Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преговорите за нов КТД в здравния сектор се закучиха заради бойкот на работодатели

1 коментар
Преговорите за нов КТД в здравния сектор се закучиха заради бойкот на работодатели

Преговорите за нов Колективен трудов договор (КТД) в здравния сектор буксуват заради бойкот от страна на работодатели. За това сигнализираха във вторник от здравната федерация на КНСБ.

Насроченото за 16 април заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в здравеопазването се е провалило поради бойкот от страна на представителите на работодателите, като това се случва за втори път от 10 април насам, информираха от КНСБ.

Според синдиката работодателските организации в здравеопазването отказват преговори за сключване на нов Колективен трудов договор в сектора. "Това води до нарушаването на Закона за здравно осигуряване, Закона за лечебните заведения и НРД, като ощетява всички работещи в здравеопазването", казаха от КНСБ.

Затова от синдиката се обръщат към министъра на здравеопазването да вземе мерки за възстановяване на социалния диалог и подписване на КТД. Оттам уточняват, че ако се наложи, ще търсят съдействие от премиера и Международните организации, в които членуват.

От асоциациите на университетските и общинските болници обаче казаха по-късно, че заседанието във вторник не е било насрочено 7 дни по-рано, както трябва и освен това още чакали точни и ясни разчети за предлагания ръст на заплатите от синдикатите.

Защо болниците са срещу КТД

Действащият КТД изтече на 12 април, като в подписания през 2022 г. бяха разписани минимални основни възнаграждения от  2000 лева за лекар, 1500 за медицинска сестра и 910 лв. за санитар. Тези начални заплати и до ден днешен остават неизпълнени в много болници в страната по различни причини.

По-малките общински болници не изкарват достатъчно пари от НЗОК, за да повишат възнагражденията на персонала, а някои частни болници са против административното регулиране на заплатите.

Частните болници предпочитат по-ниските основни заплати и по-големи добавки според приноса и "изкараните пари" от медицинския персонал. Досега тези заплати в КТД бяха пожелателни, но от тази година вече има законово задължение болниците да ги осигурят, в противен случай ще търпят санкции. Болниците са твърдо против и оспорват това задължение, разписано в последния анекс към Националния рамков договор.

На този фон работодателите в здравеопазването очаквано бойкотират нов ръст на заплатите в КТД, неизпълнението на който ще е свързан с глоби за тях. Болница, която не приведе заплатите в нормите на КТД, от юни месец 2024 г. подлежи на санкция от НЗОК в размер от 200 до 500 лв. за всеки отделен случай. За повторно нарушение глобата е от 500 до 1 000 лв. за всеки отделен случай.

Болничните сдружения възразяват срещу административния подход при определянето на възнаграждения, с който държавата от няколко години се опитва да ограничи сегашните фрапиращи разлики в заплатите на медицинския персонал.

Държавата да поиска обяснение от болниците си

Същевременно синдикатите предлагат в новия КТД за 2024 г. прагове от 2700 лв. за лекар и 1950 лв. за сестра.

Пред Mediapool председателят на Федерацията на синдикатите в здравеопазванетод-р Иван Кокалов коментира, че предлаганият размер на праговете не е толкова важен и той подлежи на дискусия, но за целта работодателите трябва да седнат на масата на преговорите. Той каза, че според европейската Директива за минималните работни заплати и насърчаване на КТД държавите трябва да достигнат 80% покритие с колективно трудово договаряне, а у нас цял един отрасъл отказва да преговаря.

Затова КНСБ настоява пред здравния министър да поиска обяснение от представителите на държавните болници и да съдейства за преговорите.

Според Кокалов болниците, които действително не могат да осигурят минималните нива по КТД трябва да бъдат преструктурирани и да получат някаква помощ, но останалите нямат оправдание. "Не може да даваш по една минимална заплата и още две заплати бонус отгоре", коментира той. Заради политиката да се дават ниски заплати в здравеопазването по думите на Кокалов има отлив на кадри и вече болниците не могат да си намерят работна ръка.

"Така болници започват да искат снижаване на критериите за работа по клинични пътеки, тъй като не могат да ги покрият. Е за какво качество на здравеопазването говорим тогава?", попита той.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #1

    Само в София има толкова болници, колкото в цяла Нидерландия. Закривай.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.