Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Осиновителите ще са длъжни да информират децата, че са осиновени

С новия Семеен кодекс процедурата се улеснява, отпадат тайната и разсиновяването

6 коментара
Осиновителите ще са длъжни да информират децата, че са осиновени

Въвежда се задължение за осиновителите да информират на възможно най-ранен етап децата, че са осиновени. Това предвижда проектът на нов Семеен кодекс, който беше представен в понеделник от правосъдния министър Екатерина Захариева и социалния министър Зорница Русинова.

Захариева коментира, че сега случаите, в които децата разбират, че са осиновени, на тийнейджърска възраст от "доброжелателен" съсед или роднина, водят след себе си сериозни травми.

“С преминаване на специални обучителни семинари от страна на осиновителите още преди самото осиновяване, ще се защитят правата на детето”, заяви Захариева.

Промените в кодекса, които бяха оповестени по-рано този месец предвиждат отпадане на тайната на осиновяване, улесняване на процедурата и премахване на възможността за разсиновяване.

Според сега действащия Семеен кодекс тайната на осиновяване може да бъде разкрита само при изключителни обстоятелства, по решение на съда, припомни правосъдният министър Екатерина Захариева. По думите ѝ обаче няма определение какво е изключителни обстоятелства и почти винаги има отказ при такива дела, независимо дали здравословни обстоятелства или други го изискват.

Според предложенията за промени в Министерството на правосъдието ще бъде създаден съвет, който ще бъде за разкриване на произход. В него ще има представители и на социалното министерство, Агенцията за социално подпомагане и МРРБ.

Пред този съвет ще се подават молбите от осиновените и осиновителите, той ще прави проучване на произход, като отказите за разкриване на произход подлежат на обжалване по съдебен ред. Пълното разкриване на тайната на осиновяването става едва след съгласието на биологичните родители, каза Захариева.

То ще е на два етапа - на първия не се изисква съгласие на биологичните родители и той ще е за дата и място на раждане, причини за осиновяване - дали по решение на Агенцията за закрила на детето или на биологичните родители, както и данни за здравословното състояние. Едва след съгласието на родителите на втория етап ще може да бъде дадена пълната информация за биологичния произход.

Отпада възможността за разсиновяване, съобщи още правосъдният министър. По думите ѝ осиновяването е трайна връзка с детето, но за съжаление има случаи, когато се иска от осиновителите разсиновяване. “Това е недопустимо, това не е дете назаем“, заяви Захариева.

При развод на родителите те ще получават равни родителски права, освен ако единият от тях не оспори това.

Ще се определят и мерки за пътуването на детето в чужбина, тъй като за съжаление често проблемите между родителите се решават за сметка на децата, каза Захариева и допълни, че често, дори и когато децата искат да отидат на екскурзия, единият родител не е съгласен.

Предвижда се и затягане на процедурата по припознаване, като ще има възможност още на ранен етап Агенцията за социално подпомагане заедно с прокуратурата да спре припознаването, с цел пресичане на трафика на деца.

Ще се въведе и максимална възрастова разлика между осиновител и осиновен - 50 години. Това няма да важи за роднини и съпруг на биологичния родител.

Ще бъде създаден колективен орган - Национален съвет за осиновяване, и така работещите в момента 28 регионални съвета по осиновяване ще бъдат слети в един, каза социалният министър Зорница Русинова. По думите ѝ така кандидат-осиновителите ще подават само една молба, но ще им бъде търсено дете в цялата страна и това ще ускори и облекчи процедурата.

Русинова съобщи, че ще има цялостно разширяване на подкрепата на кандидат-осиновителите, като те ще бъдат включени в мрежа от социални услуги за по-добра интеграция на детето и по-плавно приемане в семейството.

Русинова информира, че в момента процедурата по осиновяване отнема средно около година и половина-две, след приключване на предварителната тримесечна оценка, а с промените се очаква тя да бъде съкратена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милостипросим
    #6
  2. поп Грую
    #5

    Проучете първо мненията на осиновителите,защото те са най-важните за увеличаване на осиновяванията и след това предлагайте дивотията си за обличане в законови раздпоредби.Не се бъркайте в тази дълбоко лична материя между родители(всъщност истинските родители са осиновителите ,а не донорите на сперма и вагина )и деца.

  3. поп Грую
    #4

    Поредната ГЕРБ-ерастка идиотия.
    Досега осиновителите сами решаваха кога да кажат и да кажат ли въобще на децата си дали са осиновени или не.
    те най-добре си познават детето и неговата психика и могат да решат кога и какво да му кажат.Ами ако то не се интересува въобще ? А тайната на осиновяване се защитаваше със затвор за клюкарите.Това беше направено точно защото недоброжелатгелни съседи или завистливи познати разстройваха живата на децата особено в крехката тинейджърска вазръст ,когато родителите

  4. marij
    #3

    А мисли ли сте за родителите, които остават децата за осиновяване? Те просто не искат да си спомнята за този факт...иначе не биха ги оставили.

  5. ВГМ
    #2

    Убеден съм, че при изготвянето на предложенията за промени никой не е проучил мнението на осиновителите. Както обикновено се предлагат промени които вероятно са плод на "експертни" мнения. За съжаление в много случаи осиновителите се сблъскват с огромни проблеми и пълно безхаберие от страна на институциите и обществото. Предлаганите промени ще намалят броя на осиновяванията.

  6. анита хегерланд
    #1

    Задължението на родителите е да подпомагат развитието на детето. Другите въпроси са прекалено лични, за да се разглеждат по този начин в закона.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.