Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Затворници, двойници, апаратчици . . . Пет типа кандидати на изборите в Русия

3 коментара
Денис Проценко

В парламентарните и местни избори в Русия от 17 до 19 септември участват и някои странни кандидати - например двойници или бивша агентка за влияние. Но също така няколко преследвани опозиционери, а естествено и ветерани от старата гвардия на Владимир Путин.

Ето пет категории участници в надпреварата, която партията на властта "Единна Русия" се очаква да спечели.

Нови лица

Кремъл знае, че "Единна Русия" е непопулярна. Значи ѝ трябват кандидати, носещи обновление, трябва да ѝ се влее свежа кръв.

В тази група се откроява кандидатурата на Денис Проценко. Шеф на голяма московска болница, той внушаваше доверие, бе прям и компетентен, лице на борбата срещу Covid.

Потърсен за включване в листите, той първоначално отказа. В крайна сметка обаче бе лично поканен от Владимир Путин. Докторът се подчини и се впусна в кампанията.

За Проценко започна да се говори през 2015 и 2017 г. в съвсем различен контекст. Опозиционерът Владимир Кара-Мурза разказва как лекарят му спасил живота - поставил диагнози, че е бил тровен при опити за убийство, за които жертвата обвинява Кремъл.

Друго ново лице, очаквано в парламента, е Мария Бутина. Арестувана в САЩ през юли 2018 г., тя прекара година и половина в затвора за опит да се внедри в републиканските среди, близки до Доналд Тръмп, работейки за руското разузнаване.

След като бе освободена и се върна в Русия, тя получи предаване в държавната телевизия Ар Ти и насочи камера например към лицето на опозиционера Алексей Навални, започнал гладна стачка в наказателния си лагер.

Преследвани опозиционери

В обстановката покрай ликвидирането на движението на Навални, властта най-често дърпа юздите на малцината си критици, получили разрешение да се кандидатират.

Андрей Пивоваров примерно води кампания от затвора си в Краснодар, където го държат от май по обвинение, че е сътрудничел със забранена организация, свързана със сваления олигарх Михаил Ходорковски.

Деветнайсетгодишната Дария Артьомова, независим кандидат, борещ се "за промяна" в общинския съвет на сибирския град Бердск, разказва в Инстаграм за многото заплахи, които получава. Като погребалния венец, изпратен на родителите ѝ.

В Ростов на Дон доброволка от екипа на един опозиционер бе осъдена на пет дни затвор, защото пропагандирала изборната стратегия на организацията на Навални. А тя е забранена, тъй като няколко седмици преди вота бе обявена за "екстремистка".

Димни завеси

На изборите в Русия всеки път виждаме кандидати, чиято задача е да объркат протестния вот.

Най-яркият пример този път е в Санкт Петербург. Там опозиционерът Борис Вишневски, кандидат за общинския съвет, се изправя срещу други двама с името Борис Вишневски - при това всеки с досущ като неговата брада и плешивина.

Други кандидатури са по-трудни за класифициране.

В московския Централен избирателен окръг, където се намират Кремъл, парламентът, тайните служби и редица министерства, партията на властта официално не е издигнала нито един кандидат, толкова е непопулярна там.

Според опозицията в Москва обаче "Единна Русия" се прикрива зад маската на един независим кандидат. Това е Олег Леонов, уважавана фигура, ръководител на сдружение, издирващо изчезнали хора.

Той обаче отрича.

Звездите на властта

Ключови фигури от путинската система, Сергей Лавров и Сергей Шойгу, министрите на външните работи и на отбраната, се кандидатират за депутати от "Единна Русия", силни с авторитета си и 70-те процента одобрение, както сочи анкета на института ВЦИОМ.

Ролята им е да вкарат в релси традиционния електорат на властта, за да не се съблазни да не гласува поради липса на истински залог на тези избори.

А популярността им се очаква да се отрази благоприятно на "Единна Русия", чийто рейтинг е под 30 на сто заради икономическата стагнация и корупционни скандали.

Пропутиновата опозиция

От двайсет години насам Кремъл приема три формации за парламентарната опозиция, които са послушни и не възразяват по съществените въпроси. Това са комунистите, националистите от ЛДПР и центристите от "Справедлива Русия".

Тези партии в голяма степен одобриха конституционната реформа, разрешила на Владимир Путин да остане на власт до 2036 г., както и закона, с чиято помощ не бяха допуснати до изборите привържениците на Навални.

Историческите им лидери - 77-годишният Генадий Зюганов, 75-годишният Владимир Жириновски и 68-годишният Сергей Миронов, естествено са кандидати, които ще бъдат преизбрани.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н
    #3

    Едни от лозунгите в големите протести в САЩ бяха :"Не искаме да се превърнем във военно медицинска държава..."И понеже аналоговото общество е паралелно - ето на , с известен времеви интервал - и тук. За Бг това положение се отразява май в суетене по върховете и какви ли не сценарии... Все още има и укрили се мислещи. Не е хубава хипотезата за военно медицинска електронна диктатура,може да се запали света с налудичавите мании за световни господства.Укрилите се гледат с очакване към Европа.

  2. Ощавен маркиз
    #2

    Чета и не виждам нищо толку новооткрито, даже в известен смисъл таваришчите лубянко-путлеристи черпят от нашенския "задунайски опит" на страна, далеч по-вкарана в евроатлантската демократична "какофония". Направо са преписали/ПЛАГИАТСТВАЛИ стотици страници от това, "кое кък са прави въйборно"... Нема що, все пак сме си "братушки". Па и Писменост сме им дали. От кого друг да краднат малко "византийска" итрост, освен от назе, клетите импо-чикисти. Хо-хо.

  3. Н
    #1

    Правят си те каквото си искат. Обаче най-големият хит е хотела на Гейтс срещу Кремъл. Кой знае срещу какво Путин и олигарсите са му натресли некой артисал хотел , ще го взима, какво ще прави. Чакаме новости.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.