Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Застрахователите са платили 23 милиона лева обезщетения за откраднати автомобили

0 коментара

Плащанията на българските застрахователи по рисковете кражба и грабеж на моторни превозни средства са се увеличили с 31 на сто. Миналата година застрахователните компании са платили 23 милиона лева обезщетения за откраднати автомобили, съобщи пред участниците в откритата вчера в София международна конференция "Застрахователни измами, кражби и контрабанда на МПС" Николай Сотиров, заместник-председател на Асоциацията на българските застрахователи.

По нейни данни най-крадени у нас са десетгодишните и двугодишните автомобили, които са съответно 12,44% и 11,16% от всички откраднати автомобили. Следват ги 11-годишните коли - 9,70%, 9-годишните - 9,22% и 3-годишните - 8,74% от всички откраднати коли.

Най-предпочитаните от крадците марки автомобили през тази година са "Фолксваген", "Ауди" и "Мерцедес". През миналата година откраднатите "Фолксваген"-и са били 14,93% от общия брой откраднати, а тази - 18%; откраднатите "Ауди" - 5,56%, а тази година - 14%; "Мерцедес" - 11,46%, а тази - 8,77%; "Опел" - 9,38%, а сега - 7,54%; "Пежо" - 7,64%, а сега - под 3%; "Форд" - 7,29%, а сега - 4,13% и БМВ - 5,21%, а сега - 3,47 процента.

Около 65% от общия брой на откраднатите автомобили, или с 10% по-малко в сравнение с предходната година, са застраховани за стойност до 20 000 германски марки. Най-много кражби през 2001 година са регистрирани през януари, февруари, юни и август, а най-малко - през май и септември.

Като основни тенденции в кражбите и измамите с МПС Сотиров посочи: кражби на поръчкови автомобили за продажба извън страната; за разфасоване и продажба на части; извършване на застрахователни измами с лизингови автомобили и кражби с цел изнудване за получаване на откуп.

Директорът на Агенцията за надзор върху застраховането и хазарта Христо Христов съобщи, че все още най-много измами се извършват в областта на автомобилното застраховане, на което се падат 55,21% от премийния приход и 68,99% от изплатените обезщетения в общото застраховане.

Като пропуск във взаимодействието между институциите за предотвратяване на измами с автомобили Сотиров посочи липсата на обмен на информация между митническите органи и застрахователите. Вносът на коли за инвалиди дава възможност за облагодетелстване на автотърговци и ощетяване на държавата и застрахователите. През 2000 година са внесени 18 000 автомобила за инвалиди, а през тази година до момента - 10 000.

Асоциацията предлага да се направят промени в постановлението на Министерския съвет от 1993 година за вноса на коли за инвалиди, като преференцията за внос се запази, но се регламентира мощността на колите и тяхната пригодност да служат на инвалиди.

Според данни, изнесени на конференцията, всяка година в света се крадат 3 милиона МПС, а печалбата от тяхната продажба е 19 милиарда щ. долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.