Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп заплаши Пхенян с "неща, които не са си и помисляли, че са възможни"

8 коментара
Тръмп заплаши Пхенян с "неща, които не са си и помисляли, че са възможни"

Ден, след като режимът в Северна Корея обяви, че разполага с готов план за ракетни удари по американския остров Гуам в Тихия океан до средата на август, президентът на САЩ Доналд Тръмп отново атакува словесно Пхенян.

Той коментира пред журналисти, че явно предупреждението му, че ще използва срещу Северна Корея "огън и ярост", може би не е било достатъчно твърдо.

"Народът на тази страна трябва да е напълно спокоен. Казвам ви, ако Северна Корея направи каквото и да е, дори само да си помисли да нападне някого, когото обичаме и представляваме, или някой от нашите съюзници, ще трябва много, много да се притесняват. Защото ще им се случат неща, които не са си и помисляли, че са възможни", заяви американският президент преди да се срещне със съветниците си по националната сигурност в своето имение в Бедминстър, щата Ню Джърси, където е на почивка.

По думите му "крайно време е някой да застане на първата линия в името на хората в нашата страна и за хората в други страни", предаде Ройтерс.

Тръмп не пропусна за пореден път да разкритикува и Китай, заявявайки, че може да направи много повече по отношение на Северна Корея. Той не уточни дали САЩ обмислят възможността за изпреварващ удар срещу Северна Корея, но подчерта, че е готов да преговаря.

По-късно в петък Тръмп отново заплаши, че ще употреби сила срещу Северна Корея, предаде Франс прес. "Имаме напълно готови военни решения, ако Северна Корея действа неразумно", написа президентът в Туитър. "Надявам се, че Ким Чен-ун ще поеме по друг път!", гласи туитът.

Досега Тръмп се изказва уклончиво за евентуални изпреварващи удари и подчертава, че САЩ имат "множество различни сценарии", отбелязва АФП.

Тонът между САЩ и Северна Корея се изостря

Севернокорейската риторика на Тръмп достигна равнище, което разтревожи съюзниците в Азия и много американци у дома, отбелязва “Ню Йорк таймс“.

Демократите заявиха, че президентът разпалва конфронтация и призоваха вместо това да се премине към дипломация. Над 60 членове на Камарата на представителите в Конгреса изпратиха вчера писмо до държавния секретар Рекс Тилърсън с молба да обуздае президента.

Към критиките се присъедини и бившият президент Джими Картър, посетил Северна Корея три пъти като частно лице. Освен че трябва да ограничат войнствената риторика, лидерите ни трябва да насърчат преговори между Северна Корея и други страни, главно Китай и Русия, посочи в изявление експрезидентът и подчерта, че всички страни трябва да убедят севернокорейците, че ще се въздържат от военни действия срещу тях, ако Северна Корея се придържа към мира, допълва "Ню Йорк таймс".

В отношенията си със Северна Корея Тръмп се нуждае от съюзници, а не от бомбастични изказвания, пише в. "Вашингтон пост". Президентът реши да влезе в конфронтация с вероятно най-безразсъдния и авантюристичен режим на планетата. Въпреки взривоопасните изявления на Тръмп тази седмица, по-нататъшните стъпки предполагат изключително внимателни действия - както военният, така и дипломатическият подход изискват тясно сътрудничество с регионалните партньори. САЩ не могат да се справят сами в Корея нито с война, нито с мир. Има опасност обаче риториката на Тръмп да дестабилизира повече партньорите, отколкото противниците, предупреждава вестникът.

Онлайн изданието "Полисифакт" обръща внимание на друг важен въпрос. Заплахите на Доналд Тръмп срещу Северна Корея и туитовете за могъщия ядрен арсенал на САЩ възкресиха, макар и в зачатък, призрака на ядрената война. Някои конгресмени обаче допускат, че настоящата процедура, с която американският президент може да нареди ядрен удар, е незаконна, посочва то.

Конституцията позволява на президента да използва значителна военна сила без одобрението на Конгреса в случай на самоотбрана. Би ли било конституционно обаче президентът за отговори на конвенционална бомбардировка с ядрен удар? А какво би било положението при държавен терористичен акт. Тези въпроси нямат дефинитивен отговор, подчертава "Полисифакт".

Креативната дипломация е жизненоважна за разсейването на корейската криза, отбелязва британският в. "Файненшъл таймс" и предупреждава, че не бива да се очаква Китай да стои със скръстени ръце, ако на Корейският полуостров се стигне до конфликт.

Ролята на Тилърсън е дипломатическа, а не военна

Заместник-помощник на президента Доналд Тръмп окачестви като "направо нелепи" изявленията на държавния секретар Рекс Тилърсън за военния отговор към Северна Корея, като обясни, че Тилърсън излиза от административната си роля на пръв дипломат, предаде Асошиейтед прес.

Думите на президентския съветник Себастиан Горка в интервю за Би Би Си бяха предшествани от критики в медиите, че правителството на Тръмп - президентът, Тилърсън и министърът на отбраната Джим Матис - отправиха разнопосочни послания за растящото напрежение около ядрената програма на Пхенян, припомни агенцията.

Във вторник Тръмп предупреди Северна Корея да не заплашва САЩ и че над нея ще се изсипят "огън и ярост, каквито светът не е виждал". В сряда Тилърсън омаловажи тази контразаплаха и поясни, че Тръмп е искал да уведоми севернокорейския режим за "несъмнената способност на САЩ да се защитят". Държавният секретар добави, че "американците могат да спят спокойно през нощта и да не се тревожат от тази особена реторика през последните дни".

По този повод Горка заяви пред Би Би Си: "Идеята, че държавният секретарят Тилърсън ще обсъжда военни въпроси, е направо нелепа. Работа на Матис, министъра на отбраната, е да говори за военните варианти и той го прави недвусмислено". Впоследствие Горка каза пред "Фокс нюз", че е бил разбран неправилно. "Казах на репортерите, че да карат нашия пръв дипломат, прекрасния Рекс Тилърсън, да дава подробности за военните варианти, е нелепо". Президентският съветник разясни, че всъщност е критикувал журналистите, че искат от първия дипломат да коментира военни въпроси, което не е е в правомощията му.

Говорителката на Държавния департамент Хедър Науърт отказа коментар по случая с мотива, че не е запозната с изявленията на Горка. Тя подчерта, че Тилърсън и Матис са в добри отношения и че нейният шеф не се е изказвал за военния потенциал на САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #8

    Разпалените говорения на Тръмп са опит за отклоняване на вниманието от напредващото разследване на Мълър за връзките на Тръмп & Со с Путин - северните Корейци едва лли са самоубиици, а Китай не иска война до границата си! Двамата опитни генерала, съветници на Тръмп сигурно са приготвили усмирителна риза!

  2. andrei
    #7

    Само да допълня- имаше една тайна среща на господин Тръмпутин с Путин в присъствието само на руски преводач, какво си говориха на нея,дали пък кГБ не е предложило идеи от арсенала си как да се нагнетяват конфликти, как световното внимание да бъде поддържано с други теми?Защо никой не си задава въпроса, не е ли Путин който подкокоросва неговия човек Ким?Това дали не са кгб сценарии?

  3. andrei
    #6
  4. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #5
  5. ГЕРБер_deactivated_1503159134
    #4
  6. lz2gkk
    #3

    Кой е по-голям малоумник, оня дето ще е такъв само няколко години или другият, дето ще е такъв до живот.

  7. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Много зачестили случаите на хакерски атаки в Северна Корея! Значи когато хакерские атаки са от Русия към САЩ, те са "лоши", а когато са от САЩ към някой друг, те са "добри"

  8. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Този е малоумник, избран по демократичен път в най-демократичната страна! Безрасъдството му може да причини милиони жертви в страни-съюзници на САЩ! Страни, за които САЩ са поели отговорност да ги защитават, а не да ги подлагат на безсмислен риск! Но това ако в Белия дом е някоя корумпирана , не не и безумна като Хилари! Игричките с живота на милионе не е като да щипеш Папата по ръката! Или като да хващаш насила ръката на Източноевропейската си съпруга пред камерите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.