Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо България вече е важна за САЩ

0 коментара

В разгара на кризата около Ирак България се превърна в една от ключовите за САЩ държави. Настоящата визита на премиера Сакскобургготски във Вашингтон след приключилото в края на седмицата посещение на испанския премиер Хосе Мария Аснар потвърждава това.

Възможните теми по иракската криза

България е интересна в този момент за САЩ, защото е член на Съвета за сигурност и има глас при взимането на решения.

Едва ли обаче Симеон е повикан толкова спешно, за да потвърди нещо, което може да каже и на американския посланик в София. Засега няма съмнения, че България ще продължи да подкрепя изцяло и без нюанси позицията на САЩ в Съвета за сигурност. Натискът от страна на Франция към България и останалите страни-кандидатки за ЕС обаче подтикна някои фактори в София да предлагат България да гласува "въздържал се" по новата резолюция на САЩ и Великобритания. Този вариант без съмнение е по- приемлив и за президента Първанов, който се разграничи от позицията на кабинета и парламента.

Вторият интерес на САЩ към България е свързан с това, че страната ни предоставя летище и контингент за евентуална война срещу Ирак. По този въпрос, за разлика от първия, може да има някакви нюанси е развития, макар и с адрес на подателя Анкара. Ситуацията за предоставянето на турски бази и отварянето на границите за 40 хиляди американски войници, които да нападнат Ирак от север, продължава да е неясна.

Турците са сигурни, че те са измислили пазарлъка и макар че става дума за милиарди и огромни интереси, се държат като на Капълъ чарши. Няма да е изненада, ако американските им клиенти, които са свикнали в супермаркета да има предварително залепени етикетчета с цени, не разберат очарованието на ориенталския пазарлък. Може да се окаже, че турските управляващи ще пренавият, волно или неволно, пружината на американското търпение и накрая Пентагонът ще се откаже от голяма сухопътна операция в Северен Ирак

Ако тази не много вероятна развръзка се случи - американците да не получат на време пълен достъп до Ирак през турска територия, не е изключено стратези да тръгнат към някакъв измъчен опит за "малък северен фронт" срещу Саддам, който да се подържа по въздуха. В този случай летищата на Констанца и Бургас може да се окажат изходните пунктове за товарене на американски въздушнодесантни части. Ако този вариант е на дневен ред, Буш може да иска тази седмица от Симеон достъп за няколко хиляди войници, които да транзитират през Бургас за Северен Ирак, дори и това да е само с цел да подтикне Турция към финална договореност с Вашингтон.

Засега обаче няма особени основания да се смята, че тази тема е на дневен ред, най-малкото защото висши румънски представители не се е чуло да са канени в Белия дом, а и въпросът дали през Бургас ще минат хиляда или 10 хиляди американски войници, не е принципно различен, та да се налагат чак пък разговори на четири очи.

Румъния очаква ратификация пред май, за България не е ясно

Наскоро председателят на Американския комитет за разширяването на НАТО Брус Джаксън прогнозира, че Сенатът ще ратифицира през май поканата на Румъния за членство в НАТО. Към момента САЩ смятат, че Румъния се представя много добре и в основни линии отговаря на критериите и изпълнява в график поетите ангажименти. С България нещата не стоят така. Има проблеми с опазването на класифицираната информация, с реформата в съдебната система, със спецслужбите, с корупцията, както и с хода на военната реформа. Освен това НАТО и по-специално САЩ имат сериозни възражения срещу фигури, които на ключови места в съдебната власт, както и в други институции, някои от тях бяха назовани поименно от Брус Джаксън.

Като се има предвид силната подкрепа на България в Съвета за сигурност на ООН, САЩ биха искали да не я разделят от Румъния в ратификационния процес, но едновременно с това биха искали да видят, че България предприема нужните стъпки, за да отговори на изискванията. Затова много е вероятно тази тема да бъде засегната в разговора на българския премиер с американския президент.

Дойде ли времето на американски бази в България

Другата, безспорно най- сериозна тема би била евентуалното разполагане на американски военни бази от Германия в България и други страни от Централна и Източна Европа.

През последните два месеца няколко откъслечни публикации в европейски вестници, в най-мъгляви и общи рамки, загатнаха, че някои среди в Пентагона се замислят дали да не изтеглят американските войски от Германия.

Някои от наблюдателите отбелязаха, че в Германия мълчаливо си отдъхнали, тъй като опасността - СССР, срещу която тези бази бяха насочени, отдавна не съществува и базите са се превърнали във вид бреме.

Ясно е, че Вашингтон не може да се лиши от бази в Европа. Последното развитие по иракската криза в Алианса, който се оказа недотам сговорчив и където няколко страни показаха, че могат да блокират искания на САЩ, постави под съмнение и ефективността на НАТО като инструмент в ръцете на стратезите.

Администрация на Буш е убедена, че истински съюзници са само тези, на които може винаги и при всички обстоятелства да се разчита. Засега такова поведение показват, за мнозина много изненадващо, само бившите комунистически страни от Източна Европа.

Сред тях три държави - Полша, Чехия и Унгария, вече са членове не НАТО. Полша наскоро, след като реши да купи американски самолети F-16 за 3.5 милиарда долара, беше похвалена от президента Буш, че е най-близкият приятел на Америка. Бившият комунистически функционер Квашневски се разтопи от удоволствие и дори започна да сънува поляк начело на НАТО. Въпреки тези най-топли взаимни чувства Полша не може да приеме всичките американски войски от Германия.

Русия вече се разтревожи от възможността близо до границите ѝ да се разположат големи американски сили и повдигна въпроса. Макар да сме все още само на етапа на опроверженията, стана ясно, че Москва съвсем сериозно се позовава на договори с НАТО, които ограничават броя и вида войските на Алианса, които могат да се разположат близо да руските граници.

Вашингтон в момента държи твърде много на руското сътрудничество в борбата с тероризма, за очакваме, че ще прави стъпки, които без съмнение ще вбесят всички в Кремъл. Никой сред съветниците на Буш не би искал отново да се сблъска с кошмарните руски дипломати от школата на Громико, които по всички форуми и по всички въпроси имаха само един отговор - "Нет".

Останалите възможни места в Европа не предлага толкова голям избор за Пентагона, след като се оказва, че Полша, Чехия и Унгария именно поради членството си в НАТО и близостта си с Русия не могат да приемат за постоянно всички чужди контингенти на своя територия.

В държави като Словакия и Словения съществува проблема с общественото мнение.

Трите латвийски страни също не се особено подходящи, защото появата и на един американски войник там, ще изправи Москва на нокти.

Трите балкански държави - Албания, Македония и Хърватия, които са част от т.н. Вилнюска десетка кандидати за Алианса, но нямат покана за членство в НАТО, са твърде нестабилни, за да може някои сериозно да прави в този момент планове за трайно установяване там. Последната забележка се отнася в много по-малка степен до Хърватия, която има предимството на доброто стратегическо разположение и в която се забелязва бърз процес на стабилизиране на общество и институции.

От гледна точка на стратезите във Вашингтон България и Румъния са най-подходящите страни, в които могат да се преместят многобройни войски, при положение, че наистина се стигне до закриване на американските бази в Германия.

Ясно е, че на подобно нещо не може да се отговори веднага. Симеон трябва да си е подготвил няколко тези, за да си даде време и да може този въпрос да се обсъди открито след като се върне в България, както и да изложи своите искания към САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.