Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Загуби ли Русия газовата война с Украйна?

44 коментара
Загуби ли Русия газовата война с Украйна?

След като стана ясно, че Евросъюзът и Украйна съвместно ще модернизират газовата система на Украйна без участието на Русия, руската делегация демонстративно напусна конференцията в Брюксел, посветена на въпроса, а премиерът Владимир Путин, който неизменно контролира всяко събитие на газовия фронт, недвусмислено заплаши Европа с “технически проблеми“ при доставките на газ.

Какво означава това?

Това, че Русия загуби газовата война с Украйна.

“Газовата война“ преследваше редица цели. Първо, да унищожи украинския президент Виктор Юшченко. Второ, да увеличи печалбите на “Газпром“. Трето – да получи контрол над газотранспортната система на Украйна. Четвърто – да демонстрира на Европа ненадеждността на Украйна като транзитна страна и да убеди европейците за ускоряване на строежа на обходните на Украйна газопроводи – Южен и Северен поток.

Първата цел безусловно е постигната.

Що се отнася за останалите, то те също са постигнати, ако се вярва на руската телевизия. Другояче обаче стоят нещата, ако решите да вярвате на собствените си очи, а не на телевизора.

Първият признак на поражение на Кремъл се забеляза веднага след края на газовата война, когато България заяви, че възнамерява да се обърне към съда с искане за компенсации от 80 млн. евро от “Газпром“ за недоставения по време на прекъснатите доставки газ. В същото време първият руски вицепремиер Игор Сечин публично заяви, че Русия ще съди Украйна в западни съдилища.

И докато Москва така и все още не се е обърнала към съд, то изявлението от страна на България предизвика неочакван ефект. Буквално веднага след това в София долетя първият вицепрезидент на “Газпром“ Александър Медведев и уреди спора в досъдебна фаза. Само че българите, след като разбраха, че им идват на крака, вдигнаха претенциите си до 250 млн. евро - не е беда, удовлетвориха и тях.

От това стана ясно, че думите на Русия, че ще води съдебни дела са чиста проба пиар, а в действителност Кремъл е готов да създаде най-съблазнителните прецеденти, за да избегне съда.

На конференцията в Брюксел за модернизацията на украинската газова система, Кремъл претърпя още по-съкрушително поражение. фактически Европа излезе “белия рицар“, който се притече на помощ на украинската мрежа, застрашена от враждебната хватка на Русия. Получи се така, че в резултат на войната Путин постигна точно обратното на това, което очакваше.

И накрая – за Русия най-съществена в хода на газовата война стана съдбата на газопровода “Северен поток“, който без преувеличение може да бъде наречен любимия проект на Владимир Путин. Именно след подписването с Германия на споразумението за изграждането на тази тръба Кремъл за пръв пот заговори за “енергийни оръжия“ и “свръхдържава на енергетиката“. Така, докато немците си мислеха, че строят просто тръбопровод, се оказа, че коват за Русия енергийно оръжие.

Цялата по-нататъшна история на “Северен поток“ е история на увереността на Кремъл за това, че няма такива глупости, които да не може да бъдат отиграни с помощта на лобисти. Реалната външна политика на Русия бе буквално насочена за това да потопи любимия проект на Путин. Истеричната кампания против Латвия и Естония приключи с това, че бившите съветски прибалтийски републики наложиха вето на преминаването на газопровода през техни води, след това последваха заплахите на Полша и Чехия, войната с Грузия и газовата война с Украйна.

На всичко това противостоеше неприкрит лобизъм. За управляващ директор на “Северен поток“ бе назначен Матиас Варниг, стар познат на Путин от ЩАЗИ, а главен лобист на проекта става бившият германски канцлер Герхард Шрьодер. Когато след отказа на прибалтийските републики да пуснат тръбата през свои води, стана ясно, че той трябва да мине през морски територии на Швеция и Финландия и веднага към проекта бяха привлечени бившият премиер Пааво Липонен и бившият шеф на шведската банка Svenska Handelsbanken Ларс Гронштедт.

Скандинавските страни пък бяха засипани с пари, които руските власти започнаха да раздават на научни институти, занимаващи се с екологията на Балтийско море, и на експерти, от чието мнение зависят обществените настроения.

Цялата стратегия за “Северен поток“ се изчерпваше с това, че експертите може да бъдат купени, бившите премиери и канцлери – да получат заплати, а Европа може да се разиграва както е удобно.

Но ето, че се намеси неотчетен фактор – финансовата криза. Руската икономика рухна на дъното и в тези условия “Северен поток“ става все по-малко и по-малко реален проект. И ако той не бъде построен, то това ще означава окончателното поражение на Русия в газовата война с Украйна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Скандинавските
    #46

    а България - с руски лайна, начело със станишев!

  2. СерГей
    #45

    СерГей може да е и лайно...

  3. V as in Victory
    #44

    Докато Гоце е президент, Путин няма да спре да натиска България.

  4. boby1945
    #43

    по рано го продаваше на Украйна по преференциална цена, сега по "европейска"!Освен това европейските данъкоплатци ще се натоварят с още 7-10 млрд. ЕВРО разходи за същата стока която купуват и сега! Щото доставките са си доставки зависят от продавача и купувача основно и много малко от гальотаджията!Така че не е толкова ясно кой печели и кой губи.То и в грузинската война преди 8 месеца пърдеха демосратите едно, пък днес се оказва друго!!--------------По добре ЕС да не си играе с парите на данъкоплатците

  5. V as in Victory
    #42

    Газта не е толкова дефицитна стока, колкото се иска на Путин и КГБ. Най-важното е да имаш акъл, защото като имаш акъл имаш и икономка и благоденствие. А точно това рашъните го нямат. Те вече и оръжие не могат да правят - върнаха им Миговете от Алжир заради повреди. Единственият им изход доа живеят е да търсят продажни политици като БСП и Гоце Околовръстното

  6. V as in Victory
    #41

    са безкрайни, са сибирската глупост и некадърност и вселената, но за последното не съм много сигурен. Сибиряците в нефт и газ да плуват, пак ще живеят като скотове. Тъпооо, тъпооо....като БСП...

  7. сводка
    #40

    1991Автор: boby1945Така че не е толкова ясно кой печели и кой губи.

  8. Отбелязвам
    #39

    добре,че начело на клемъл не стоят хора като боби 1945 ,щото веднага щяха да започнат третата световна война срещу омразният им запад.Фанатиците са опасни хора.Глупаци, като сегашните кремълски джуджета са безобидни.Ще пати руския народ от глупостите ,които сътворяват с безразсъдната си политика.

  9. Ot Dragalevzi
    #38

    .

  10. ABC
    #37

    Boby --Waobraziawah si che kato imash gaz mojesh wsichko da diktuwash. Samo che ima faktori koito ne razbirash. Parwia e krizata- toj wodi do po-malko potreblenie i swiwane na resursite na Risia. Oswen towa krizata promocira razrabotki ana po efekiwni i alternatiwni tehnologii i otnowo namalenie na potreblenieto. Razbira se nowite tehnologii iziskwat pari no poznaj koj ima pari i koj niama. Sprawka razrabotkata na hibridnite koli - zapochna kogato arabite reshiha umno da kachat cenata na petrola

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.