Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Едни и същи болнични директори декларират космически заплати

5 коментара
Едни и същи болнични директори декларират космически заплати

Един и същи кръг директори на държавни и частни болници, които се финансират с публични средства, декларират космически доходи от порядъка на стотици хиляди до 1.5 млн. лева, става ясно от прясно публикуваните имотни декларации за 2022 г. на заемащите висши публични длъжности. Както и при останалия медицински персонал, при директорите на болници също се наблюдава голяма ножица в заплатите, без да е ясна логиката на тяхното формиране.

Така например не е ясно защо директорът на една от най-претоварените и големи болници “Пирогов“ получава колкото шефката на болницата в Дулово. Нито защо директорът на бутиковата кардиологична болница в Русе “Медика кор“ отчита годишен доход от 1.5 млн. колкото са заплатите на директорите на други 8 кардиологични болници. Преди ден здравният министър Христо Хинков обеща да бъде сложен таван на ножицата в заплатите на лекарите, но само в държавните болници, на които министерството е принципал. При това става въпрос само за заплатите, но не и за съвкупния доход на един лекар, който се формира от много различни източници: основна заплата, допълнително материално стимулиране, частна практика и др.

И през миналата година класацията за най-висока заплата оглавява директорът и собственик на частната кардиологична болница в Русе “Медика кор“ Кирил Панайтов. Той е декларирал трудови доходи в размер на 1 532 848 лева. Този доход се равнява и дори надхвърля годишните заплати, които получават други 8 шефове на кардиологични болници в страната: Националната кардиологична болница, Сърдечно съдовия център на “Ситик Клиник“ в София, “Кардиолайф“-Варна, кардиологичните болници от групата на Търговска лига във Велико Търново, Варна, Плевен и Ямбол. Останалите директори на частни кардиологични болници получават годишен доход между 134 515 лв. (СБАЛК Плевен) и 209 997 лв. (СБАЛК Варна), а шефът на държавната Национална кардиологична болница е със скромния годишен доход от 82 350 лева.

През миналата година болницата на най-високо платеният болничен директор “Медика Кор“ е изкарала приход от НЗОК в размер на 13.5 млн. лева, но не е ясно какъв е приходът от доплащания директно от джоба на пациентите.

Близо 1 млн. лева от трудов доход отчита и шефката на частната АГ болница “Свети Лазар“ Тияна Николова. Тя е декларирала трудов доход в размер на 955 636 лева. Приходите на болницата обаче изглежда са с приоритетно частен характер, защото постъпленията ѝ от НЗОК за 2022 са едва 858 982 лева – по-малко от заплатата на нейната шефка. В декларацията си Николова упоменава и годишният доход на съпруга си, който е над 1.2 млн. лева. Също така тя декларира и налични парични средства в банка на стойност около 16 млн. лв.

Директорът на пловдивската частна болница МБАЛ "МК Св. Иван Рилски" Николай Салутски декларира годишен трудов доход в размер на 810 143 лева. Болницата му е изкарала от НЗОК 9.1 млн. лева през миналата година.

Собственикът на частната болница “Маджуров“ в Бургас декларира 600 000 лева доход от трудова дейност и още 237 290 лева от трудови правоотношения извън заеманата длъжност и също се нарежда сред каймака на добре платените болнични мениджъри. Оглавяваната от него болница, която е специализирана в хирургията, е заработила по линия на НЗОК 3.5 млн. лева миналата година.

Реално най-високо платените директори на частни болници оглавяват бутикови лечебни заведения и приходите им по линия на НЗОК са пренебрежимо малки на фона на общия ресурс, който Здравната каса е платила на болниците през миналата година над – 2.8 млрд. лв. Освен това въпросните директори са и собственици на частните болници, т.е. сами определят заплатата си.

Практиката показва, че при директорите на големите частни болници, които формират доста по-сериозни приходи от НЗОК, няма чак такива изхвърляния със заплатите. Така например шефката на “Токуда“ Венелина Атанасова е декларирала годишен доход от 86 174 лева от трудови доходи и още 106 560 от трудови правоотношения извън заеманата длъжност. Отчела е и 3.3 млн. лева приход от прехвърляне на права или имущество. Директорът на сърдечно-съдовия център на “Сити Клиник“ Андрей Марков е декларирал годишен доход от 159 245 лева и доход от дивидент в размер на 350 000. За сравнение двете болници са изработили по линия на НЗОК над 145 млн. лева за миналата година. Директорът на “Софиямед“ Йордан Пелев е с доход от 178 422 лева, а болницата е заработила от НЗОК 75.9 млн. лева.

При държавните болници космическите заплати също отиват в малка група “обичайно заподозрени“ директори. Директорът на “Майчин дом“ Иван Костов, чийто високи доходи разпалиха напрежение в оглавяваната от него болница, през 2022 г. е декларирал 285 273 от трудови доходи, 43 671 лева от трудови правоотношения извън заеманата длъжност, както и 274 875 лева от друга стопанска дейност или общо над 600 000 лева. За миналата година “Майчин дом“ е заработила от НЗОК 17.3 млн. лева.

Друг заможен шеф на държавна болница е дългогодишният директор на Многопрофилната болница за активно лечение по неврология и психиатрия "Свети Наум" проф. Иван Миланов. Той е декларирал за 2022 г. 62 599 от заплата и над 350 000 от друга стопанска дейност.

Масово годишните доходи на шефовете на държавни болници са между 60 000 и 120 000 лева, като разликите в размера им са необясними. Така например директорът на най-натоварената спешна болница “Пирогов“ Валентин Димитров е декларирал 65 290 от трудови доходи и още 13 200 лева извън заеманата длъжност. С това доходът му са равнява на тези на директорите на болници в малки провинциални градове като Дулово и на вечно изправената пред фалит варненска болница “Света Анна“.

Двойно по-големи заплати от шефа на “Пирогов“ получават директорите на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски, който декларира трудов доход от 122 736 лева и на бившата окръжна болница в София “Света Анна“ Славчо Близнаков с доход 129 673 лв. Шефът на ИСУЛ Любомир Пенев декларира 94 402 от заплата и още 108 000 доходи извън заеманата длъжност. Директорът на “Александровска“ болница Атанас Йонков е декларирал 91 889 лева доходи от заплати и още 82 761 лева извън заеманата длъжност. Директорът на университетската болница “Свети Иван Рилски“ в София Дечо Дечев е отчел 134 225 лева от заплата.

Сред високоплатените директори на държавни болници е и шефката на варненската университетска болница “Света Марина“ Силва Андонова, която декларира 269 972 лева от заплата и още над 74 000 лева извън заеманата дължност. Шефът на пловдивската университетска болница “Свети Георги“ Карен Джамбазов е с 82 671 годишен доход от заплата, 93 151 лева от друга стопанска дейност и 59 752 лева от доходи извън заеманата длъжност. Директорът на Университетската болница в Бургас Бойко Миразчийски е дкерларирал 140 407 лева от заплата. По-ниски са доходите на шефовете на университетските болници в Плевен и Стара Загора. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. magda.shishkova
    #5

    Държавните болници не трябва да бъдат търговски дружества. Държавата трябва да въведе ЕЩТ / единна щатна таблица / за всички , които получават заплати от държавния бюджет по заеманата длъжност. Да се категоризират м-ва, общини и др. Така , че кмет в община 4-та категория в Перник , да получават еднаква заплата с подобна община в Русе. НЗОК е измислена институция . Здравните осигуровки да отиват в МЗ и по представени бюджети да се одобряват или отхвърлят

  2. анита киндергардън
    #4

    "Медика Кор" трябва да си сменят счетоводителя. Такива декларирани печалби са позор :)

  3. Горскио
    #3

    Просто премахнете задължителното здравно осигуряване. Тогава на мен като на човек, който е задължен да внася част от заплатата си в корупционната схема, няма да ми пука кой директор в държавна болница или собственик в частна колко точи и колко получава. Ако искат и по един милиард да си направят заплатите, какво от това. Ако има балами или закъсали да им го дват защо не.

  4. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Защо в частния сектор МОЖЕ, а в държавния-не може? Най-злощастното правителство на прехода насочва хорската ЗЛОБА, за да отклони вниманието от абсурдните и опасни решения!

  5. rusonefil
    #1

    А колко е недекларираното...1:10?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.