Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заработи нова мощност за лютеница в Първомай

6 коментара
Танева разгледа производствения процес, сн. МЗХГ

Нови и модерни мощности за производство на популярната "Лютеница Първомай" откри заводът "Булконс Първомай“ и отбеляза във втроник 80 години от създаването си и първото промишлено производство на лютеница в България.

Инвестицията е за 5 млн. лв. Средствата са собствени и европейско съфинансиране по Програмата за развитие на селските райони. Обновени са напълно цеховете и са закупени изцяло нови машини. Новост е оборудване за производство на малки кутийки с лютеница за бързо хранене. Новите опаковки от 70 и 125 грама вече са в търговската мрежа.

Вече лютеницата няма да се предлага в стъклен буркан, а в по-лека и по-удобна опаковка.

"Пожелавам още 80 години да произвеждате качествена лютеница. Радвам се, че по Програмата за развитие на селските райони е модернизирано преработвателното предприятие в този програмен период и се надявам да подкрепяме и през новия програмен период още такива успешни инвестиции“, заяви земеделският министър Десислава Танева, който участва в рязането на лентата на новото производство.

Управителят на компанията Георги Банялиев посочи, че произвежданата от фирмата му лютеница е само от български качествени суровини по оригиналните рецепти. Всяка година "Булконс Първомай“ изкупува хиляди тонове пресни български зеленчуци от производители в страната. Технологията на приготвянето на лютеницата позволява съхранение на доматените и пиперкови пюрета като единични концентрати в специални съдове.

Съставките на всяко бурканче "Лютеница Първомай“ и сосовете минават за преработка на поточни линии в три производствени помещения с обща площ от 82 000 кв. м.

Компанията работи с широка гама от чуждестранни клиенти, разработвайки специални рецептури за различните пазари – както под собствена, така и под чужда марка. Основните експортни пазари на фирмата са Канада, Великобритания, САЩ, Германия, Русия и др.

"Лютеница Първомай“ се произвежда в град Първомай по традиционна технология от 1939 г. През годините градът и землищата около него са се утвърдили като център за отглеждане на домати и чушки – основни суровини при производството на лютеница. Характерното за географския район е, че използвайки местни продукти (домати и чушки) и преработвайки ги по традиционния метод за производство на лютеница - чрез изваряване, включително в домашни условия е постигнато масово производство на един от най-традиционните български продукти, наложен през десетилетия в страната и в чужбина и познат с характерния си вкус.

Именно влагането на първокачествени материали и традиционния метод на производство на лютеница, запазен единствено в град Първомай, е от съществено значение за известността на "Лютеница Първомай“ и връзката на продукта с географския район, отбелязват от земеделското министерство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #6

    Колкото и нови цеха да открият, щом продължават да слагат в нея основно доматено, картофено и тиквени пюрета е гола вода.

  2. dimitardi100
    #5

    Платен репортаж ! В Япония се връщат към стъклените опаковки по еко и здравословни причини и по-добри вкусови качества ! Иначе е радостно,че българско производство се разраства с европомощ !

  3. Веско
    #4

    Изобщо не се използват Бълг.домати, а готово китайско доматено пюре, което се внася в пластмасови бидони по 150 кг.Пиперковото пюре наистина е от Български пипер. Дори част от подправките като чесън и лук също се внасят готови на прах, пак от Китай.Китайско е и картофеното нишесте, което се ползва като т.нар.пълнител. Етикетът май само е наш. Впрочем при някои от Бълг. производители на лютеница дори и етикетите, и бурканчетата са китайски.

  4. Джони
    #3

    "Вече лютеницата няма да се предлага с стъклен буркан, а в по-лека и по-удобна опаковка" А защо? За да бълваме още тонове пластмаса, която се чудим какво да правим? Стъкленият буркан може да се използва повторно десетки пъти, не отделя вредни вещества в храната и после се рециклира 100%, докато пластмасите ако изобщо стигнат до рециклиране могат да се рециклират няколко пъти и после стават само за изгаряне.

  5. ivancho ivanov
    #2

    Браво за лютеницата по всички посоки на света и все чудесна! Защо не и отличните, макар и турски, кьопоолу и гювечи? Па може и кисели краствички и кисело зеле в по-голями опаковки, все по наши и балкански рецепри! Познати ми казха, че в САЩ на много места се продава българско краве сирене под гръцкото име "фета'и кисело мляко на турски "йогурт" с lactobacillus bulgaricus за подкваска, то обаче царува навсякъде от Япония до софииското поле, че и нататък!

  6. Bлaдo
    #1

    "нова мощност" има в електроцентралите... А тука просто има един цех за лютеница, което, разбира се, никак не е лошо! - успех! пожелавам! (пък ако ще и да е платен репортажът ;-))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.