Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екополитиките в България са с най-ниска ефективност в Европа

0 коментара
Екополитиките в България са с най-ниска ефективност в Европа
България е на едно от последните места по ефективност на политиките за опазване на околната среда, става ясно от барометъра на климатичните политики в Европа – нов инструмент, представен от българския клон на организацията WWF. Той отчита приложението на екополитиките в страните членки, свързани с използването на възобновяеми енергийни източници, енергийна ефективност и намаляването на емисиите вредни газове.

Най-високата ефективност на екополитиките се класифицира като клас А, а най-ниската – като клас G. Нито една европейска държава не попада в А, B или С категорията. В категория D попадат Германия, Дания, Ирландия и Швеция. Повечето европейски държави са в категория E, а България се класира на последно място (F категория), заедно с Кипър, Гърция, Малта, Полша, Румъния, Финландия и Люксембург.

Може да загубим 1 млн. лв. за плана за действие по изменение на климата

България може да изгуби 1 млн. лева от норвежката програма за иновации, предназначени за изработването на нов петгодишен национален план за действие по изменение на климата, сигнализираха във вторник от организацията WWF. Парите са отпуснати през 2007 г., а планът трябва да обхваща периода 2009 - 2013 г., т.е. да действа от преди една година. Заради критичното изоставане обаче Министерството на околната среда и водите (МОСВ), което работи по плана заедно с норвежки специалисти, най-вероятно ще трябва да върне цялото финансиране по проекта.

Този план е много важен, защото ще се бъде единственият нормативен документ с конкретни мерки за намаляване на въглеродите емисии освен международните споразумения, подписани от България.

Oще

България е на последно място по изработването и приложението на политики, свързани с използването на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и повишаване на енергийната ефективност.

От три години се приема енергийната стратегия на България, стратегията за ВЕИ няма положителна оценка за съвместимост, нямаме национален план за действие по изменение на климата, припомни Георги Стефанов, експерт по климатичните промени в WWF.

По думите му транспортните и енергийните лобита в Европа са тези, които възпрепятстват в най-голяма степен както намаляването на въглеродните емисии, така и повишаването на енергийната ефективност на сградите. Ако сградите се правеха така, че да отговарят на стандартите за нисковъглеродни емисии, щеше да се окаже, че огромни мощности за производство на електро- и топлоенергия в Европа са излишни, каза Стефанов.

По думите му лошото представяне на България според барометъра на климатичните политики се изразява в това, че за производството на единица продукт страната ни влага 8 пъти повече енергия, отколкото Холандия, например. Това прави икономиката ни неконкурентноспособна, каза Стефанов.

В България не си даваме сметка, че ще сме една от най-уязвимите на климатичните промени страни, казаха от WWF.

По данни на организацията в страната ни вече с 40% е намалял периодът на снегозадържане, валежите са намалели с 30%. Промяната в климата доведе до миграцията на нетипични растителни и животински видове на българска територия, казаха от организацията и дадоха за пример фламинго, което се е заселило трайно в Поморийското езеро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.