Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът не приема "пиесата за доброто и лошото ченге" в ГЕРБ

Проектът на МС свежда свежда корупцията до някаква игра, каза Радев и призова НС да провери безплатното саниране

20 коментара
Президентът не приема "пиесата за доброто и лошото ченге" в ГЕРБ

Президентът Румен Радев разкритикува управляващите, че не предлагат работещ закон за борба с корупцията и че умишлено се конфронтират с него заради изявленията му, че няма политическа воля за борба с корупцията, както и поради възможността той да назначава председателя на бъдещия антикорупционен орган. В отговор на твърдения и корупционни намеци от страна на ГЕРБ, че той е лобирал за закупуването на изтребители "Грипен", Радев заяви в четвъртък пред БНТ, че по този проект не е изхарчена и стотинка и че очаква да се формира комисия за проверка на "безплатното" саниране.

Президентът даде да се разбере, че не вярва на уверенията от страна на ГЕРБ, че не са провалили умишлено заседанието на свикания от него Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС), посветено на борбата с корупцията.

Подозренията за бойкот на КСНС са основателни

Проведеният на 9 октомври съвет приключи безпрецедентно без каквото и да е формално решение и бе преждевременно прекратен поради липса на кворум. Това се случи, след като премиерът Бойко Борисов се появи с час и половина закъснение на заседанието и си тръгна преди края. Не присъства нито един от лидерите на съуправляващите "патриоти", както и вицепремиерът по съдебната реформа и външен министър Екатерина Захариева, която била в чужбина. Преди края на заседанието напуснаха шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

ГЕРБ обаче енергично отрекоха да е имало бойкот, а Борисов обяви, че това било "100% фалшива новина" и поясни: "Седнахме, кафенце си пихме, по-приятелско заседание не съм имал".

"Самият факт, че политици напуснаха преждевременно заседанието на КСНС, където трябва да присъстват са по закон, е показателен", коментира Радев в интервюто пред БНТ.

"Освен това, като се има предвид важността на темата - борбата с корупцията, която е чувствителна - подсилва подозренията за бойкот у много наблюдатели", допълни той. По думите му участниците, напуснали заседанието посред дискусията, не са предупредили предварително за ангажиментите си. Напротив - те заявили, че напускат и защо, по време на самото заседание. На въпрос дали ще разсекрети стенограмата от дискусията на КСНС, както го призова председателят на Народното събрание Димитър Главчев, Радев отговори, че записът на разговорите в залата нямат нищо общо със загубата на кворум на заседанието.

Проектът на МС свежда свежда корупцията до някаква игра

По думите му държавата трябва да реши един огромен проблем – корупцията по високите етажи на властта. Това е видно от всички доклади, които идват отвън. Това е видно и от статистиката – има ли до момента осъдени за корупция по високите етажи на властта, запита риторично Румен Радев.

Той повтори тезата си, че бъдещият антикорупционен орган трябва да може да разследва, както предвижда проектозаконът на БСП, и че не може парламентарното мнозинство да излъчва едновременно и правителството, и ръководството на органа за борба с корупцията. "Бих приел да назначавам това ръководство, само при положение, че органът има ясно изразени разследващи функции и капацитет да ги упражнява", заяви Радев.

Антикорупционното законодателство е конфликтна тема, отбеляза той. И уточни, че ролята му като възглавяващ КСНС "не е да търся някакво механично обединение в два проектозакона, а по-скоро да търся обединение около принципи и насоки, които да са в интерес на обществото".

Философията на управляващите залага на превенцията и на пасивни форми за борба с корупцията. В мотивите, с които този закон се внася, ясно е записано, че държавната политика по противодействие на корупцията няма за цел възмездие, а възстановяване на справедливостта в обществото, коментира президентът. Там е записано, че с отнемането на незаконното придобитото имущество това ще се случи независимо от наказателното преследване, продължи Радев и заключи, че това свежда корупцията до някаква игра.

"Отнемането на незаконно придобито имущество е задължително, но абсолютно недостатъчно условие, ако искаме да имаме ефективност в тази борба. Ако залагаме на превенцията, това не е решение... За да има ефективна борба с корупцията, трябва да има преследване на сегашни и бивши корупционни деяния. Не можем да разчитаме на самопризнания в имуществени декларации", каза държавният глава. Според него това няма как да разкрие моделите, схемите и гейтовете.

"Слагам акцента на всеобхватни, ефективни мерки за борба с корупцията. Тук трябва да има и превенция и разследване", подчерта Румен Радев.

Не може да има разбирателство в името на корупционния комфорт, коментира той по повод споровете и конфликтите между него и управляващите.

Не приемем пиесата за доброто и лошото ченге в ГЕРБ

"Мога да кажа, че има един съвсем коректен и работен диалог с премиера Борисов и с много от неговите министри. Това обаче не може да снеме отговорността му за собственото му мнозинство и неговото поведение. Пиесата за доброто и лошото ченге, за добрия премиер и лошото му мнозинство е сценарий, който не приемам. Готов съм, бих се срещнал с премиера за изчистването на всички тези неща, но при ясни условия. Първо, не може да има разбирателство в името на корупционния комфорт. Второ, трябва да е много ясно кой и какво говори от името на властта", настоя държавният глава.

Напрежението трудно може да се скрие, дори когато се забранява да се произнася името на президента, отбеляза Радев.

"Виждате, че срещу президента беше хвърлена цяла парламентарна комисия. Правят се безскрупулни внушения за лобизъм и корупция. Никой не смее да излезе открито и да предяви обвинения, защото знае, че те ще бъдат развенчани. Имаше най-различни опити, аз оценявам посредническото усилие на премиера, но очевидно че той много трудно може да надвика собствените си съпартийци", каза Радев.

Комисия да провери безплатното саниране

В коментар за парламентарната комисия, която откри нарушения в процедурата за покупка на боен самолет, в която и той е участвал, Радев заяви: "Както виждате, с една завидна страст и борбеност група депутати се хвърлиха да бранят народната пара. 1.5 млрд. лева за самолети, забележете неизхарчени. Нито една стотинка не е изхарчена".

"Логично си задаваме въпроса защо същите борци, защитници на парите на народа, не направиха една анкетна комисия за 2 млрд. лв., похарчени за саниране при множество сигнали за нередности, не от вчера", коментира той, визирайки одита на Сметната палата, според който е имало грубо нарушение на финансовата дисциплина, на Закона за публичните финанси при санирането. По думите му никога не е късно да се направи една такава комисия: "Аз го очаквам, мисля, че не само аз".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #20
  2. trezwomislesht
    #19
  3. Филка Русофилка
    #18
  4. Филка Русофилка
    #17
  5. Филка Русофилка
    #16
  6. trezwomislesht
    #15
  7. trezwomislesht
    #14
  8. trezwomislesht
    #13

    Президента изпадна в положението на Христо Иванов, когато го бламираха за съдебната реформа. Явно на думи всички искат да борят корупцията, но възпрепятстват всякакви действия за борба с нея. Особено управляващите и ДПС.

  9. Лизи Гугуткова
    #12

    Така се прави : Вчера американските власти са отказали визи на членове на делегация на Ген. щаба на ВС на РФ. Делегацията е трябвало на присъства набрифинг в ООН. МК.ру

  10. Филка Русофилка
    #11

    Аз пък не приемам „пиесата” български президент да се „хвали” пред медиите: „Самолет от рода на F-35 не можем да имаме”. Ако цар Фердинанд разсъждаваше комплексарски, нямаше от първите да имаме авиация, а сега президентът ни щеше да е кавалерист. Трябва да имаме най-високотехнологичния самолет в момента – F-35. Радев нямаше нужда да си губи времето за това интервю. Трябваше да прати Корнела. Тя щеше да отговори на всички въпроси като него. Важно беше обаче предупреждението му, че не трябва да се изхарчват парите за ремонт на МИГ-29, докато не се договори новия самолет. Да запомни: F-35! :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.