Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кунева: Изкуствено е да се твърди, че караме хората да доносничат с антикорупционния закон

При Оруел има репресия на властта върху хората, а в случая е контрол на хората върху властта

6 коментара
Меглена Кунева, сн. БГНЕС

Изкуствено е да се твърди, че ще караме хората да доносничат. При Оруел се говори за репресия на властта върху хората, а в случая става дума за контрол на хората върху властта. Това заяви вицепремиерът Меглена Кунева по повод отхвърления от парламента антикорупционен закон във вторник пред БНТ.

”Аз отчетох бележките, примерно за анонимните сигнали, имаше в Министерския съвет желание за повече доуточняване, но не желание да отпаднат и за това ние доуточнихме, че има специална методика, по която се оценява какви да бъдат изискванията към самия сигнал. Даже чух, че това щяло да бъде репресивен орган, Оруелски и т.н. Там е репресия на властта върху хората, а тук е контрол на хората върху властта”, коментира Кунева.

”Идеята как ние сме разпалвали съседски войни и сме карали хората да доносничат е много изкуствена и абсолютно невярна”, добави още тя.

По думите ѝ антикорупционният закон е направен за 10 000 души, но "това са много важни 10 000 души с власт и с достъп до голям ресурс, които определят съдбата на българите.

”Кметовете, главните архитекти – това са много важни фигури в една местна власт и те щяха да бъдат обект на проверка, имущество, конфликт на интереси. Сега прокуратурата разчита на много по-малък приток на подобни данни или основателни съмнения, защото тя работи само с данни от МВР. Тоест ние отслабваме държавата си”, каза Кунева.

Тя изрази увереност, че текстовете все пак ще получат одобрението на парламента. Според нея е жалко, че законът не беше приет преди предстоящите избори на 25-ти октомври, защото той щял да създаде усещане за сигурност в обществото.

"Това е пропусната възможност да стоим на принципите си и там, където хората очакват да бъдем, а не да дълбаем в конюнктурата”, коментира Кунева. По думите ѝ това отдалечава и изгражда пропаст между политиците и хората.

”Бих могла по някакъв начин да разбера хората, които са гласували против. Това, което ми е изключително странно е как можеш да гласуваш въздържал се”, заяви Кунева. Тя допълни, че за нея това означава да нямаш мнение по въпроса за борбата с корупцията.

Преди ден посланиците на страните от ЕС разкритикуваха отхвърлянето на новия антикорупционен закон в парламента.

Подготвеният от екипа на вицепремиера Меглена Кунева законопроектът за предотвратяване на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности, е част от приетата през април тази година антикорупционна стратегия, но при гласуването в пленарна зала проектът пропадна, тъй като бе подкрепен единствено от ГЕРБ и Реформаторския блок, БСП бяха "против", а останалите политически сили - ДПС, АБВ, Патриотичният фронт, "Атака" и БДЦ (с изключение на двама народни представители) се въздържаха.

Премиерът Бойко Борисов обаче гарантира, че до 3 месеца проектът ще бъде внесен отново в парламента и ще бъде приет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. От Драгалевци
    #6

    Според тази юначка, сигналът анонимен не е е донос. В тази страна на злоба, завист, омраза и всякакви други ниски страсти. Вкл. и политическа репресия. Смях.

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Интернет трол от Уикипедия, В жаргонната терминология на Интернет, тролът е човек, който публикува противоречиви, провокиращи или извън темата съобщения във Фейсбук, в онлайн дискусионни форуми, коментари към вестникарски статии и др.п., с основна цел да предизвика емоционален отговор от другите потребители, да ги провокира или тормози, или просто да попречи на нормалния тон на водения разговор.Троловете могат да бъдат и такива, които са наети от политически партии или конкуренти за извършване

  3. strobo
    #4

    Мегленката да не си търси оправданоя. Да си препише закона така че да мине и да не губи време в празни приказки.....

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Разбира се Законът трябва да обхване началниците във всички власти! Централна, местна /ах тези кметове и главни архитекти/ и съдебната-всички прокурори и съдии. Не на последно място всички депутати в законодателната власт!Бъка от комфликти на интереси и финансови/материални \"придобивки\"!Дали сигналът е анонимен няма значение.Важното е в него да има данни и факти, които могат да се потвърдят!

  5. Nikola Nikolov
    #2

    Огромната излагация пред света, с отхвърлянето на антикорупционния закон, от страна на комуноидите в Парламента, би трябвало и на сепите и глухите да покаже същината на тези алчни, ненаситни безобразници!!!Лошото е, че светът си прави заключения ЗА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ, А НЕ ЗА ПРЕСТЪПНИТЕ КОРУМПЕТА в бсп, абв...гз, атака, "патриоти"....

  6. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.