Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защитете Източна Европа от кризата

16 коментара

Световната банка настоява Европейският съюз да защити успехите на Източна Европа в ускоряването на икономическия растеж и борбата с бедността, трудно завоювани през последните две десетилетия и подложени в момента на риск, поради глобалната финансова и икономическа криза.

Това се казва в редовния икономически доклад на банката за 10-те нови страни-членки на ЕС. Докладът, който се публикува 3 пъти годишно, следи макроикономическите показатели и развитието на реформата в България, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.

"Източна Европа понася особено силни удари в днешните трудни времена,” заяви Индермит Гил, главен икономист на Световната банка за Европа и Централна Азия, коментирайки доклада. “Избирайки членството в Европейския съюз, страните от ЕС10 поеха ангажимент за отваряне на своите икономики и интеграция в глобалната икономика. Този път им донесе дивиденти – ускоряване на икономическия растеж и намаляване на бедността. Ако светът се обърне към протекционизма, тези страни едва ли биха могли да запазят трудно извоюваните постижения. Фискалните програми за стимулиране на икономиките на индустриалните страни следва да бъдат използвани за насърчаване на производството по начини, които са ефективни за всички, а не тясно-националистически. Във времена на икономическа криза нарастващият протекционизъм може да се окаже най-голямата заплаха пред възстановяването на икономиките”, каза Индермит Гил.

В доклада на Световната банка се казва, че възможностите за икономически растеж през 2009 г. в страните от ЕС10 продължават да намаляват. Перспективите за икономическо възстановяване в глобален мащаб, за частни капиталови потоци и растеж непрекъснато се влошават.

Според авторите на доклада, икономиките на ЕС10 са изправени пред предизвикателства, свързани с недостиг на международна ликвидност, уязвимост на банките и влошаващи се експортни пазари. Въздействието ще бъде почувствано силно в реалната икономика с увеличаване на необслужваните плащания по банкови заеми и просрочия по ипотечни кредити, както и с рязко нарастване на безработицата.

В доклада се изтъква, че продължаващата криза трябва да доведе по-скоро до задълбочаване на европейската интеграция, отколкото до връщане към национализма от миналото.

Докладът препоръчва полагането на последователни усилия за постигане на няколко основни цели цели. Най-напред правителствата от старите страни-членки на ЕС трябва да устоят на изкушенията на протекционистичната политика, когато обсъждат своите програми за икономически стимули.

Освен това трябва да се подкрепи увеличаващата се гъстота на населените райони, пространствената концентрация трябва да бъде неделим елемент от стратегиите за повишаване на растежа и конкурентноспособността

Препоръчва се и задълбочаване на институционалното сближаване – страните от ЕС10 трябва да продължат усилията за хармонизиране на нормативната уредба в сферата на финансите и заетостта, да насърчават поддържането на стабилна макроикономическа среда, опростяването на митническите разпоредби и правилата за произход на стоките, както и за цялостно подобряване на системите за управление.

Редовният икономически доклад за ЕС10 анализира етапите на кризата, пред които са изправени отделните страни в четири основни сфери. Това са: рискове за банковия сектор от намаляване на външното финансиране; междубанковите пазари и разпространение на глобалната криза; рискове от намалено банково кредитиране на икономиките; бюджетната политика като инструмент за стабилизация.

В доклада се подчертава, че възможностите за реакция на страните от ЕС10 са ограничени. Използването на фискални стимули за икономиките е затруднено заради наличието на високи външни и вътрешни дисбаланси. Вместо увеличаване на публичните разходи, страните от ЕС10 трябва да използват други мерки за стабилизиране на икономиките си. Тези мерки включват подобряване ефективността на публичните разходи, засилване на банковия надзор, както и структурни реформи за подобряване на конкурентноспособността и инвестиционния климат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анализатор
    #17

    Ще има пак октомвриъска революция. Натам вървят нещата.

  2. маркс
    #16

    Казах ВИ,че национализацията е най-добрия начин както и,че капитализма води до лошотии.Я вижте след толкова години както съм написал капитала и целия частен бизнес в света иска държавата да се намеси и да помага.Тя помага като национализира.От социализма нема по-добро,и няма условия да се крадат данъци и корупционни схеми присъщи на капитализма.За това най-търсената книга в Германия сега е капитала писан от мен.ха-ха.

  3. хи-хи-хи
    #15

    Прав си марксе,От соца по-убАво нЕма.Справка-СЕВЕРНА КОРЕЯ и КУБА.И не само национализация,ами и бой.Плюс национализация И НА ЖИЛИЩАТА.Че и НА ДРЕХИТЕ на буржуата.За да облечем с тях верните наши партизани.Само се питам Марксе,ако съберем това,което всеки от ПОЛИТБЮРО,а че и от ЦК на Партията са прочели от твоят Капитал,дали ще съберем за 1 страничка,а?Това го казвам,за да кажа,че наште първи партийци ги разбират тези работи,и без да саги чели.хи-хи-хи....

  4. червен дядо
    #14

    Другарят Станишев заяви че криза в българия няма да има.Следователни такива публикации са гнусна капиталистическа манипулация, целяща да принизи огромните управленски способности на другарите Станишев, Мики Василев и ОрешарскиСъщо и на другарите П. Димитров и Р ОвчИ в по-малка степен на другарките Масларова и Грънчарова

  5. червен дядо
    #13

    Само не можа да познае за фиаското на социализма през 89-аИначе е умен и със сигурност другарите от БСП си мислят само за него , а не за кражби на парите на ЕС и българите

  6. Енгелс
    #12

    Капитализмът е временно явление. Чакайте танковете на братушките на Дунава. Парола: "Костов на въже!"

  7. Ot bachta RO i maika-BG
    #11

    Samo Evropa da dava,nie sme gotovi i na vseki kilometar.

  8. мунчо
    #10

    Трябва ни един План Маршал за Източна Европа и най-вече за България, Македония, Сърбия, Румъния и Молдова.Гладна кокошка просо сънува, от опит го знам ;)

  9. ккк
    #9

    За тожа колко е критично положението в Полша, Унгария, Чехия. И как Европа не иска да им помага но ще трябва. За Румьния и България дори не знаят как да ни спасят само знаятче сме пред дезинтеграция и ще им струваме много скьпо. Тьжно и страшно! България ми прилича на бабичка умираща от рак на която децата и не и казват истината за да не я тревожат преди смьртта.

  10. Mун4о
    #8

    В тая преди всичко финансова криза тия мозъчни кочани прехебаха почти един милярд евро европейски фондове! "Ние нема да ги краднем, но и вие само че ги сънувате..." рекоха и отсекоха трите глави на нашенската ламя.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.