Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Директор на частна болница взел 1.5 млн. лв. годишна заплата

Шокиращи диспропорции при възнагражденията на шефовете в здравеопазването

36 коментара
Снимка: Архив

Шокиращи дисбаланси в заплащането на директорите на болници засича публичният регистър на КПКОНПИ, съдържащ декларациите за имущество и интереси на хората на висши длъжности у нас през 2020 г. В него от две години насам влизат управителите и изпълнителните директори на болници, които се финансират от бюджета на здравната каса и/или от държавния или общинските бюджети. Шефовете на лечебните заведения, които изнесоха "на гърба си" кризата с Covid-19 са взели доста ниски суми на фона на заплатите в някои частни или специализирани държавни болници.

Сред рекордьорите по заплащане е директор на частна болница, декларирал 1 515 032 лв. годишна основа от трудови доходи за заеманата длъжност за 2020 г., става ясно от регистъра. Това е изпълнителният директор на частната кардиологична болница СБАЛК "Медика Кор" в Русе Кирил Панайотов. Излиза, че той е взимал по над 126 000 лв. средно на месец, тоест повече от възнаграждението на шефа на ВМА Венцислав Мутафчийски за цялата 2020 г. (107 339 лв.), както и повече от годишната заплата на уволнения шеф на "Пирогов" Асен Балтов (91 873 лв.). Изпълнителният директор на Окръжна болница в София ("Св. Анна"), която също пое огромен брой случаи в пандемията от Covid 19 – Славчо Близнаков, е получил годишна заплата от 70 786 лв., което прави по под 6000 лв. на месец.

Директорът на най-голямата болница в страната – "Св. Георги" в Пловдив, проф. Карен Джамбазов е получил 74 666 лв. годишна заплата, а ръководителят на "Св. Иван Рилски" в София Антон Петков – 80 485 лв.

В същото време други директори на болници са взели доста по-солидни възнаграждения.

Сравнително висока заплата например е обявил шефът на онкологичната болница в София "Сердика" д-р Методи Янков – 725 000 лв., което прави по около 60 000 лв. на месец.

Годишният доход на русенската частна болница "Медика" Ивелин Йоцов също не е нисък – 388 305 лв. Шефът на частната болница "Вита" в София Тихомир Савчев пък е взел годишна заплата за 2020 г. от 375 015 лв.

Прави впечатление, че в списъка на КПКОНПИ за 2020 г. липсват декларациите на ръководствата на някои известни частни болници, работещи със здравната каса, като "Аджибадем Сити Клиник (Болница Токуда)", както и столичната МБАЛ "Св. София" ЕООД на семейството лекари Христо и Валентина Мазнейкови. За 2019 г. семейство Мазнейкови декларираха пред КПКОНПИ годишен доход от трудова дейност в размер на около 2.5 млн. лв.

Има и частни болници с "нормални" заплати на ръководството. Например шефът на СБАЛК-Плевен Валентин Христов е получил 126 000 лв., директорът на "Св. Марина" в Плевен – 144 323 лв. Управителят на "Софиямед" Йордан Пелев е взел близо 130 000 лв., а шефката на болница "Сърце и мозък" в Плевен – Пепа Диновска – 80 312 лв.

Вероятно най-богатият болничен директор за поредна година е шефът на държавната кардиологична болница "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев. За 2020 г. като изпълнителен директор той е получил 135 148 лв. заплата, а от друга стопанска дейност – още 192 592 лв. Проф. Начев е декларирал също банкови влогове, инвестиции и вземания за общо около 10 млн. лв.

Конкурент на Генчо Начев по декларирано богатство сред по-младото поколение болнични директори се откроява шефът на "Майчин дом" проф. Иван Костов. Той е декларирал влогове за около 5 млн. лв. в швейцарска банка. От същата финансова институция Костов е изтеглил 4 кредита за около 5 млн. лв., като има и други заеми. Костов е обявил закупени ценни книжа от световни компании за около 2 млн. лв. През 2020 г. трудовият му доход като шеф на "Майчин дом" възлиза на 235 758 лв. От друга стопанска дейност той е получил още 246 075 лв., а от разпореждане с финансови инструменти – още 221 894 лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #36

    Представяте ли си - тези мръсници са полагали ХИПОКРАТОВА КЛЕТВА ??!! Дебелият , ненаситен , мазен негодник , който официално е смъкнал от гърбовете на изнемогващите , бедни българи 1 500 000 кървави левчета , ще ви погледне арогантно и ще заяви , не само че е законно , но , че даже заслужава похвала , защото е имал наглостта да ги декларира. Директорите-грабители на “здравните” заведения не са изключение ! В така наречената “система на здравеопазване” ОБИРДЖИЙСТВОТО Е МАСОВО !!! Свестните лекари

  2. Stefan
    #35
    Отговор на коментар #34

    Само не разбрах какво общо има служебният министър Стойчо Кацаров, който е от 3 месеца, а схемата с източването на здравната каса е от десетилетия. Напротив, Кацаров извади на светло схемите с търговия на човешки органи в правителствена и с фалшивите хиспитализации в Пиригов, но вместо похвала го издига за това. Видни са лъжите ви и че правите политическа пропаганда.

  3. John Doe
    #34

    Ето това е системата, която създадоха Илко Семерджиев и Стойчо Кацаров - болниците са търговски дружества, а касата е монополист. Търговските дружества работят за печалба, която се дои от монополната здравна каса, която пък от своя страна дои потребителите, които са болни и са принудени да правят вноски под заплахата на регулациите. Болните никой не ги пита, а те не могат да питат болниците какво правят с техните пари. Публична тайна е, че има картел между доставчиците на апаратура и лекарства за

  4. Ощавен маркиз
    #33

    Имаме си енергийна, оръжейна, минна, транспортна, строителна, аграрна, горска, недвижимо-имотна, хотелиерско-санаториална, ресторантьорско-казинарска, фитнес-масажистка, фармацевтична, пилешко-свинарска, китайско-каргова, футболна, моторджийска и кви ли не йоще МАФИИ. Никак не сме назаде и с наркомафията, още от Цоц-я, първенци сме и в далаверата с "жива плът". Имаме си и банкова, данъчна и митничарска такива, къкто и "правоохранително-правараздавательна" гнила задруга. Та, защо да се немаме и докторска

  5. Mz/X
    #32

    Като се знае смъртността на българите излиза че колкото повече мрат толкова повече пари вземат докторите. Освен това при сегашната система доктор може дълго да те лекува за да вземе максимум пари при положение че може по-бързо да те лекува и да вземе по-малко пари.

  6. Тодор Станков
    #31

    ако имаме журналистика, като в Малта и Словакия, не Англия или Германия, щеше да стане следното: 1. да се разбере в кой период тез хубавци, директори на болници,частни, държавни, няма значение ако работят с нзок, са скътали имането. 2. Брутално се зануляват отношенията на касата с тез милионери, не е нормално в най-бедната държава, с най-болния народ най-богатите да са единици т.н. лекари.

  7. т€еритория на Мики Маус
    #30

    Директори в задължителни частни пенсионни дружества, банки, застрахователи, ЕРП-та и други взимат в пъти повече! На горницата над 5 000лева данъците са НУЛА лева! Либер@астите смятат това за нормално. Ако тоя не беше от ГРОБ, никога нямаше да разберете за него. В матрицата на Сорос частната здравна система е място за стабилно източване!

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #29
  9. Litko
    #28
    Отговор на коментар #25

    Цената на един PCR тест е 2.5 евро включваща абсолютно всички разходи от материалите до чистачката, при 100% печалба става 5 евро, а ние го плащаме по 50!!!

  10. Kruger
    #27
    Отговор на коментар #23

    Има една "малка" подробност, върху която се крепи простотата на схемата, която сте описали. Тя е, че докато частните болници се конкурират с всички, частните здравни осигурители не могат да се конкурират с НЗОК. По закон. Защото на всеки работещ са вземат еднакви пари за НЗОК независимо дали иска или не иска да ги използва. Простото и нормалното е да има минимална задължителна вноска в НЗОК (пр. 5 пъти по ниска от сегашната) за осигурява на минимални здравни услуги напр. на социално слаби и за всичко

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.