Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За първи път е декодиран геномът на щам на бактерията на холерата

3 коментара

Канадски и австралийски учени са успели да идентифицират щам на бактерията на холерата, отговорна за пандемията, отнела живота на милиони хора през 19-и век, предаде Франс прес. Учените са успели за първи път да декодират генома на този патоген.

Те са работили върху добре запазен участък от червото на една от жертвите на холерата и са проникнали в тайните на бактерията, която продължава "да избива" хора и до днес в най-бедните страни на планетата.

Откритието е смятано за значимо, защото никога досега учените не бяха успявали да идентифицират първите щамове на бактерията vibrio clolerae - патоген, който се развива във водата.

Бактерията, отговорна за холерата, дълго време остана мистерия за учените, защото те не успяваха да анализират древни проби. Този патоген "се укрива" в червата на жертвите и никога не достига костите или зъбите, което означава, че почти няма останки от ДНК-то на бактерията.

За целите на изследването учените са получили достъп до колекция от човешки тъкани, които са били добре запазени в музей на историята на медицината във Филаделфия, създаден през 1858 г., където няколко години преди това е имало холерна епидемия. ДНК-то на бактерията е било извлечен от червото на мъж, починал от холера през 1849 г.

Учените са успели да установят, че този щам на бактерията, наречен класически, и вторият, наречен Ел Тор са съществували съвместно у хората и във водата на устията на реките в продължение на много векове, потенциално дори в продължение на хиляди години, преди появата на пандемиите през 19 век.

Анализът е помогнал на учените да констатират, че първият от двата типа щама, е бил най-вероятно отговорен за пет от седемте най-убийствени епидемии през 19 век. Почти всички са тръгнали от Бенгалския залив.

Световната здравна организация смята, че има от 3 до 5 милиона нови случаи на холера на година по света, което означава между 100 000 и 120 000 жертви на болестта.

Холерата предизвиква силна диария, водеща до силно обезводняване и бърза смърт, ако не се лекува много бързо. Откритието на учените ще спомогне за нови методи на лечение и дори за превенция на болестта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    2, преди толкова години, може и да е било земен Рай...

  2. Анонимен
    #2

    Бенгалски залив - най-мизерната морска територия , а представяте ли си какво е била пред 2 века - помийната яма на всичкото сиган. Само неприятност носи тази гео. ширана и всичко ,което е плъзнало от там - орки!

  3. Анонимен
    #1

    Ще може ли в такъв случай да си отглеждаме бактерията като домашно животно?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.