
Незабавен мораториум върху износа на дървесина в чужбина поискаха природозащитниците от “Зелени Балкани България” в четвъртък. Според тях, подобна превантивна мярка ще ограничи бъдещите умишлени палежи в страната.
Вече седмица продължава борбата с огъня на територията на област Стара Загора. Спасителните екипи гасят огъня северно от с. Дъбово в Старозагорско.
Пожарът край село Дъбово се е разпрострял на два фронта, като засегната площ към момента е над 30 кв. километра. Огънят е обхванал и територия от около 6 кв. километра на юг от селата Змейово и Шаново. На километър и половина от военния полигон Змейово огънят е спрян и разпространението му е ограничено. По-рано през деня от гражданските комитети в Стара Загора алармираха за стрелби на полигона, въпреки забраната на военния министър Веселин Близнаков да се извършват учебни действия заради високите температури и опасността от пожари. Малко по-късно обаче информацията беше опровергана от Министерството на отбраната.
Съмненията за умишлени палежи се засилват, коментираха от Гражданска защита. Министърът на отбраната Веселин Близнаков и началникът на Главния щаб на Българската армия ген. Златан Стойков днес прелетяха над пожарите в област Стара Загора. От огледа става ясно, че от четирите страни на дадена територия гори огън, така че да се изпепели определен район.
Днес такъв нов пожар е възникнал в площи край с. Александрово, като от огъня са обхванати 2 дка млада борова гора и около 20 дка храсти и суха трева. Пожарът е засегнал и част от покрайнините на селото. В района на селото има многогодишен боров масив, който е изключително апетитен за търговците на дървесина. Противопожарните екипи се стремят да ограничат огъня и да не го допуснат до боровия масив.
Все повече войници се включват в гасенето на пожарите на територията на страната ни, като в момента 12 на сто от военнослужещите са включени в спасителните екипи, уточниха от Министерство на отбраната (МО). В спасителните екипи в борбата с огъня са включени 2500 войници.
По сведения на местните жители, фабрики в Старозагорска област вече са започнали да изкупуват изгорялата дървесина по 12 лв. за кубик, предаде БНР.
От “Зелени Балкани България” уточниха, че голяма част от изгорялата дървесина се изнася в Гърция и Турция. Близо 80 на сто от добива в такива опожарени територии се продава без търг или конкурс на цени, които са в пъти по-евтини от пазарните. От екоорганизацията посочват, че в чужбина най-евтините материали за огрев се търгуват за 80-100 долара. От “Зелени Балкани България” коментираха, че Националното управление по горите продава изгорялата дървесина за 10-11 лв. на кубик.
От екологичната организация поискаха от Министерски съвет да наложи изрично изискване, изгорялата дървесина при последните продажби да се продава само чрез явни търгове.
Екипите на Гражданска защита и пожарната са успели днес да потушат пожара в Ловешка област. Над 100 хил.дка широколистни и иглолистни гори, овощни градини и земеделски земи са били опожарени на територията на Ловеч и Летница. Дължината на горящата ивица в областта е била над 10 км.
Министерството на държавната политика при бедствия и аварии (МДПБА) е поискало помощ от страните-членки на ЕС, НАТО и Русия. От Русия искаме още един самолет, който да гаси пожарите. На този етап ЕС не може да ни помогне за справяне с пожарите, защото засега нито една от страните-членки, които разполагат с необходимата техника не е откликнала на молбата ни. В момента горят големи горски масиви и в други южноевропейски страни като Гърция, Испания, Италия и Кипър. Техниката на централноевропейските държави е насочена към тези райони още преди страната ни да отправи молба за помощ към ЕС.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент