Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Запасите на шистов газ у нас се оценяват на 300 млрд. куб. м

15 коментара
Запасите на шистов газ у нас се оценяват на 300 млрд. куб. м

Предполагаемите запаси от шистов газ в България се оценяват на над 300 млрд. куб м. и ако те се докажат, страната би могла да разполага със собствен ресурс за 80 години при запазване на сегашните нива на потребление на суровината. Това заяви в сряда министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на конференция в полската столица Варшава, посветена на възможностите на добива на синьо гориво от джобове в скалите или т.нар. шисти.

Данните за наличие на шистов газ в България са косвени и се базират на сходна структура на скалите с площи в САЩ и регистрирано слабо отделяне на газ при сондажи в Северна България, извършвани при търсене на нефт и газ през 1980-те години, посочи мистърът, цитиран от пресцентъра на ведомството.

При анализ на тези данни, през миналата година американската компания “Дайрект Петролеум България“ регистрира геоложко откритие в Централна Северна България, което предстои да бъде оценено до края на 2011 г. с цел определяне на запаси и изготвяне на програма за разработване и добив, припомнят от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).

Нови проучвания ще бъдат правени в два парцела в Североизточна България. Две компании са подали оферти в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Оценката им ще бъде извършена в тридневен срок, съобщи още Трайков. При откриване на находище с комерсиални запаси, добивът би могъл да започне след 7 до 10 години, допълни той.

Като местен ресурс, шистовият газ може значително да повиши енергийната независимост на страната ни и да даде още една алтернатива за осигуряване на газ, коментира още Трайков.

На форума във Варшава бе обсъден опитът на Полша и значението на шистовия газ за Европа в светлината на предстоящото полско председателство на ЕС. По експертни оценки Полша разполага със залежи от 5 трилиона куб. м. шистов газ.

Амбицията на бранша е да бъде създадена обща регулаторна рамка и екологични стандарти, както запознаване на местните общности с дейностите за проучване и добив на шистов газ, допълниха от МИЕТ. Важно е технологията на добив да отговаря стриктно на екологичните изисквания и хората да бъдат убедени, че няма да вреди на околната среда, посочил Трайков.

Министърът е обсъдил и със специалния пратеник на САЩ по енергийните въпроси в Евразия Ричард Морнингстар значението на добива на шистов газ за осигуряването на енергийната сигурност на страните, както и възможността за търсене на алтернативни решения за Южния газов коридор в случай на забавяне на проекта „Набуко“. По отношение на ядрената енергетика беше подчертана необходимостта стандартите за безопасност да не се обвързват с технологията, допълниха от МИЕТ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Самолет
    #15
  2. lisav
    #14
  3. Еколог
    #13
  4. Недоубит патриот
    #12
  5. Njama Da Kaja
    #11
  6. me
    #10
  7. N
    #9
  8. КОМЕНТАТОР
    #8
  9. Сатанаишев
    #7
  10. Сатанишев
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.