Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мишел Барние призова преговорите за Брекзит с Лондон да се водят без агресивност

0 коментара
Мишел Барние

Преговарящият от страна на ЕС за Брекзит Мишел Барние призова преговорите с Лондон да се водят без агресивност в изявление пред депутатите в ирландския парламент, предаде Франс прес.

"Ако ние преговаряме, уважавайки се взаимно, без никаква агресивност, ако сме отворени към намирането на решения, няма да има причина Европа да не може да запази солидна връзка с Великобритания", каза Барние.

"Ние желаем успеха на тези преговори. Великобритания, която беше член на ЕС в продължение на 44 години, трябва да остане най-близкият ни партньор", заяви той.

Барние успокои Ирландия, че ЕС ще положи усилия, за да се увери, че няма да има връщане на физическа граница със Северна Ирландия, когато Великобритания напусне съюза.

Ирландия е единствената страна членка, която има сухопътна граница с Великобритания. Смята се, че заради това както и заради близките си търговски връзки с Великобритания Ирландия ще бъде една от страните членки, която ще загуби най-много от Брекзита чрез връщане на митата върху стоките или въвеждане на други търговски бариери.

"Напълно си давам сметка, че някои страни членки може да бъдат по-засегнати от други", каза Барние, цитиран от Ройтерс.

"Искам да успокоя ирландския народ - в тези преговори ирландският интерес ще бъде и интерес на ЕС", допълни той.

"Брекзит променя външните граници на ЕС. Аз ще работя с вас, за да избегнем физическата граница. Нищо в тези преговори не трябва да излага на риск мира", каза Барние.

Министри от ирландското правителство и ирландски служители участваха в над 400 срещи с европейски колеги, откакто миналата година британците се обявиха чрез референдум за излизане от ЕС. Пред европейските представители ирландските министри и служители изтъкнаха, че трябва да се избегне завръщане към физическа граница или към митнически проверки между Ирландия и Северна Ирландия.

Границата с военни пропускателни пунктове между Ирландия и Северна Ирландия съществуваше до споразумението за мир през 1998 г., с което бе сложен край на продължилия три десетилетия конфликт между католиците националисти, стремящи се към обединена Ирландия, и протестантите юнионисти, които искаха Северна Ирландия да остане британска. Над 3600 души загинаха в този конфликт.

Ирландският премиер Енда Кени предупреди, че ако бъде върнато дори и някакво подобие на физическа граница между Ирландия и Северна Ирландия, това може да доведе до подновяване на конфликта. Но Брюксел, Дъблин и Лондон ще трябва да обяснят ясно как сега "невидимата" граница може да бъде запазена в този си вид и след Брекзит.

"Оттеглянето на Великобритания от ЕС ще има последици. Трябва всички да признаем това", предупреди Барние в Дъблин.

Той припомни, че митническите проверки са част от европейското управление на границите, извършвани с цел защита на единния пазар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.