да не ни развие прекалено, както я е подкарал. Щото няма да ни дават пари от ЕС-то. Изобщо бате Бойко трябва да се поограничи с успехите.

  3. Анонимен
    #4

    До 2 От началото на членството си в Европейския съюз до средата на 2010 г. страната ни е получила 3,021 млрд. евро, като вноската на страната ни за същия период е малко над 1,2 млрд. едро. Та това е положението. Не е лошо, стига да се предлагат стойностни проекти за усвояване на фондовете. За това обаче трябват грамотни и почтени хора като новата замистник-министърка Николина Николова, а не Батко и Братко от времето на тройната коалиция.

  4. Анонимен
    #3

    Ако си ги заслужим, ще ни ги дадат тези пари. Слава Богу, че ги няма Батко и Братко и работите потръгнаха, мака че има още какво да се желае.

  5. Анонимен
    #2

    До 1: Абсолютно си прав, за съжаление. Това е само прах в очите. А дали някой е направил сметка да не би да плащаме повече като вноска за членство в ЕС, отколкото усвояваме ежегодно от еврофондовете като най-бедна страна-членка?

  6. Анонимен
    #1

    Прах в очите на хората. Ще опощават половината от дълга на Гърция, като минималната заплата да се намали до 1200 евро, а ние тук ще гладуваме при 120 евро, за да има как да се защитят банките в Германия и Франция, тъй като са се нагълтали с дългови книжа на Гърция. И кой плаща - най-бедните.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.