Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задължителният капитал на инвестиционните посредници става 250 000 лв.

0 коментара

Инвестиционните посредници, които държат пари или ценни книжа на клиенти, трябва да имат по всяко време капитал не по-малък от 250 000 лв., предвиждат приетите от правителството в четвъртък изменения в Закона за публичното предлагане на ценни книжа.

Тяхната цел е хармонизиране със законодателството на Европейския съюз в областта на ценните книжа и разпоредбите, регулиращи дейността на инвестиционните посредници и управляващите дружества.

Промените в закона ще влязат в сила от 1 януари 2006 г.

Когато инвестиционният посредник извършва сделки с ценни книжа за собствена сметка със задължението за записване или придобиване на книжата, капиталът трябва да е най-малко 1,5 млн. лв. За всички останали случаи минималният капитал на посредниците е 100 000 лв.

Според промените ще се въведе т.нар. единен паспорт на инвестиционните посредници. С него те ще могат свободно да извършват дейност в ЕС, без да е необходимо да бъдат допълнително лицензирани в съответната държава. Този документ ще стане действащ от присъединяването на България към съюза.

До 31 януари 2006 г. инвестиционните посредници трябва да подадат заявление за прелицензиране.

Увеличава се и минималният капитал за управляващите дружества. Той ще стане 250 000 лв., в момента той е 100 000 лв. Дружествата ще трябва да приведат капитала си в съответствие с изискванията на закона в шестмесечен срок от влизането му в сила.

Управляващите дружества също ще имат "единен паспорт" за дейност в ЕС.

Едно дружество, за да стане публично, трябва да има повече от 10 000 акционери, предвиждат още промените в закона.

Предвижда се създаването на Фонд за компенсиране на инвеститорите в ценни книжа. Основната му функция ще бъде да се обезщетяват клиентите на инвестиционния посредник, ако той не може да изпълни задълженията си към тях.

Фондът ще гарантира паричните средствата, ценните книжа и другите активи на клиентите на инвестиционния посредник, предоставени му за извършване сделки.

През 2006 г. максималният размер на обезщетението за клиент на инвестиционен посредник ще бъде 12 000 лв. То ще се увеличава поетапно, докато стигне 40 000 лв.

Основните източници за набиране на средства във фонда ще бъдат встъпителните и годишните вноски от инвестиционните посредници, а също и доходите, получени от инвестирането на набраните средства.

Встъпителната вноска ще се внася еднократно и непосредствено преди издаването на разрешението за извършване на дейност като инвестиционен посредник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.