Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон с послание за "здравата ръка" и президентските правомощия

78 коментара

“Когато в едно общество заговори езикът на омразата и разделението, се раждат и амбиции за "здрава ръка”. Оттук до силовото управление има само няколко стъпки, а потърпевши са гражданското общество и демократичните ценности”. Това се казва в позиция на последния български монарх, бивш премиер и бивш лидер на партия НДСВ Симеон Сакскобургготски, публикувана в сряда на личната му страница.

“В днешна България все по-често се чуват гласове на хора, готови да пожертват гражданските свободи в името на някаква илюзорна сигурност или неудовлетворено желание за справедливост”, продължава Сакскобургготски.

“Държавата е наистина силна, когато има силни институции, развито гражданско общество и строго спазвани демократични правила. Само така можем да живеем и сигурно, и свободно. Именно този баланс са постигнали обществата, които често даваме за пример като жизнен стандарт и устройство”, смята последният български монарх.

Бившият премиер развива тезата, че трябва да се даде повече власт в ръцете на гражданите, както и да бъде подобрена работата на институциите.

Като основен инструмент за това Сакскобургготски посочва ролята на президента, който може да “стимулира обществени дискусии и тенденции, да направлява институциите на държавата в коловоза на европейските правила, когато те се отклоняват, да се опира много по-непосредствено на потенциала, идеите и експертизата на неправителствените, браншовите и съсловните организации”.

По думите му българският държавен глава има силна комуникационна власт, която слабо се използва.

"Но най-вече президентът трябва да има силно присъствие в международните отношения на България", пише Симеон. Според него президентската институция може да допринася значително не само за по-добрия образ на страната, но и за повишаване на доверието на чуждите инвеститори.

“Нека бъдат осмислени и прочетени по нов начин правомощията на президента. Те са напълно достатъчни според действащите конституционни норми. Но трябва да се осъществяват активно и пълноценно”, смята още той.

"Важен е балансът между трите разделени власти. И президентът е призван да бъде пазител на този баланс, без да се превръща в страна в политическите спорове", обяснява той. И предупреждава: "В една все още крехка демокрация всяка рязка промяна към по-силна президентска власт би могла лесно да се изроди в авторитарно управление. Виждаме това в други млади демокрации. Затова българският конституционен модел, изграден на принципа "власт власт възпира", трябва да бъде укрепван".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

78 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. за протокола
    #78
  2. §22
    #77
  3. още инфо
    #76
  4. ПРЕПЕЧАТ
    #75
  5. др.Тодар Живков
    #74
  6. др.Тодар Живков
    #73
  7. N
    #72
  8. Freud
    #71
  9. Off
    #70
  10. републиканец
    #69

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.