Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Загадката Путин

0 коментара

"Не мога да предвидя какво ще направи Русия. Тя е загадка, обгърната в мистерия". Прочутата реч, която Чърчил произнася по Би Би Си на 1 октомври 1939 г. приляга перфектно на руския цар от 2001 г. , Владимир Путин. От осемте държавни и правителствени глави, които ще седнат на масата на Г-8 следващата седмица в Генуа , президентът на Русия е най-загадъчният и най- неразгадаемият.

Кореспондентът на сп. Нюзуик в Москва Кристиан Карил го е изучавал три часа по време на среща с представители на печата в Кремъл. Ето заключението му: "За разлика от президента Буш, който окачестви Путин като човек, достоен за доверие, след като го е гледал право в очите, аз не мога да претендирам , че знам нещо за истинската същност на руския президент. Само съм сигурен, че всичко онова, което успяхме да видим в него е това, което той искаше ние да видим".

Биографичната справка за Владимир Путин е почти обезоръжаващо праволинейна: агент на КГБ в Ленинград и после в Дрезден, заместник- кмет на Ленинград, после Санкт Петербург с Анатолий Собчак, заместник- началник на администрацията на Кремъл , а после директор на Федералната служба за сигурност, секретар на Съвета за сигурност и най-накрая министър - председател и и. д . президент на Русия до официалното му избиране през май 2000 г.

Но между тези биографични редове има много сенки и малко светлини, които сами по себе си не са достатъчни да обяснят неудържимия възход към властта на полковника от запаса Владимир Путин.

Като всички лидери от съветската ера и Путин дължи издигането си в Кремъл на групи, имащи власт и оказващи натиск.

Брежнев беше еманация на т. нар. "мафия от Днепродзержинск", която от провинцията беше успяла да завладее сърцето на империята. Андропов беше дошъл от умереното крило в КГБ. Горбачов беше върхът на айсберга на онези реформатори от КПСС , подготвени в годините на хрушчовото размразяване, а след това маргинилазирани и дори наказани в ерата на брежневото ново замразяване.

Путин се ситуира на кръстопътя, където след разтурването на Съветския съюз, се съединяват осиротелите агенти от КГБ и толкова порспериращите в Москва и Санкт Петербург бизнес мафии. Това е най-обезпокоителният аспект от неговата кариера и на политическата му сила, който официалните му биографи пропускат и който той се опитва да заличи.

Но който се откроява релефно от екипа на помощниците и министрите на руския президент, резултат, както отбелязва Збигнев Бжежински, бивш съветник по въпросите на националната сигурност на Джими Картър, от "един съюз между бивши апаратчици, олигарси, ръководни кадри от КГБ и въоръжените сили, който не включва нито един политически дисидент".

Силният човек се харесва на мнозинството от руснаците. Те са убедени, че само един авторитарен лидер е в състояние да възстанови реда в една западнала страна и може би отново да я издигне в международен план до предишния блясък на суперсила. И за това са готови да търпят нетолерантността, проявена от него към печата и политическите противници, накарала Дейвид Ремик, бивш кореспондент на в. Вашигтон пост в Москва и сега директор на Ню Йоркър да напише , че ако Сахаров беше все още жив, то днес той отново би станал дисидент.

Но лидерите на най-индустриализираните демокрации на Запад не могат да не се запитат, когато му стиснат ръка следващата седмица в Генуа доколко може да се вярва на този човек. С други думи, дали той е демократ, принуден да действа понякога по антидемократичен начин. Или дали не се е убедил, че Западът е готов да толерира един нов авторитаризъм в Кремъл, само и само Русия отново да стане контролируема.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.