Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският оръжеен износ нараснал с 60%

Страната косвено въоръжава сирийската опозиция, твърди "Болкан инсайт"

1 коментар
Снимка: БГНЕС

Износът на оръжия от България е нараснал с близо 60% през 2015 г., става ясно от годишния доклад за 2015 г. на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение. Той беше приет на заседанието на кабинета в сряда.

Експортът възлиза на 642.5 млн. евро през 2015 г. при 403 млн. евро година по-рано. Това е ръст от 59% на годишна база.

Според анализатори увеличението се дължи основно на продължаващите военни конфликти в Близкия Изток, за където е насочен и основният дял на продукцията.

България е продала най-много оръжие на Ирак – на стойност 160 млн. евро. На втора позиция с 92 млн. евро е Саудитска Арабия, към която експортът значително се увеличи през последните години.

На изток България изнася сериозни количества и за Индия – 59 млн. евро, а също и за Афганистан – 57 млн. евро. България е изнесла оръжия и за САЩ в размер на 31 млн. евро.

В топ 10 на държавите, за които България изнася оръжия, влизат още Уганда (31 млн. евро), Украйна (17 млн. евро), Нигерия (17 млн. евро), Алжир (16 млн. евро) и Израел (14 млн. евро). Прави впечатление и експортът за Чили в размер на 10 млн. евро, като в случая става дума за бронирани или защитни технически средства.

За Русия не е реализиран никакъв износ, макар че е издадено разрешение за продажба на стока за близо 17 млн. евро.

България изнася основно стрелково оръжие и боеприпаси за него. На Ирак обаче сме продавали предимно сухопътни транспортни средства (или компоненти за тях), а също бомби и други подобни взривни устройства.

В Топ 5 на родните компании в оръжейния бизнес влизат "Аполо инженеринг", "Кинтекс", Армтранс", "Емко" и ВМЗ.

За една година междуведомствената комисия е издала 697 разрешения за експорт и трансфер на оръжия на обща стойност 1.4 млрд. лв. За сравнение през 2014 г. стойността на разрешенията бе значително по-ниска – за около 830 млн. евро.

Според публикация на балканския сайт за разследваща журналистика "Болкан инсайт" ("Balkan Insight") оръжието, което от България отива в Саудитска Арабия, реално не се ползва от местните военни, а се пренасочва към конфликтите в Сирия и Йемен, особено за въоръжение на сирийската опозиция.

В края на 2015 г. саудитският външен министър Адел ал-Юдеир открито призна в интервю за "Би Би Си" (ВВС), че Рияд осигурява оръжейни доставки за сирийските опозиционни бойци. Подобна междинна дестинация са и Обединените арабски емирства (ОАЕ), за които през 2015 г. България е изнесла стока за 3 млн. евро.

Според "Болкан инсайт" и оръжието, купувано от САЩ, всъщност отива за отрядите срещу Башар Асад в Сирия.

За сравнение през 2015 г. Германия е удвоила износа си на оръжие, което предизвика сериозни критики в страната, а министърът на икономиката Зигмар Габриел обеща рестриктивна политика в това отношение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #1

    Защо ли ми се струва, че именно тези страни, в които предимно изнасяме оръжие, един ден могат да го използват срещу нас?...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.