Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гръцката криза носи стрес за банките в България и гони чуждите инвестиции

10 коментара
Гръцката криза носи стрес за банките в България и гони чуждите инвестиции

През първото тримесечие на 2011 г. БВП нарасна само с 0.5% - по-малко от средната стойност за 2010 г. поради изключително слабото потребление на домакинствата и публичните компании, въпреки че износът продължи да се увеличава добре с тримесечен растеж от 4.6%. Това се казва в частта за България на Лятната прогноза за еврозоната и икономиката в ЕС, изготвена от аналитичното звено на международната одитна компания "Ърнст и Янг". Резюме на доклада бе разпространено в понеделник.

За 2011 г. от "Ърнст и Янг" прогнозират растеж на БВП в България от 3.2%, а за следващите - по-висок - 4.8% (2012 г. ) и 5.6% ( 2013 г. ). "Тези добри прогнози отчасти се базират на големия догонващ потенциал на българската икономика и нейните силни резултати от периода преди кризата", се казва в частта за България на анализа.

Според икономистите обаче прогнозата остава рискова поради несигурността за развитието на външната конюнктура. В частност, рисковете са свързани с повишената турболентност на европейските суверенни дългови пазари, като преструктурирането на гръцкия държавен дълг изглежда все по-вероятно.

От компанията предупреждават, че ако европейските власти не се справят с тази ситуация добре, последиците за ЕС могат да бъдат жестоки. Некоординираното преструктуриране на гръцкия дълг може да доведе до значително затягане на отпускането на кредити в еврозоната, като ефектът за България ще бъде, че тя ще остане както под повишен стрес в банковия си сектор, така и с намалено търсене за износ.

Допълнителен негативен ефект може да има огромното забавяне във възстановяването на преките чуждестранни инвестиции. "Имайки предвид ограничения световен апетит за поемане на рискове, малко вероятно е входящите инвестиции да се доближат до равнищата преди кризата в близко бъдеще", предупреждават анализаторите и заключават:

"По-нататъшното затягане след евентуалното преструктуриране на гръцкия дълг ще забави възстановяването на преките инвестиции и на свой ред ще задържи темпа на общото възстановяване".

Нисък темп на възстановяване на икономиката в еврозоната

Това, което беше немислимо допреди година, а именно Гърция да поиска нова финансова помощ и да се налага да преструктурира външния си дълг, сега е неизбежно, се казва в анализа на "Ърнст и Янг" за перспективите пред растежа в еврозоната.

Ако се предположи, че правителствата и ЕЦБ достигнат до споразумение за определени мерки, за да помогнат на Гърция през следващите няколко години, прогнозата за БВП на еврозоната е да се повиши с около 2.0%, а през 2012 г. - с 1.6% г.

"В интерес на всички е да се постигне споразумение. Ако това не стане, единствената алтернатива е преструктуриране в безпорядък, което ще хвърли цялата еврозона обратно в рецесия", предупреждават анализаторите.

От "Ърнст и Янг" обясняват, че са променили прогнозата си за ръста в еврозоната към увеличение "заради позитивните сигнали, които са били забелязани през първото тримесечие на годината".

"Съществува обаче значителна несигурност за ефекта от преструктурирането на гръцкия дълг върху финансовия сектор и неговите последици за икономиката в еврозоната като цяло. Лесно можем да се подхлъзнем към безпорядък, при което БВП на еврозоната ще падне съществено”, коментират от компанията.

Според прогнозата "стопанската среда в еврозоната ще бъде изпълнена с предизвикателства за известно време с бавен растеж на икономиката и несигурна инвестиционна среда, осигуряваща малко стимули за фирмите да помагат за справянето с критичния проблем с увеличаващата се безработица, особено в крайните региони".

Прогнозата на анализаторите е за брой на безработните в еврозоната от около 13 милиона души до 2015 г. спрямо 11.5 милиона в началото на 2008 г.”.

Краткосрочно облекчение за Гърция

Допълнителният спасителен пакет от Европейския съюз (ЕС) и Международния валутен фонд (МВФ) ще предложи само краткосрочно облекчение за Гърция, смятат от "Ърнст и Янг". Според анализаторите спасителният пакет няма да даде дългосрочно решение, независимо от справянето с проблема с ликвидността и осигуряването на време за гръцкото правителство за подобрения във финансовите дела и за напредък със структурните реформи.

Възможностите в Европа "на две скорости"

Въпреки че като цяло растежът в еврозоната ще бъде слаб и е изправен пред големи рискове от забавяне, очаква се някои държави да се развиват по-добре през следващите няколко години, смятат анализаторите от одитната компания. В големите икономики от еврозоната, включително Германия, Франция и Холандия, прогнозата е БВП да расте средно с 2.2% годишно в периода 2011–2015 г. Този растеж е малко по-висок от растежа през десетилетието преди кризата.

През 2011 г., например, "Ърнст и Янг" прогнозира растеж от 3.5% в Германия, 4.1% - във Финландия и 2.2% в Холандия. Обратното, в държави от периферията – Португалия, Ирландия, Гърция и Испания, прогнозата е БВП да се увеличава с едва 1.2% през следващите пет години, което не представлява дори и наполовина темпа от десетилетието преди кризата.

Перспективите за еврозоната са смесени. Бизнес услугите са сред секторите с най-добри перспективи, като в тази област еврозоната ще се възползва от опитна работна ръка и натрупани експертни познания.

Производството също се очаква да се възстанови по-бързо от икономиката като цяло, възползвайки се от голямото външно търсене за стоки от еврозоната, конкретно от нововъзникващите пазари, смятат анализаторите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bodensee
    #10
  2. Консултант
    #9
  3. boomadafaka
    #8
  4. N
    #7
  5. Овнийййй
    #6
  6. Пулко
    #5
  7. Трета скорост
    #4
  8. Нейчо Неев
    #3
  9. Lesh
    #2
  10. др.Тодар Живков
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.