Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Залозите за местния вот

0 коментара

Местният вот тази есен е натоварен от всички основни политически сили не само с регионално, но и с национално значение. За разлика от партиите и активните им ядра, гражданите не възприемат предстоящите избори като съдбовен за себе си момент - поне ако се съди по данните на социологическите агенции, които показват висок процент отчуждение от обществените дела.

НДСВ - или има ли политически живот и след царя

НДСВ за пръв път ще се пробва на избори вече като учредена партия и след двугодишно управление, отрезвило избирателите от амока на "800 - те дни". С представянето си на есен жълтите ще покажат дали имат шанс за дълготрайно установяване на политическата сцена, или всичко ще приключи за едно-две лета. За управляващата НДСВ, залогът е като на живот и смърт - или движението пуска корен в българската действителност или изчезва от пейзажа, заедно с монарха си.

Според някои царисти, и един кмет е вече победа за НДСВ, според други - една трета от кметските места са победа. Ако тестът на есен покаже избирателна недостатъчност за царската партия, пред нея има един възможен нелетален изход - да търси нови коалиционни отношения извън ДПС. Това обаче означава да се намери платформа, която да привлече нови партньори. Големият проблем е демонстрирането до момента качество на управление, което трудно би могло да привлече нови принципни поддръжници.

Иначе леталният изход за НДСВ е отдавна постлан с червено килимче - въпросът е кога червените ще го търкулнат по жълтите павета.

Партията на властта търси още власт

За ДПС тези избори ще са проверка доколко лидерът Ахмед Доган има сили да развива политика извън регионите със смесено население. Движението за първи път тази есен ще издига във всяка община листи за общински съветници. Дилемата на ДПС обаче е доколко ще събере подкрепа сред досегашния си електорат заради отчуждението на партийния център от "периферията" и нейните проблеми. Какъв отговор ще приготви Доган пред хората на въпроса "защо така живеем, докато ДПС е власт" - само Соколът си знае. Дано не е някой диалектико-материалистичен отговор - философски засукан и лишен от съдържание, защото дори и страхът от лидера на ДПС по места няма да спре броженията по места.

БСП между жаждата за власт и истинската промяна

БСП чака тези избори като дълго готвена сватба с властта. Толкова много червените искат победа на местния вот, че даже лидерът им Сергей Станишев привидя на Бузлуджа жажда в цялата страна за ляво управление. Столетницата толкова много иска властта, че забрави кое е най-важното за нея.

А залогът този път за столетницата беше, че местният вот ще представлява проверка за проекта Нова левица, която като единен субект за първи път ще участва с общи листи и кандидатури. В случая обаче не става дума толкова за поредното засенчване от БСП на партньорите от Нова левица - те и без това са си електорални сенки - колкото за преобличането на българската левица със социалдемократически дрехи. БСП отново допусна подкрепа за откровени комунистически кандидатури за кметове и отново прибегна до формулата Коалиция за България, която отблъсква социалдемократическа Европа с патриотарските и комунистически формации.

Действителният залог за БСП се нарича "Румен Петков или Георги Първанов" - предсрочни или редовни парламентарни избори. За Петков (все повече смятан за доминиращата фигура в БСП) победата на местните избори гарантира победа на левицата при скорошен парламентарен вот, докато линията Първанов не бърза с грабването на цялата власт. Най - малкото защото приоритет на президента е неговото преизбиране за нов мандат, което би било поставено под съмнение при натрупани негативи на едно предсрочно червено управление.

СДС - обновление или смърт

СДС отива към този местен вот с 42 градусова температура, след която или се умира или оздравява. Отговорността за лечението при такива случаи обикновено се предприема радикално и бързо от самите лидери, защото в противен случай губят не само авторитетите им, но и губи каузата, на която уж са се посветили.

За пръв път досега обаче СДС не е изправен просто пред голяма криза, а пред разпад и изчезване. Това като че ли не засяга лидерите, които не виждат друго освен собствените си големи его-та. Затова не е изключено всички те да бъдат пометени на есен от огромното синьо цунами на негласуващи седесари.

И понеже нито Надежда Михайлова, нито Иван Костов, нито Петър Стоянов или Филип Димитров са майстори-сърфисти, по-добре би било отсега да измислят ход за изход от патовата ситуация, в която изпадна СДС.

Единият вариант е да търсят поредното "закърпване" на положението с връщане на бивши фигури начело на партията, другият вариант е радикална промяна на политиката, манталитета, физиономиите, структурите и неизбежно изхвърляне на целия ненужен баласт.

Изход от ситуацията е създаването на широк десен конституционен блок от партии, който да осъществи следващата стъпка по промяна в основния закон на страната. Първата стъпка за промяна в конституцията в частта за съдебната власт ще бъде направена тази есен, току-преди местните избори. Така че еуфорията по конституционната поправка може да изиграе роля на спасителна енергия, която да подтикне СДС към търсенето на нова форма на коалиране, различно от партньорството с цел власт.

С Орешарски СДС пропусна възможност да издигне фигура, знакова не толкова от гледна точка на партийността, отколкото като символ на обновен десен проект за България. Новата кандидатура би могла да преследва подобна амбиция. Защото синята партия така и не уточни дали, говорейки за предсрочни парламентарни избори, върши услуга на БСП, или има предвид нов парламент, който да излъчи нова изпълнителна власт. Ако става дума за второто, СДС отсега трябва да дадат аргументите за избора на нови регламентирани партньори и мнозинства.

Гражданският залог за местните избори със сигурност ще бъде мажоритарният избор на личности, които да управляват по-добре местните общности. Колкото и изтъркано да звучи обаче, все пак по-голямата кауза си струва да бъде и широко гражданско участие във вота, с цел подкрепа за стабилността на многопартийната система в страната, която все още се бори с царския вирус.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.