Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Живкова склони за НАТО

0 коментара

- Първо нека уточня, че в случая не става въпрос за свързване с БСП, а за популяризиране на идеите на една нова лява коалиция, в която членуват и други, по-малки партии. Това, че БСП е голямата партия в коалицията и е двигателят на инициативата - това са две различни неща.

- Към кое от тези две различни неща сте по-привързана?

- Привързана съм към една нова лява голяма коалиция, която би могла с общи усилия да допринесе за доброто на България.

- По отношение на какво е нова тази коалиция?

- По отношение на цялата си политика, на позицията си в обществото и на идеите и програмата си, която ще лансира в една предизборна и следизборна кампания.

- Какъв тип нова лява политика очаквате и желаете?

- Първо смятам, че тази политика трябва да бъде едно отваряне към обществото, на един нормален диалог дори със своите опоненти, прокарване на линия на разбирателство и наистина на работа за доброто на тази държава. Ако не се преодолеят партийните интереси и ако не се тръгне по нов път, ще бъде трудно за всички.

- Какво трябва да се промени в облика на левицата, така че тя да стане нова и прокарваща тези идеи, за които говорите?

- Първо трябва да има разбирателство в самата левица, за да може да устои на ударите, не трябва да се защитават само теснопартийни интереси, а когато човек разчита на подкрепата на новите коалиционни партньори и на хората, които се включват като независими кандидати в тази коалиция, трябва да им дадеш шанс и възможност за прокарване на техните тези. Трябва да се правят и компромиси. Не се ли постигне такова разбирателство, ще бъде трудно.

- Коя е най-голямата партия в тази коалиция?

- БСП.

- Няма ли да се получи така, че тя ще доминира и налага облика си в коалицията?

- Може би, но тази партия би трябвало да даде шанс и на по-малките си партньори.

- Какъв ресурс трябва да носи БСП, за да даде облика на тази коалиция?

- БСП се е променила като партия и като виждания за политиката си, но тепърва трябва да продължи да се социалдемократизира, трябва да се отвори още повече и да не гледа чисто партийните си интереси. Всеки си дава сметка за рисковете и отговорностите, които поема. БСП не трябва на всяка цена да се опитва да доминира.

- Защо БСП трябва да се опитва да се социалдемократизира?

- Защото животът се променя, ситуацията в света се променя, всяка партия би трябвало да се опитва да се модернизира и променя. Това е необходимо на всяка партия. Това е неизбежно.

- Това ли е посоката на развитие, която виждате за тази партия - социалдемократизирането?

- Не мога да говоря за посоки на развитие на тази или онази партия, защото в крайна сметка аз не съм партиен член. Това ще бъде решение на съответната партия. В момента говоря като страничен човек - това са личните ми виждания. Никой не ми е искал съветите и мнението ми, за да мога сега да коментирам и съветвам една толкова голяма партия. Моето включване в една евентуална предизборна кампания и по-нататъшното ми евентуално участие ще бъде защото смятам, че бих могла с нещо да бъда полезна за развитието на тази държава и най-вече на обществото.

- Може ли вашето присъствие в една такава лява коалиция да допринесе за социалдемократизирането на БСП?

- Ако се чуе моя глас и въобще гласовете на хората, които са нови лица в това ляво пространство, може би би могло да допринесе. Но в момента не мога да кажа, че това ще стане или няма да стане.

- Защо, според вас, толкова формации носят в името си или са обвързани по някакъв начин с идеята за социалдемокрацията?

- Може би защото тя в момента е модерна в Европа, защото те смятат, че слагат едно ново начало в своето развитие. Вероятно това е причината.

- В лявата коалиция има и по-близки и до марксизма, и национализма, отколкото до модерността формации. Тази пъстрота на лявата коалиция как според вас ще се отрази на възможността да се действа съгласувано?

- Марксизмът би трябвало да се преосмисли от всички, включително и от БСП.

- Той отдавна е преосмислен от БСП и е записано в документи.

- Това може да е записано в документите, но въпросът е каква е реалността и до каква степен е преосмислен. Както казах, аз няма да коментирам на този етап, защото смятам, че не е моя работа. Но след като толкова коалиции и партии са влезли в коалицията, те трябва да намерят общ език, защото иначе няма да могат да работят. Всеки трябва да направи едно такова преосмисляне.

- Вие марксист или социалдемократ сте?

- По-скоро социалдемократ.

- Подкрепяте ли атлантическата ориентация на БСП и идеята ѝ за членство на България в НАТО и по какъв начин бихте съдействали като депутат за влизане на България в НАТО.

- Първо трябва да вляза в евентуален парламент. След като съм поела ангажимент, аз ще подкрепя линията на тази лява коалиция и затова ще говорим по-късно.

- Това е нещо, което е официално обявено като намерение на лявата коалиция - записано е, че тя ще се стреми да ускори членството на България в НАТО и ЕС.

- В момента не мога да говоря за програмата на тази лява коалиция, защото тя тепърва ще се обсъжда и с коалиционните партньори, така че можем да го обсъдим в един следващ разговор.

- Как се отнасяте към идеята за членство на България в НАТО от гледна точка на думите ви, че трябва да има повече социалдемократизираност в лявото пространство, а известно е, че западноевропейската социалдемокрация е своеобразен ляв синоним на атлантизма?

- Може би донякъде това е правилно, но това е и голямо обвързване за държавата и не знам колко плюсове и минуси би имало за обществото като цяло. Смятам, че България трябва да влезе в Европейската общност и съюз, защото това е важно, за да можем да се консолидираме в едно такова европейско пространство. Както казах, не знам дали ще подкрепя едно членство в НАТО. Като цяло ще подкрепя лявата позиция, но трябва по-дълбоко да се анализират плюсовете и минусите от едно такова членство и до колко то ще помогне на България.

- Вие като личност пред какви дилеми сте изправени, когато мислите за бъдещо членство на България в НАТО? Правите ли разлика между членство в НАТО и членство в ЕС?

- Разбира се,че правя разлика. Дилемата, пред която съм изправена за членството ни в НАТО, това е проблемът с даването на бази на НАТО в България. Това е единственият проблем, който ме притеснява.

- С други думи, ако нямаше такъв проблем безрезервно щяхте да подкрепите членството?

- Аз не казах, че не го подкрепям, а че трябва по-дълбоко да се анализират плюсовете и минусите за такова членство. Аз самата не съм сто процента сигурна кое трябва да се подкрепи. Би трябвало да има сигурност с едно такова членство. Досега тя не е член на нито една такава формация и дали това е добре или зле тепърва ще трябва да се мисли. В крайна сметка сте прав, че социалдемократизирането на лявото пространство изисква една подкрепа за членство и в НАТО и в ЕС, което е много важно.

- Смятате ли, че в лявото пространство като сблъсък на поколения тези конкретни характеристики на модерността на социалдемократичността ще се превърнат в своеобразни бариери, в разграничителни линии?

- Би могло, смятам, че и в момента има такива бариери, но смятам, че трябва да се даде възможност на младото поколение да поеме ръководството на лявото, пък и на дясното пространство.

- Между младите хора възможно ли е да се постигне онзи тип макрополитическо съгласие по такива теми като външна политика и сигурност - нещо, което не успя да се постигне при по-старото поколение политици?

- Смятам, че би могло. И трябва да има едно отваряне на всички партии една към друга, за да могат да работят. Разбирам, че в политическия живот трябва да се правят компромиси и че не винаги има разбиране за това, но по основните и глобални процеси трябва да има разбирателство.

- От тази година левицата се ориентира към търсене на нестандартни лица. При откриването на кампанията лицата бяха момичета от модната агенция "Визаж", вие сте една ярка личност, свързана с модата. Мислите ли, че това е случайно или по някакъв начин търсен ефект за привличане на определени слоеве към лявата идея?

- Модната професия и манекенстването е изключително актуална професия и се възприема добре от младите. Това е едно поле за изява на младите. Смятам, че така наистина биха могли да се привлекат млади хора и би било добре така да се търси контакт с младите. Не смятам, че това е случайно и не смятам, че това е лошо.

- Кои са най-силните ви лични огорчения през тези години?

- Кампанията, която се проведе след 1989 г. срещу цялото ми семейство и срещу дядо ми. Това, че в крайна сметка никой не застана зад него и всички искаха той да бъде изкупителната жертва за всичко.

- Всъщност познаваха ли го хората? Кое не знаеха за него?

- Най-добре са го познавали хората, които са били най-близко до него и са контактували не само на политическа основа. Смятам, че хората не го познаваха добре. Може би начинът на управление тогава беше по-различен, въпреки че той доста е обикалял страната и се е срещал с много хора, винаги един политик стои малко на разстояние от обикновените хора. Хората не знаят, че той беше един изключително скромен човек и в последните години от живота му разбрах, че той наистина е страдал за този народ и това, което е правел, го е правел с чисто сърце и с мисълта за доброто на България. Но колкото и да го говориш публично това, ако не си бил до него, не можеш да го разбереш.

- Мога ли да ви попитам кога е разбрал, че системата ще падне? Давал ли си е сметка, докато е бил на власт, че системата си отива?

- Смятам, че той си е давал сметка за това още през началото на 80-те, когато се опита да прокара някои свои виждания и идеи да намери един по-нормален диалог в посока на отваряне към западния свят. Опитвал се е по някакъв начин тези идеи да бъдат възприети от СССР тогава.

- Можем ли да кажем, че това е бил опит за конвергенция - постепенно преминаване от социализъм към пазарна икономика през 80-те години?

- Определено да. Това не можеше да бъде направено изведнъж и съвсем явно, това което винаги го е притеснявало, това е тази перестройка в СССР, която започна някак си изведнъж и безразборно. Той смяташе, че постепенно трябва да се мине към пазарна икономика.

- Прескачайки перестройката?

- Не. Просто перестройката беше много набързо, изведнъж направена. А той смяташе, че трябва да е по-плавно и това започна с Указ 56 в България.

- Т.е. това е било подготовка за преминаване на България, да го кажем, на капиталистически релси още в началото на 80-те.

- Да, но по плавен начин. Не изведнъж. Да не говорим, че все пак, ние сме били изключително зависими от СССР.

- Кога се е породила идеята за възможна многопартийна система в България? Той имал ли е тази идея?

- Да, имал е такава идея и в последните години от своето управление той смяташе, че начело на държавата не трябва да стои само една партия и един държавен глава и че не трябва да има такова сливане на партията с държавата. Той смяташе, че българското общество трябва да се управлява от един парламент, както и стана в последствие. Но това никой не го казва сега.

- В какъв смисъл от парламент - от многопартиен ли?

Да, от многопартиен парламент.

- И с опозиция вътре.

- Да, дори с опозиция вътре, защото този модел, който съществуваше, се беше изчерпал. И той го виждаше това. Но той определено смяташе, че този преход не трябва да стане изведнъж. И това според мене беше проблем и на преходът след 1989 г.

- Но къде е виждал недрата на опозиционните партии, въобще как си е представял такъв парламент?

- Много трудно мога да кажа от негово име, но той смяташе, че в един такъв парламент трябва да влязат и хора, които са на друго мнение. Но той не смяташе, че това трябва да стане толкова бурно и с толкова сътресения, както стана след 1990 г. и комунистическата партия загуби властта в един момент.

- Това означава ли, че тогавашните дисиденти той ги е виждал като членове на парламента още по негово време?

- Да, в крайна сметка, тези хора са интелигенцията на България. Защо да не влязат в един такъв парламент?

- Той подготвяше ли условия и предпоставки тези хора да влязат още преди 10 ноември 1989 г.?

- Според мен - да. И той имаше навика и често се съветваше с хора от различни обществени кръгове, с интелектуалци, учени.

- С дисиденти съветвал ли се е?

- Срещал се е и се е съветвал, но искам да подчертая, че и вътре в партията му се е пречело.

- Можете ли да си спомните с кои личности се е съветвал, които са изразявали по-различно мнение?

- Не мога да кажа точно с кои, защото тогава не съм била активна в обществения и политически живот, но това, което знам от него е това, което споделям в момента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.