Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се доближава до Русия по броя подслушвани граждани

7 коментара
България се доближава до Русия по броя подслушвани граждани

Масираното използване на специални разузнавателни средства доближава България към Русия и я отдалечава от западните демокрации. Тази тенденция става очевидна от резултатите от тригодишно изследване на фондация "14 януари", съобщи бТВ в неделя.

Точен отговор на въпроса колко са следените българи трудно може да бъде даден, защото съдебната система все още остава трудно достъпна, когато става дума за такъв тип информация. Според различни източници над 22 000 души са подслушвани 2013 г.

Членовете на фондация "14 януари” са изпратили писма до всички съдилища в страната с питане за броя на издадените разрешения за специални разузнавателни средства. Около една четвърт от съдебните институции не са отговорили, а около 5-7% са отказали достъп до такава информация.

Въпреки това получените данни за използването на специални разузнавателни средства и следене в интернет пространството доближават България повече до Русия, отколкото до западните демокрации.

Става ясно, че ако в САЩ, която често, по различни поводи, е наричана „полицейска държава" например, със специални разузнавателни средства е следен 1 на всеки 100 000 души, то в България са следени 350. Разликата е повече от значителна. В Русия пък броят на подслушваните и следените е над 230 души на 100 000.

Тези данни също трябва да бъдат тълкувани внимателно, предвид факта, че за Руската федерация няма официални данни. От друга страна - за всички стана ясно, че Агенцията по национална сигурност на САЩ на практика следи и подслушва целия свят - от държавни глави до министър-председатели.

Според членовете на фонадция "14 януари" българските съдилища през 2013 г. са издали над 22 000 разрешителни за използване на СРС, с което тенденцията за голям брой наблюдения от страната на държавните служби се запазва.

В същото време следенето в интернет се е увеличило значително. „Не е изключена хипотезата, че има пряка връзка между това нарастване, при това осезаемо нарастване, до достъп до трафични данни и една изключително тежка протесна година, политически мотивирани протести в България”, коментира Асен Генов от фондация "14 януари".

Междувременно в четвъртък в парламента на първо четене бяха гласувани промените в сектор "Сигурност". Вътрешният министър Веселин Вучков заяви, че се обмислят ограничения в използването на СРС. „Ако няма да има принцип на финансова обвързаност, може би трябва да се помисли за някакви лимити по прокуратура, МВР, ДАНС, военно разузнаване, цивилно разузнаване. Все пак да има някакъв ограничител на исканията за СРС”, посочи той.

"За мен основният извод е, че е необходима спешна промяна на нормативната уредба, която се отнася не толкова към употребата на СРС и трафични данни, колкото на статистика за тяхната употреба, защото това, което ние научихме в нашата практика е, че съдилищата отговарят, както решат. И второ - тази статистика може да бъде тълкувана двусмеислено”, подчерта Константин Павлов от фонадция "14 януари".

Друг проблем, който неправителствените организации посочват, е минималният процент на използваните за осъдителни присъди СРС-та, от хилядите одобрени, т.е. - тяхната ефективност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #7
  2. mary
    #6

    Статията е доста тъ-па и автора също, за да достигне целите си.

  3. boby1945
    #5

    Това за ФА.Щ да го разправят на старата ми шапка, те подслушват в прав текст Меркел, та ще порстят на "обикновените" хора....

  4. Alan Smithee
    #4

    Не може да се преброят регламентираните, санкционирани от съда подслушвания. А какво остава за нереграментираните подслушвания на бизнес конкуренти и политически опоненти. Путинизацията е факт.

  5. Майтапчия
    #3

    Тогава защо е пълно с "неоткриваеми" телефонни измамници? Поне има ли някаква полза от подслушването или само се усвояват средства?

  6. pavel pavlov
    #2

    та не разбрах ,приближава ли се или вече е изпреварила русия.от цифрите излиза ,че българия вече значително изпреварва русия. е поне в нещо задминахме руснаците:)))))

  7. barcelonski_deactivated_1428248450
    #1

    VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV ПОДОБНИ МАЛОУМНИ „ИЗСЛЕДВАНИЯ и КЛАСАЦИИ“ Само наливат вода в старите ДСБрастко - БСПейски Опорни Точки от времето когато ДСБарките бяха негласна коалиция с БСП-ДПС > срещу ГЕРБ. Толкова могат Кресливите Костоваци ………….. затова ги наказахме показно като ги шутирахме от миналия Парламент.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.