Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Патриотите" и АБВ бламираха коалицията за антикорупционния закон

НС отхвърли идеите на кабинета с 38 гласа "против" и 72 "въздържал се" срещу 101 "за"

36 коментара
Снимка: БГНЕС

Народното събрание (НС) отхвърли на първо четене антикорупционния закон в четвъртък при втория опит на управляващите от Реформаторския блок (РБ) и ГЕРБ да прокарат идеята си за създаване на единен орган за борба с корупцията по високите етажи на властта по западен модел.

В подкрепа на предложените от Министерския съвет (МС) текстове гласуваха общо 101 народни представители, 38 се обявиха "против", а 72 се въздържаха.

Категорично против се обявиха от БСП, а коалиционните партньори на управляващите от Патриотичния фронт и АБВ се въздържаха. Същото направиха и групите на ДПС и "Атака". Петима от представителите на БДЦ също се въздържаха, а други двама гласуваха "против".

Предишният път, в последния работен ден на депутатите преди лятната им ваканция, изобщо не се стигна до гласуване, след като всички партии без РБ дружно решиха на председателски съвет да отложат обсъждането на законопроекта, изготвен от екипа на вицепремиера Меглена Кунева.

ДБГ: Това е историческо петно върху парламента

"Историческо петно" върху 43-ото Народно събрание, така "Движение България на гражданите" определи решението на парламента.

"Липсата на подкрепа за закона от страна на АБВ е учудваща, при положение че това е законопроект на Министерския съвет, срещу който вицепремиерът на АБВ не е гласувал "против". Възникват въпроси от какво е продиктувана промяната в позициите на АБВ – от страх или от лични интереси."

Според формацията е необяснима позицията и на част от Патриотичния фронт, чиито представители подкрепили законопроекта в комисиите, но не и в пленарната зала днес.

"Призоваваме за засилен обществен натиск в подкрепа на антикорупционните мерки и започваме мащабна кампания в страната за мобилизиране на допълнителна гражданска подкрепа", посочват още от движението. Формацията казва, че отхвърлянето на закона разколебава членовете и симпатизантите в смисъла на участието на реформаторите в управляващото мнозинство.

ДБГ ще направи тази оценка на Националния си съвет и ще постави въпроса пред парламентарната група на Реформаторския блок, добавят от формацията. По-рано през деня лидерът на ДБГ и вицепремиер Меглена Кунева благодари за подкрепата на групите на РБ и ГЕРБ и припомни, че предложенията на кабинета са били обсъдени от четири парламентарни комисии преди да влязат за гласуване на първо четене в пленарната зала.

"Вотът за антикорупционния закон е отблъскващ инстинкт за самосъхранение и желание за привилегии и недосегаемост. ВМРО поне запази приличие", написа пък в профила си в Туитър колегата ѝ в РБ Радан Кънев.

От ПФ обясниха позицията си със съмнения за "нечистоплътни цели"

Валентин Николов от ПФ обясни позицията на групата си с много неясноти в законопроекта, които пораждали съмнения за "нечистоплътни цели".

"Ние от ПФ не сме против нито един закон, който действително може да бъде ефективен за борбата с корупцията или за нейното предотвратяване, но, за съжаление, по този законопроект имаме доста сериозни забележки. Считаме, че има доста неясноти, съмнения за възможност да се използва за нечистоплътни цели. Необходимо е да се посочат конкретни критерии и наличието на достатъчно факти и доказателства за образуването на производства от Националното бюро срещу лицата, заемащи висши публични длъжности", заяви Николов.

Като основен аргумент той посочи възможността за подаване на анонимни сигнали, разписана в предложените текстове. По думите на депутата от ПФ подаването на подобен сигнал не е законен повод за образуване на производство и това ще доведе до ответни дела, заведени от лица, които ще бъдат "мишени" на този закон.

"Ние от ПФ подходихме много сериозно и направихме различен прочит на законопроекта. Нормално ли е да приемем закон, който трябва да бъде тотално преработен на второ гласуване", включи се и колегата му Димитър Байрактаров, подчертавайки, че по-големият проблем е, че със закона се създава орган, който генерира корупция.

АБВ видя проблем в това, че бюрото ще се занимава с имуществените декларации

Светослав Белемезов от АБВ пък изтъкна като проблем идеята на управляващите да натоварят бъдещото антикорупционно бюро с детайлната проверка на всички имуществени декларации.

"Видно от закона и мотивите към него става ясно, че главната му цел е за проверка на имуществени декларации чрез създаване на нов единен орган. Бюрото ще бъде приемник на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и Центъра за противодействие към МС. Парадоксално е, че бюрото ще бъде назначавано от МС, което е противоречиво", заяви от трибуната Белемезов, допълвайки, че обстоятелството, че ръководителят на органа ще бъде предлаган от кабинета и назначаван от президента, не дава основание, че бюрото ще бъде равно отдалечено от властта.

"Този едноличен орган поставя много въпросителни относно човека, който ще управлява този орган. Изпъква противоречие при ясно дефиниране на лицата. АБВ ще се въздържи от подкрепа на първо четене", декларира депутатът.

Според БСП и ДПС предложенията ще се изродят в рекет и репресии

Най-сериозни критики към законопроекта изрази по време на продължилите около два часа дебати преди гласуването лидерът на БСП Михаил Миков. Според него идеите на правителството прокарват възможност за рекет.

"Това е политически рекет и механизмите за него се създават именно чрез едноличния характер на този орган и неслучайно се бяга от представителство на опозицията в този орган. Той трябва да бъде политически, рекетьорски инструмент на мнозинството и на правителството. Смятате ли, че това ще помогне за борбата с корупцията? Смятате ли, че това няма да бъде поредното мъртвородено изобретение в опит да представим пред нашите европейски партньори, че наистина желаем да се справяме с корупцията", реторично се обърна към мнозинството социалистът.

Макар и да не се обявиха твърдо "против", от ДПС изразиха подобни съображения, за да не подкрепят антикорупционния закон.

"Той не само че не изпълнява своята цел, но и създава условия за репресия, за политическа саморазправа, за изнудване на политически неудобните и на всички лица, попадащи в приложното поле на този законопроект. С генераторите на корупцията ще се бори орган, който практически е назначен от този, който генерира корупцията", посочи от трибуната Мустафа Карадайъ.

Антикорупционният закон трябва да всява страх, смятат от ГЕРБ

На този фон Методи Андреев от ГЕРБ призова колегите си в парламента да подкрепят този важен законопроект без да се делят на управляващи и опозиция.

"Основно за един такъв закон е превенцията, която той осигурява. Той трябва да всява страх в душите на хората, които искат да посегнат към общите средства, които искат да вземат от обществените пари. Този страх е превенцията срещу престъпленията. През тези 25 години ние станахме свидетели на редица корупционни практики. Те станаха нарицателни както за политици, както за магистрати, така и за хора от специалните служби. Това са различните схеми, една част от които са напълно законни, но говорят за висок корупционен риск", заяви още Андреев.

По думите му въпросът със законодателството с борбата с корупцията е бинарно законодателство – "нуждае се от две съставки, които ако не бъдат подкрепени, няма да се случи тя".

Радан Кънев призова страхуващите се от предложенията да го заявят

Съпредседателят на РБ Радан Кънев пък призова от трибуната в пленарната зала хората, които се страхуват от предлагания законопроект да излязат и открито да го заявят.

Повод за това негово изказване стана поведението на лидера на "Атака" Волен Сидеров, който поиска вицепремиерът Кунева да бъде разследвана.

"Ние се опитваме да държим някакъв приличен тон с деликатни баланси. Разбирам, че от ДПС защитавате Сидеров и не се учудвам", каза Кънев, добавяйки: "Нека да не крием страха си от разследване на корупцията и на нашето имуществено състояние с бизнеса. Излезте и кажете – "шубе ме е, не искам да се публикува информация за мен, притеснява ме този закон и това звено", недейте да хулите хората".

Законопроектът предвижда разширяване на кръга от проверявани лица

По план Бюрото за борба с корупцията по високите етажи на властта трябва да започне работа от началото на 2016 година. Общо 10 000 политици, високопоставени държавни служители и магистрати ще попаднат под ударите на новото специално законодателство. Бюрото ще може да използва като повод за започване на проверките анонимни сигнали и медийни публикации. При установено разминаване между приходите и притежаването имущество от над 10 000 лева срещу високопоставените хора ще започва официално разследване. Ако има доказателства за извършено престъпление, случаят ще се предава и на прокуратурата.

Разширява се кръгът от лицата, които ще бъдат обект на проверка, в който попадат общинските съветници, главните архитекти на общините, ректорите на държавни висши училища, управителите и изпълнителните директори на болници, ръководителите на управляващите органи и междинните звена по програми, финансирани със средства от ЕС, както и държавните служители, които се занимават с процедурите по възлагане на обществени поръчки.

Бюрото трябва да обединява част от функциите на Сметната палата, Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и БОРКОР. В закона изрично е посочено задължението за деклариране на имуществото и доходите и на лицата, с което политикът е във фактическо съпружеско съжителство.

Новият орган ще се ръководи от директор и един негов заместник. Те ще се назначават и освобождават от президента по предложение на МС. В ръководството на новия орган могат да бъдат назначавани само български граждани с най-малко 10 години професионален опит, поне пет от които на ръководна длъжност. Те задължително ще преминават през проверка за почтеност, а парламентарната комисия за борба с корупцията ще има правомощия да ги проверява.

Ръководството на Националното бюро ще трябва да отчита дейността си на всеки три месеца в интернет, както и да представя годишен доклад на Народното събрание. Директорът и неговият заместник ще имат право да искат от съда дори разкриване на банковата тайна за проверявано лице. Инспекторите, които ще извършват оперативната дейност по проверките на висшите чиновници, също ще преминават през тест за почтеност. Дейността на бюрото ще се проверява всяка година от независим външен одитор.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 12:33 на 4 септември 2015 от автора.
    #36
  2. ivancho ivanov
    #35

    Яворе(31) разбери за винаги, няма невинно заблудени! Има подкупени и предарително опиянени! Това гласуване беше чудесно за преброяване на
    двуличниците нар. представители. Глауването беше на първо четене и
    гласувалителите против можеха да поправят съшвствуващите недостатъци на второто четене. Така спряха закона - и отлично се представиха БСП, ДПС, АБВ, “Патриотите” и глупака от АТАКА, който не можа да каже нищо против закона, а се захвана с личността Кунева. ПИТАНЕ - ЗАЩО ТАКА ГЛАСУВАТ! ОТГОВОР

  3. Miau
    #34

    Естествено че рубладжииските партии АБВ и ПФ ще спрат закона срещу корупцията, защото парите за корупция ИДВАТ ОСНОВНО ОТ РУСИЯ!Защо не ги изхвърлят от коалицията, защо анти-корупционният закон не беше част от споразумението!После не се чудете, когато американският или друг посланик пак ни каже, че като пита защо няма осъдени за корупция министри,му се усмихват в отговор...

  4. Българофил
    #33

    Отговор на tim, коментар №25: Защото за да се приеме каквото и да е решение на НС ,,за" трябва да гласуват повече от половината от присъстващите народни представители! В случая ,,за" събира 101 гласа, 38 са против(БКП-то) и 72 са се въздържали, което си е равносилно на ,,против". За съжаление...

  5. Васил Антонов
    #32

    Рубладжиите в действие,за продължаване на разрухата на България.

  6. Явор от Германия Костовист
    #31

    Сега остава въпросът, кой ги е избрал тези наши юнаци в парламента ??? Все някой трябва да не е бил пиян или подкупен или умопомрачен или невинно заблуден когато е гласувал !!!

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #30

    РАДАН :Отхвърлянето на антикорупционния закон е изключително лош политически знак към българските граждани и европейските партньори, но най-вече към инвеститорите - местни и чужди - от които очакваме да разкрият бизнес, производства, работни места...
    Законът предвиждаше въвеждане на единия елемент на румънския антикорупционен модел (за другия - независим антикорупционен прокурор, нямаме съгласие дори от ГЕРБ).
    Ако става дума за сговаряне между всички фракции извън ГЕРБ и РБ (въпреки прокламираните

  8. BLM
    #29

    Как БКП/БСП ще гласуват за! Нали трябва веднага да приберат почти цялото им ръководство. АБВ - те са ясни. Най-ми харесва, че в заглавието "Патриотите" са в каквички. Патриот е душа дава, за наука, за свобода. Но не свойта душа братя, а душата на народа (Хр. Ботьов)

  9. Boriana Boneva
    #28

    защото 72 са пу/и г-н Тим.

  10. Boriana Boneva
    #27

    кой направи така че всички важни закони, всички закони за реформите в здравеопазването и съдебната система да минат на разглеждане през есента преди изборите. КОЙ? КОЙ ПОМОГНА, КОЙ ОТСТЪПИ, КОЙ НЕ БЕШЕ ТВЪРД, КОЙ НЕ НАСТОЯВА ? То и КОЙ вече се девалвира. Да престанем с него.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.