Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болници предупреждават за съкращения и фалити при административен ръст на заплатите

Лечебни заведения искат да ги освободят от санкции при невъзможност да вдигнат възнагражденията

2 коментара
Болниците искат да се договорят равнища на заплащане, които кореспондират на обективните възможности на лечебните заведения.

Болнични организации предупредиха за съкращения на персонал и фалити на болници, в случай на административно налагане на по-високи възнаграждения в сектора. Те настояват лечебните заведения, които по обективни причини не са достигнали договорените в настоящия колективен трудов договор (КТД) минимални равнища на заплащане от  2000 лева за лекар, 1500 за медицинска сестра и 910 лв. за санитар да бъдат освободени от предвидените в Националния рамков договор (НРД) санкции, които влизат в сила от юни месец.

Исканията си работодателските организации в здравеопазването поставиха в отворено писмо в сряда, след като миналата седмица КНСБ ги обвини в саботаж на преговорите за новия КТД и заплаши с протести. Въпреки, че много от болниците не са достигнали нивата по настоящия КТД от 2022 г., синдикатите настояват за ново увеличение на основните работни заплати с около 25%.

Същевременно от юни месец съгласно НРД влизат в сила глоби за болниците, които не са осигурили на персонала си заплатите, предвидени в КТД: от 200 до 500 лв. за всеки отделен случай и при повторно нарушение - от 500 до 1000 лв. за всеки отделен случай.

Санкциите са пореден опит на държавата да се намеси и намали "ножицата" във възнагражденията в лечебните заведения у нас. Като търговски дружества те сами формират възнагражденията на персонала си съобразно приходите от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), с които обаче трябва да покриват и разходи за лекарства, консумативи, режийни разходи и др.

На много места високо платени са само конкретни водещи специалисти, които привличат пациенти и съответно "изкарват пари" за лечебното заведение. Най-голям е проблемът с медицинските сестри, чиито заплати в много болници остават под праговете в КТД и професията става все по-непривлекателна, особено в отделенията, където сестринският труд е изключително тежък – хирургични, анестезиологични и др.

Съкращения вместо увеличения

Работодателите обаче са против опитите за административна намеса във формирането на заплатите и твърдят, че от всички те са най-заинтересовани служителите им да са добре платени. "С тези непосилни финансови тежести, налагани популистки отвън, лечебните заведения неминуемо ще бъдат принудени да съкратят част от персонала, ще ограничат други разходи – за инвестиции в нова апаратура, за лекарства и консумативи, което ще доведе до по-малко приходи, ще се отрази на лечението на пациентите, а впоследствие и до реален риск от фалит", твърдят в своето отворено писмо асоциациите на общинските, университетските и частните болници.

Според болничните организации силовото налагане на по-високи заплати за значителна част от медицинските специалисти крие риск от загуба на работното място, вместо увеличаване на възнаграждението, а за пациентите – липса на достъп до медицинска помощ в същото или в най-близко населено място. "Така, в стремежа към силово налагане на необосновани и некоординирани популистки цели, се създава реална опасност за фалити на действащите от десетилетия общински и държавни болници в България. Да не забравяме, че населението ни е застаряващо, бедно и за голяма част от хората – работещи и пациенти, е немислимо да сменят местожителство или да търсят лечение в друг град", посочват болничните организации.

Те цитират писмо от министъра на здравеопазването от 25 април тази година относно равнищата на средни основни месечни заплати по категории персонал, от което е видно че голям дял от лечебните заведения не са достигнали равнищата на заплащане, договорени в настоящия КТД 2022-2024, който изтече на 12 април. Освен това в писмото се отбелязва, че голяма част от държавните и общинските болници не са в добро финансово състояние и трудно биха се справили с увеличение на основните работни заплати, предвидени в предложения от синдикалните организации проект на КТД 2024-2026 г.

Предложението на синдикатите е за ново увеличение на основните работни заплати с около 25% спрямо договорените през 2022 г., като дори през 2022 г. договорът бе подписан само от една работодателска организация.

Работодателите твърдят, че са заинтересовани много повече от синдикалните организации да заплащат на служителите си високи заплати, но това е въпрос на точни разчети за приходи и разходи, включително задълженията за осигуровки и данъци към държавния бюджет. Те посочват, че увеличението в цената на клиничните пътеки, клиничните процедури и амбулаторните процедури е 8-10%, докато синдикатите настояват за 25-30% ръст на заплатите.

Болниците искат анализи, изключения и реформи

Болничните организации повдигат и въпроса за промяна в модела на финансиране на здравната система: "Считаме, че акцентирането само на промени във възнагражденията, колкото и мотивите за това да изглеждат благородно, не могат да се осъществят реално без цялостна реформа на здравната система, без сериозни промени в нейната организация, финансиране и управление. Увеличаването на размера на основните заплати трябва да е естествен резултат от извършените промени в организацията, структурирането и финансирането на здравноосигурителната система. Сегашният модел на финансиране на лечебните заведения като философия и съдържание изигра своята роля и "благодарение“ на многото политически и други решения силно се деформира, а като цяло е неефективен".

Здравеопазването с най-голям ръст на наетите

На този фон НСИ излезе с данни, според които секторът "Хуманно здравеопазване и социална работа" е с най-голям ръст на наетите в края на март спрямо същия период на 2023 г. Наетите лица по трудово и служебно правоотношение нарастват с 12.8 хил. или с 0.6%.

Средната заплата за цялото първо тримесечие на 2024 г. е 2219, като ръстът е незначителен спрямо четвъртото тримесечие на 2023 г., когато тя е била 2185 лв. Трябва да се има предвид обаче, че заетите в социална сфера са много по-ниско платени.

Затова работодателите предлагат преговорите по КТД 2024-2026 да продължат със създаването на работна група, в която да бъда привлечени участници със статут на наблюдатели от Българския лекарски съюз, Министерството на здравеопазването, Министерството на финансите и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Целта на работната група ще бъде изготвяне на доклад, съдържащ преглед на състоянието на всички лечебни заведения, които не са достигнали равнището на заплащане, предвидено в стария КТД. На тази база да се договорят равнища на заплащане, които кореспондират на обективните възможности на лечебните заведения, както и на възможностите им да осигурят финансиране по устойчив начин. Освен това болничните организации настояват лечебните заведения, които по обективни причини не са достигнали договорените в КТД минимални равнища на заплащане, да бъдат освободени от налагане на санкциите, предвидени в НРД.

"Действията на работодателите не следва да се квалифицират като саботаж на преговорите, доколкото целят воденето им по разумен начин, гарантиращ интересите на всички страни, които биха били обвързани с него и при извършването на анализи, предвиждане и внимателно планиране на възможните последици", казват болничните организации.

Те напомнят, че колективното трудово договаряне е доброволен процес между работодатели и синдикати и призовават синдикатите за конструктивен диалог, основан на данни и отчитащ не само реалните възможности на лечебните заведения, но и достъпа на населението до здравна услуга. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #2

    От 384 болници и половината са фалират, пак ще останат достатъчно.

  2. МВФ
    #1

    Болничните организации са сбор от болничните директори, които са некадърници с политически/корпоративен гръб. Абсолютно такъв е и Неделчо от Чирпан, чиято болничка въобще не трябва да съществува в сегашния си раздут вид. Какъв директор си, като не можеш да оптимизираш дейността си. Директорите на държавните болници трябва да се назначават без сегашните псевдоконкурси директно от министъра на 6 месечни договори и ако не изпълниш изискванията за безплатна болнична помощ и заплащане поне равно на КТД,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.