Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Западът е на прага на големи промени

9 коментара
Йошка Фишер

Тази и следващата година избирателите във водещите западни демокрации предстои да вземат решения, които могат фундаментално да променят Запада - и света, такъв, какъвто го познаваме от десетилетия. Някои от тези решения, всъщност, вече са взети, и главният пример е вотът на Обединеното кралство през юни за напускане на Европейския съюз.

В същото време Доналд Тръмп в САЩ и Марин льо Пен във Франция могат да спечелят предстоящите президентски избори в страните си. Само преди година да се предскаже победа за който и да е от двамата би било сметнато за абсурд. Днес трябва да приемем, че такъв сценарий е съвсем възможен.

Тектоничните плочи на западния свят започнаха да се раздвижват и много хора бавно осъзнават потенциалните последствия. След британския референдум за Брекзита вече имаме повече яснота.

Британското решение де факто бе решение срещу европейския мирен ред, базиран на интеграция, сътрудничество, общ пазар и обща юрисдикция. Той дойде на фона на нарастващ вътрешен и външен натиск върху този ред. Във вътрешен план национализмът се засилва в почти всички страни членки на ЕС. Във външен план Русия залага на политиката на велика сила и форсира създаването на "Евразийски съюз" - евфемизъм за връщане към руската хегемония над Източна Европа - като алтернатива на ЕС.

Тези две сили застрашават ЕС като структура на мира и блокът ще бъде отслабен още повече без Обединеното кралство - неговият традиционен гарант за стабилност. ЕС е стожерът на европейско- западната интеграция и неговото отслабване може да доведе до европейска преориентация на Изток.

Подобен резултат може да стане още по-вероятен, ако американците изберат Тръмп, който открито се възхищава от руския президент Владимир Путин и би възприел руската политика на игра между великите сили за сметка на европейските и трансатлантическите връзки. Подобно второ издание на Ялта би подхранило антиамериканизма в Европа и би утежнило геополитическите щети за Запада.

По същия начин една победа за крайно дясната националистка Льо Пен идната пролет би била сигнал, че и Франция се отрича от Европа. Като се има предвид ролята на Франция като една от ключовите опори (наред с Германия) на ЕС, избирането на Льо Пен по всяка вероятност би означавало краят на самия ЕС.

Ако Великобритания и САЩ поемат към неоизолационизъм, и ако Франция изостави Европа за сметка на национализма, западният свят би станал неузнаваем. Той ще престане да бъде бастион на стабилност и Европа ще затъне в хаос за неопределено време.

При този сценарий мнозина биха се обърнали към Германия - най-мощната европейска икономика. Но макар че Германия би платила най-високата икономическа и политическа цена от сриването на ЕС - нейните интереси са твърде тясно преплетени с ЕС, никой не би желал възраждане на германския национализъм. Всички ние знаем каква разруха и бедствие може да донесе това на континента.

Геополитически Германия би се оказала в несигурната позиция на "човека по средата". Докато Франция очевидно е западна, атлантическа и средиземноморска страна, Германия исторически се е люшкала между Изтока и Запада. Тази динамика дълго време бе присъщ елемент на германския Райх. Въпросът "на Изток или на Запад" за нея бе разрешен едва след тоталното поражение на Германия през 1945 г. След създаването на Федералната република през 1949 г., германският канцлер Конрад Аденауер избра Запада.

Аденауер бе свидетел на цялото разгръщане на германската трагедия - включително двете световни войни и краха на Ваймарската република, и смяташе свързването на младата Федерална република със Запада за по-важно от германското обединение. Според него Германия трябваше да се откаже от позицията си на "човека по средата", а по този начин и от своята изолация, като безвъзвратно се интегрира със сигурността и икономическите институции на Запада.

Следвоенното френско-германско сближаване и европейската интеграция в рамките на ЕС са неразривни елементи от западната ориентация на Германия. Без тях Германия би се върнала към стратегическа "ничия земя", което би застрашило Европа, би породило опасни илюзии у Русия и би принудило самата Германия да се справя с неуправляеми препятствия, изправящи се пред континента.

Геополитическата ориентация на Германия ще бъде централен основополагащ въпрос в общите избори догодина. Ако Християндемократическият съюз на канцлерката Ангела Меркел я отстрани заради нейната политика спрямо бежанците, партията вероятно ще се обърне надясно в опит да си върне избирателите, отнети ѝ от антиимигрантската и популистка (нова партия) "Алтернатива за Германия" (АзГ).

Но всеки опит на ХДС за сътрудничество с тази партия, или възприемането на нейните аргументи, крие опасности. "Алтернатива за Германия" представлява крайните германски националисти и - което е още по-лошо - онези, които искат връщане към позицията на "човека по средата" и установяване на по-близки отношения с Русия. Сътрудничество между ХДС и АзГ би било предателство спрямо наследството на Аденауер и би означавало края на републиката от Бон.

Има обаче подобна опасност и от другата страна (на политическия спектър), защото всяка евентуална коалиция между ХДС и АзГ ще трябва да разчита и на Лявата партия, защото някои от водещите ѝ членове се стремят към същото, както и АзГ: по-тесни връзки с Русия и по-хлабава или никаква интеграция със Запада.

Нека се надяваме, че подобно трагично бъдеще ще ни бъде спестено, и че Меркел ще се задържи на власт и след 2017 г. От това може да зависи бъдещето на Германия, на Европа и на Запада.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #9
  2. andrei
    #8

    Затова в този шахмат една от целите на путиноидите е свалянето на Меркел, другата - предотвратяването на идването власт на Хилари Клинтън. В тази световна конспирация срещу Клинтън в момента са включени руските хакери, като и Джулиан Асанж от Уикилийкс.Не е случайно, че днес например той оповести поредните \"потресаващи\" разкрития, но чак идната седмица.Защо идната седмица? За да бъде след втория телевизионен дебат, където несъмнено Тръмп пак ще се изложи, и тогава да ударят Клинтън.Авторът пропуска

  3. тото
    #7

    Много важно Русия ще си го премести 60 год.Северна Корея е в блокада и затова има между континентални РАКЕТИ И ЯДРЕНИ ЗАРЯДИ трето поколение.Мина времето за АМЕРИКАНСКА ХЕГЕМОНИЯ .Вече има и Китай а те тепърва дават заявки за сега само в Южно китайско море с съвместни с РУСИЯ маневри.Кой какво прави и кой го оценява винаги в света е била важна СИЛАТА,а тя е на страната на РУСИЯ.Борис Джонсън ИМА РОЛЯТА НА КУЧЕТО И КЕРВАНА.

  4. Liberal
    #6

    Точно и ясно. Автора единствено пропуска да дефинира каква би била позицията на Германия към Русия след санкциите, т.к. все повече немски компании натискат за разширяване на бизнеса с руснаците и отслабването на санкциите. Интересите на капитала отдавна определят тези на политическият елит, така че да се напъхат първите в политическата рамка на Аденауер от средата на миналия век ще бъде невъзможно, още повече в епохата на икономическа глобализация, в която живеем.

  5. анита хегерланд
    #5

    Регулирането на пазара на ЕС е на предела си. Това донесе стабилност, а сега се явява спънка за развитието. Вътрешният пазар на ЕС е презадоволен от стоки, те нямат реализация. Как ще се създадат новите пазари, които да отговарят на неговите нужди, това е големият въпрос и който му отговори по най-добрия начин, ще стане новият водач в ЕС. Това може да е Великобритания, например.

  6. lubobansko12
    #4

    Ако съдим по последните действия на американската дипломация, можем да заключим, че между Клинтън и Тръмп има постигнато съгласие по основните външнополитически приоритети и отиващата си администрация на Обама само подготвя летящия старт на следващият президент. А те са добре описани от няколко високопоставени и влиятелни анализатори в САЩ. - Завръщане към реалността. Което налага отказ от изолационизма и възстановяване на атрофиралата американска военна мощ и активност. Но този път съюзниците на

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #3
  8. Sin
    #2

    Типичен ляв пропагандатор. Набързо сложи в един кюп Тръмп и Марин льо Пен. Не е единствен, за съжаление. Цялата преса в САЩ и Германия като че ли се е обърнала срещу Тръмп. И напипаха най-големия му "грях" - уж бил приятел на Путин. По-мръсна манипулация отдавна не съм виждал. В резултат - над 98% от германците днес предпочитат Клинтън пред Тръмп, докато в САЩ това съотношение е cа. 45:45. Нима наистина е възможно двата народа да са толкова различни ?

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Да обявиха ни хибридна война с престъпни действия!Ръководителят на британското външно министерство обеща на Русия статут на престъпна държава01.10.2016 \"В близко бъдеще Русия може да загуби и последните следи от \"рукопожатности\" на световната сцена и да се превърне в страна-престъпник като, например, Северна Корея.\" Тази незавидна съдба за Москва е описано британския външен министър, Борис Джонсън, в интервю за популярния местен седмичник The Sun.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.