Първата изненада: Швейцария победи фаворита Испания с 1:0

5 коментара

Швейцария изненадващо победи с 1:0 смятания за основен фаворит за титлата отбор на Испания. Желсон Фернандес откри резултата в 52-ата минута след груба грешка на испанската защита.

След това Испания оказа сериозен натиск, но не успя да стигне до точни попадения. В 61-ата минута треньорът Висенте Дел Боске усили нападението, пускайки Фернандо Торес и Хесус Навас на местата на Бускетс и Силва. В 70-та минута Чаби Алонсо имаше възможност да изравни, но ударът му срещна гредата.

В 75-та минута обаче швейцарците също можеха да вкарат гол, но и Дирдийок нацели греда.

Въпреки загубата Испания едва ли ще има проблем да излезе от групата, в която са още отборите на Чили и Хондурас, и да продължи във фазата на директните елиминации.

Испания е европейски шампион и се класира за Мондиал 2010 без проблеми с 10 победи от 10 мача.

Отборът на Висенте Дел Боске е без контузени основни състезатели. Две от големите звезди в испанския национален отбор - нападателят Фернандо Торес и халфът Андрес Иниеста - вече са се възстановили.

Висенте дел Боске заложи на схема 4-2-3-1, като Давид Вийя е изнесен напред.

Воденият от германеца Отмар Хитцфелд отбор на Швейцария обаче няма да може да разчита на капитана си и основен реализатор Александър Фрай, който е контузен. Швейцарците играят в схема 4-4-2 с Дердийок и Нкуфо в нападение.

Испания започна в състав: Касияс, Пике, Пуьол, Иниеста, Вийя, Шави, Капдевия, Алонсо, Рамос, Серхио, Силва, а Швейцария - Беналио, Лихтщайнер, Сендерос, Хюгел, Барнета, Инлер, Нкуфо, Грихтинг, Фернандес, Зиглер, Дердийок.

По-рано в сряда Чили победи с 1:0 Хондурас в първия мач от група H на Световното първенство. Босежур отбеляза в 34-ата минута, след като засече много добро центриране на Исла. Чилийците създадоха много голови положения, но не успяха да отбележат второ попадение.

Защитникът Понс в 64-ата минута записа пропуск от 2 метра, Сантос също записа името си в графата "пропуснати възможности" на няколко пъти.

В последния мач за деня Уругвай се наложи без проблеми над ЮАР с 3:0. Звездата на южноамериканците Диего Форлан вкара първите два гола в срещата - в 24-та минута с невероятен шут от 35 метра и в 80-та от дузпа. До наказателния удар се стигна, след като вратарят на африканците Куне фаулира Суарес и бе изгонен с червен картон. Третото попадение бе отбелязано от Алваро Перейра в даденото от съдията продължение. Това е втори мач в първенството и за двата отбора. ЮАР завърши 1:1 срещу Мексико, а Уругвай направи нулево равенство с Франция.