Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нараства натискът за ревизия на изборния закон

"Прозрачност без граници" призова за президентско вето, Общественият съвет към ЦИК критикува ИК – приет е хаотично и на тъмно

1 коментар
Нараства натискът за ревизия на изборния закон

Президентът да наложи вето над приетия от парламента Изборен кодекс, поиска в четвъртък асоциация "Прозрачност без граници". "Държавния глава да се възползва от своите правомощия и да върне за ново обсъждане в Народното събрание извършените промени в Изборния кодекс, като преди това обсъди текстовете с широк кръг от експерти", се казва в становище на неправителствената организация.

В писмото до Плевнелиев, подписано от изпълнителния директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов, е посочено, че част от промените предизвикаха широка и разгорещена обществена дискусия и повдигнаха въпроси за условията и начина на участие на българските граждани в изборния процес.

"С настоящото писмо Ви призоваваме да оцените внимателно извършените промени в Изборния кодекс, като наред с оценката за издържаността от правна гледна точка отчетете и дългосрочните последствия на приетите текстове върху демократичния процес в страната", съветват от асоциацията.

Според "Прозрачност без граници" е необходимо да бъдат оценени не само правните аргументи за приетите текстове в Изборния кодекс, но и ефекта, който ще имат върху избирателните права на гражданите, почтеността и демократичността на изборния процес и доверието в институциите на представителната демокрация.

Междувременно Общественият съвет към ЦИК излезе в четвъртък със становище, според което поправките в изборния закон са приети хаотично и на тъмно.

"Лица, избрани да решават с нашия глас, си позволяват откровено незачитане на гражданските и политическите права на избирателите и с неприкрита арогантност приемат дискриминационни текстове", се казва в декларацията, подписана от председателя на обществения съвет Румяна Дечева.

Документът, в който акцент е пълната непрозрачност на приемането на закона, е изпратен до президента, до председателя на парламента Цецка Цачева, до премиера Бойко Борисов, до омбудсмана Мая Манолова, до Венецианската комисия, до Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и до председателя на Централната избирателна комисия Ивилина Алексиева.

Общественият съвет към ЦИК изтъква, че както при изработването на ИК по времето на Искра Фидосова (ГЕРБ), така и последващите му поправки са консултирани с Венецианската комисия и ОССЕ, а настоящият закон е приет набързо в две заседания на правната комисия.

"Това стана без извеждане на философията на търсените промени, без предоставяне на анализ от политически партии и гражданските организации на проблемите наблюдавани при прилагането на действащия ИК, без обществено обсъждане", се казва в декларацията.

По-нататък Общественият съвет към ЦИК посочва:

"Стряска непоследователността и отклонението от добрите практики и стандарти за участие на обществото в изработването на рамката, гарантираща политическите и гражданските права на гражданите. Малка илюстрация на проблемите в процеса е фактът, че след гласуването на второ четене, членове на НС не бяха наясно какво точно е прието и за какво са гласували. В резултат на последвалия обществен натиск и демонстрации в страната и зад граница, отново на тъмно и скрити от обществения поглед, политици от различни институции бяха принудени да се откажат от част от предложенията си. От изтекла стенограма от политически консултации на управляващата коалиция се вижда как се прави опит да се отмести срокът за прилагане на приетото законодателство извън мандата на сегашното управление и така умишлено да се подведе обществеността и да се избяга от отговорност."

От текста става ясно, че Общественият съвет към ЦИК подготвя подробен анализ, с фокус върху универсалността на гражданските и политическите права и степента им на гарантираност за всички граждани; съответствието между възложените ангажименти на ЦИК, мандатът им и материално-техническото осигуряване, както и на общественото доверие в процеса.

"Основният проблем към момента, когато всички говорят за промените в ИК, но гражданите не разполагат с текст, е падащото общественото доверие в политическата система в страната и дискредитирането на изборите като свободен и гарантиран израз на ролята на избирателите. В резултат на този непрозрачен и неприемлив начин на приемане на промени в ИК, обществото подлага на съмнение качеството на крайния вариант на кодекса само месеци преди президентските избори и предстоящия референдум", се казва още в декларацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #1

    Новият изборен закон е доста тъп и злонамерен, точно като приелите го дупетати. Бял ден да не видят злозаконотворците дано.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.