Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Земеделското министерство не подкрепя промяна в стандарта за киселото мляко

2 коментара
Земеделското министерство не подкрепя промяна в стандарта за киселото мляко

Министерството на земеделието, храните и горите не подкрепя предложението за промяна на българския държавен стандарт (БДС) за киселото мляко. Това становище ще бъде изпратено до Българския институт по стандартизация, където на технически комитет на 16 юни ще бъде разгледано предложение за промяна.

Министерството изразява позиция, че количеството на двата основни щама в българското кисело мляко - лактобацилус булгарикус и стрептококус термофилус, трябва да остане без промяна, така както е записано в действащия БДС. Причината е, че всяко изменение ще доведе до промяна и в микробиологията на киселото мляко по стандарт.

Министерството на земеделието, храните и горите държи на запазването на традиционния характер на българските млечни продукти, които са познати в цял свят със своето качество и уникалност още от древността, заявиха от ведомството.

Очаква се на 16 юни Българският институт по стандартизация (БИС) да разреши две промени, които ще превърнат уникалното с лечебно-диетичните си качества българско кисело мляко в йогурт, съобщи в. "Труд". Първата промяна в БДС за киселото мляко е за опаковките. Поискана е от компания със значителен пазарен дял, чиято централа е в Гърция. В момента млеката, на които пише, че са по БДС, могат да бъдат в стъкло, керамика или полистиренови кофички до 1 кг.

Експерти обясниха, че материалът на кофичките е изключително важен, тъй като единствено в света българското кисело мляко по технология ферментира в опаковките. От въпросната компания настояват да отпадне изискването за материала. Това означава, че се развързват ръцете на производителите да използват всякакъв вид опаковки, без оглед на това дали те ще съответстват на киселинността и останалите качества на продукта “българско кисело мляко”.

Второто предложение е за промяна в съдържанието и съотношението на двата основни щама – Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Експертите са категорични, че това означава промяна в микробиологията на киселото мляко.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милостипросим
    #2

    Чувах, че овчето мляко, за разлика от кравето, се заквасява САМО с Lactobacillus bulgaricus. Затова се препоръчва за подквасяване в домашни условия.

  2. анита хегерланд
    #1

    Някой пита ли потребителите?! Във всяко българско кисело мляко се добавя консервант, който спира развитието на бактериите и то на практика НЕ е лечебно, а само хранително. Ние не консумираме живи бактерии. Първоначалното извличане на каймака го лишава и от мазнини и това се компенсира с добавяне на сухо мляко. В някои млека се добавят и мазнини. Проблемът не е в опаковката, другари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.