Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Забрана за частната охранителна дейност на полицията

7 коментара
Забрана за частната охранителна дейност на полицията

Да се отнеме правото на МВР да извършва частна охранителна дейност, поиска в петък Българският съюз на индустрията за сигурност (БСИС), който обединява фирмите, извършващи частна охранителна дейност. В отвореното писмо на организацията, изпратено до вътрешното министерство, се казва, че сегашното законодателство позволява на държавната институция да бъде нелоялен конкурент на частните фирми.

В писмото на БСИС се припомня, че МВР лицензира, контролира и наказва за извършени нарушения частните охранителни фирми. В същото време законът за МВР позволява на министерството да участва на пазара на охранителни услуги и да печели от това. В това си качество институцията е конкурент на частните охранителни дружества. Най-значителен дял МВР има на пазара за сигнално-охранителна дейност, а структури на министерството участват на общо основание в процедури за обществени поръчки за монтиране на охранителна техника, сочат от организацията.

Един от основните проблеми на двойнствения статут на МВР е, че министерството има пълен достъп до информацията относно дейността на негови конкуренти, включително данни, представляващи търговска тайна.

БСИС споделя, че в министерството има практиката да сключва договори с частни охранителни компании и за пример се дават СОД-услугите (сигнално-охранителна дейност). По този начин някои частни компании спестяват ресурси и осъществяват вид посредническа дейност между клиентите и МВР, което води до неравнопоставеност на фирмите на пазара и нелоялна конкуренция.

В същото време полицията използва за частна дейност държавен ресурс като автомобили, техническо оборудване и назначените държавни служители. "Бюджетът на МВР се формира и от данъци, плащани от физически и юридически лица в охранителния бранш, явяващи се конкуренти на министерството в тази област", заявяват от БСИС.

Според организацията търговската дейност на МВР нарушава конституцията, Закона за защита на конкуренцията и европейското законодателство, които не допускат контролиращ и лицензиращ орган да е и участник на пазара. От БСИС се позовават на становище на Комисията за защита конкуренцията, в което се посочва, че нито едно подобно министерство в страна от ЕС не се занимава с такава дейност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  2. Анонимен
    #6

    Конфликт на интереси. Но законите се измислят за онези, които няма как да не попаднат в обсега им. Същото е при игнориране на регламентираните в Закона за държавния служител и Кодекса на труда парични стимули..

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  4. Анонимен
    #4

    Едно бързо обвинение за престъпна група?

  5. Анонимен
    #3

    ohranitelnite firmi na mutrite i mvr polizaiite rasbira se ne mogat da rabotat saedno tova sa gluposti i pak topkata tu na ednite tu na dr.stiga be smeschni ste

  6. Анонимен
    #2

    Ако трябва да бъдем реалисти, то затова плащаме данъци-полицията да охранява не само нас хората, но и нашето имущество. По рано патрулните милиционери вечер проверяваха всеки катинар на магазините дали е заключени осветяваха с фенерче дали вътре има някой, а сега... трябва да си платим допълнително за да си свършат работата за която им се плаща.Ь що се отнася до СОД на МВР, то той е най сигурен, защото могат да арестуват нарушителите.

  7. Анонимен
    #1

    Има ивестна двойственост и в това, че охранителите когато реагират по сигнал от охраняван обект не могат да проверяват в обекта и да задържат намиращите се там лица, по тази причина викат полицията за да им свърши работата. Тези фирми вече занимаваха по този въпрос комисията за защита на конкуренцията, която не им реши въпроса! Сега пак чешат....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.