Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо НАТО не трябва да храни илюзии относно намеренията на Москва

25 коментара
Андерс Фог Расмусен

В петък и събота лидерите на НАТО ще се съберат във Варшава, за да предприемат нови стъпки към укрепване на възможностите на алианса и присъствието му на източния фланг. Това е част от западния подход спрямо реваншистка Русия.

Успешният изход от срещата на върха във Варшава ще помогне за стабилизирането на натовските съюзници и ще даде на Запада морален импулс в период на политическа несигурност и поголовни икономии.

Новият западен подход към Русия се оформи на съмита в Уелс през 2014 г. в отговор на нейното незаконно анексиране на Крим и нейната продължаваща военна кампания в Източна Украйна. Той постави ударението върху твърдия отпор и възпирането, за разлика от преди събитията от 2014, когато на преден план бяха диалогът и сътрудничеството с Русия.

Ние не трябва да храним илюзии относно намеренията на Москва. Зад сплашването и опитите за разкол спрямо прозападните страни, граничещи с Русия, се крие сблъсък на идеи. От едната страна са ценности като върховенството на закона, подлежащата на отчетност бюрокрация и демократичните избори. А от другата имаме действаща без задръжки държава, която може да жертва собствените си граждани в името на амбициите на своите управници.

Сблъсъкът обаче не се ограничава само в споделеното ни съседско пространство. Москва явно има намерение да подкопае либералния международен ред и единството на Запада, което ни служи така добре след края на Втората световна война. Виждаме това в Европа, където Русия използва енергийните си ресурси като оръжие, за да внася разединение сред съюзниците. Или когато държавно финансираната телевизия "Рашъ тудей" (Русия днес) разпространява дезинформация за търговското споразумение между ЕС и САЩ (ТТИП), чрез което Кремъл се опитва да подкопае един бъдещ източник на креативност и просперитет.

Виждаме това и когато Русия подкрепя политически партии, обявяващи се за разпадане на Европейския съюз. Не е изненада, че президентът Путин е един от малцината, ако не и единственият световен лидер, който приветства Брекзита.

За да защитим нашия начин на живот, европейските съюзници трябва да приемат факта, че силното натовско възпиране, единството и защитата на приятелите и на принципите са по-важни от цената на икономическите санкции срещу Русия или от потенциалната изгода от сближаване с Москва. Ние не трябва да се стремим към ескалация на един конфликт, разпален от Кремъл по вътрешни съображения, но не трябва и да се примиряваме с лошото му поведение. Аз бих казал така: съюзниците от НАТО трябва да сътрудничат с Русия където е възможно, и да ѝ се противопоставяме, където трябва.

На варшавската среща трансатлантическите съюзници трябва да подчертаят пълната си подкрепа за санкциите срещу Русия, докато не бъдат изпълнени условията на споразумението Минск-2. Ако Европа не успее да запази санкциите, това би отслабило военните усилия на НАТО за отпор на сплашващата тактика на Русия. Икономическите санкции и военното възпиране са двете страни на една и съща монета. Ясно е, че британското решение за излизане от ЕС е удар по западното единство. За да минимизира негативните последствия, Обединеното кралство трябва да спазва ангажимента си за 2-процентни военни разходи и да помага за запазването на санкциите срещу Русия.

На срещата на върха съюзниците от НАТО трябва да решат да преместят по-голяма част от натовските (военни) сили и възможности към източните съюзници, включително и постоянно разполагане на сухопътни, въздушни и военноморски сили в балтийските държави, Полша Румъния, България дотогава, докато Русия продължава да се държи агресивно. Аз съм убеден също, че алиансът трябва да продължи да разработва, да разполага и да изгражда в завършен вид колективна противоракетна отбрана, да повишава своите кибервъзможности, преминавайки от пасивна отбрана към по-активна и офанзивна роля, когато се налага.

Европейските съюзници трябва да спазват своя ангажимент да изразходват два процента от своя БВП за отбрана най-късно до 2024 г., като излязат с междинни планове за следващите пет години. Това ще им помогне да запазят една по-отговорна позиция и ще изпрати положителен сигнал към следващата американска администрация. Така преди края на мандата на следващия американски президент Европа би успяла да намали трансатлантическата пропаст в отбранителните възможности.

САЩ обаче също трябва да продължат да носят своята част от бремето. НАТО запазва стабилността в най-проспериращия район на света, гарантира наличието на силна мрежа от съюзници и подкрепя САЩ политически и военно по света. Това е добра цена за похарчените за отбрана американски долари.

Варшавският съмит е навременна възможност да се покаже, че западният свят няма да гледа безучастно, когато нашите приятели и съседи биват сплашвани. Липсата на решимост и единство в отношението спрямо Русия само ще укрепи зловредния възглед на Москва, че може да се меси във вътрешните работи на съседите си с цел да запази съществуващата в представите ѝ своя "сфера на интереси".

НАТО ще трябва да демонстрира решимост за един доста дълъг период от време преди подходът, иницииран на срещата на върха в Уелс, да окаже видимо влияние върху поведението на Русия. Но един успешен резултат на варшавската среща на високо равнище ще ни приближи с една крачка към (така желаната) цялостна и свободна Европа.

По БТА

_____

*Авторът е бивш генерален секретар на НАТО, бивш премиер на Дания, основател и председател на фондация "Расмусен глобал".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. larry
    #25
  2. Miau
    #24
  3. larry
    #23
  4. Miau
    #22
  5. BLM
    #21
  6. Kiril Kovatchev
    #20

    Никой нормален човек не може да има никакви илюзии спрямо намеренията на дивото племе на московитите- мумиoпоклонници.

  7. larry
    #19
  8. andrei
    #18
  9. andrei
    #17

    След като ФБР обяви, че няма да повдига обвинения срещу Хилари Клинтън заради мейлите, скоро Путиноидът ще се изправи срещу три железни жени - Хилари, новата желязна лейди на Великобритания Тереза Мей и Меркел, а те хич не си падат по кагебисти метър и половина високи.

  10. Уважаеми путлеристи, Само от изолация и санкции разбира побърканото джудже с комплекс за малоценност, превърнало една велика сила в бензиностанция, която се прави на държава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.