Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващи и опозиция в Гърция се обединиха за споразумение с кредиторите

Възпитаник на Оксфорд заменя Варуфакис на поста финансов министър

9 коментара
Управляващи и опозиция в Гърция се обединиха за споразумение с кредиторите

След седемчасово заседание в президентския дворец лидерите на управляващите и опозиционните партии в Гърция подписаха съвместна декларация, с която обединяват усилията си за постигане на споразумение с кредиторите, предаде Ройтерс в понеделник.

Под тази декларация за национално единство отказа да се подпише лидерът на Гръцката комунистическа партия, а крайнодясната неофашистка "Нова зора" не участва в заседанието.

Така останалите общо пет парламентарни партии застанаха зад гърба на министър-председателя - освен собствената му партия СИРИЗА и нейния по-малък коалиционен партньор в правителството "Независими гърци", това са "Нова демокрация", ПАСОК и "Потами" (Реката).

Правителството поема отговорността за продължаване на преговорите и всеки политически лидер ще оказва съдействие в рамките на неговата институционална и политическа роля, се казва в декларацията, разпространена от президентството.

Лидерите посочиха, че искат да бъде постигнато споразумение с европейските кредитори и кредиторите от МВФ, което да осигури достатъчно финансиране, надеждни реформи, план за растеж и ангажимент за започване на дискусии за устойчивостта на гръцкия дълг.

Непосредствен приоритет е банките отново да бъдат отворени, добавиха лидерите.

Министърът на отбраната Панос Каменос, лидер на "Независими гърци", заяви, че подкрепата предвещава "нова ера" в гръцката политика и ще засили шансовете на Атина да постигне споразумение с европейските и международни кредитори. Мисля, че за нас няма друг вариант, освен споразумение с кредиторите, каза той. Лидерите на партиите описаха исканията на целия гръцки народ, те са свързани със споразумение, което трябва да бъде сключено с ЕС. Премиерът получи уверенията на лидерите на политическите партии, че ще има пълната им подкрепа, добави Каменос.

Според него от този момент Европа трябва да разбере, че е необходимо незабавно да се разреши проблемът, за да се върне Гърция на пътя на развитието и благосъстоянието. "Няма друг път освен споразумение, това е еднопосочен път", добави политикът.

Отговорността за преговорите с международните кредитори е изцяло на премиера на Гърция Алексис Ципрас. Това заяви лидерът на опозиционната партия "Потами" (Реката) Ставрос Теодоракис. Заедно ще опитаме да потърсим решение за изход от "безизходната ситуация, в която се намира гръцкият народ", каза Теодоракис.

Той посочи, че премиерът е разказал на лидерите на политическите партии за много от стъпките, които смята да предприеме. Ние също така внесохме свои предложения, но отговорността за преговорите "лежи изцяло върху раменете на премиера", добави Теодоракис.

Цакалотос – новото лице на преговорите с кредиторите

След заседанието бе обявено и назначаването на Евклидис Цакалотос за нов финансов министър на Гърция на мястото на подалия оставка Янис Варуфакис. В близките часове той ще положи клетва като министър.

Цакалотос, който досега бе втори министър за международните икономически отношения, е на 55 години, икономист по образование, смятан за по-сговорчив от предшественика си.

Цакалотос е доста по-различен от отиващия си икономист марксист Варуфакис. Той е прекарал по-голямата част от живота си във Великобритания. Завършил е елитното лондонско частно училище "Сейнт Пол", в което е учил и настоящият британски финансов министър Джордж Осборн. Двамата обаче не са се засекли, тъй като Цакалотос е 11 години по-възрастен от Осборн.

Новият гръцки финансов министър е учил политика, философия и икономика в Оксфорд, където е защитил докторска степен. След академична кариера той влиза в гръцкия парламент през 2012 г., поради което има и по-голям политически опит от Варуфакис, който директно стана финансов министър след като СРИЗА спечели изборите в началото на т.г. Очакванията тогава бяха, че за поста ще бъде предпочетен именно Цакалотос.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. морски
    #9

    тия са толкова нагли, че не може повече накъде!!! вместо реформи искат още да лапат мангизи и да си живуркат!!! а нас в бг кучета ни яли!!!!

  2. Bлaдo
    #8
  3. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #7
  4. Bлaдo
    #6

    "...Под тази декларация за национално единство отказа да се подпише лидерът на Гръцката комунистическа партия, а крайнодясната неофашистка "Нова зора" не участва в заседанието..."?!?!! ...Много показателна илюстрация на това, че (всякога и навсякъде) комунистите и фашистите са един дол дренки. Колкото до питането на N4... - гръцките корабособственици НАЗНАЧИХА сИриза директно за правителство..., - имат си нЕкои съображения хората ;-)

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #5
  6. Доналд Дък
    #4

    Кой е спонсорът на тази Гръцка революция ? Зад такива революции винаги стоят заинтересовани световни икономически фигури ? Някой се опитва да разклати световната лодка ? Обещанията на Кипрас много напомнят на политическата програма на националсоциалистите на Адолф Хитлер, но Гърция не е Германия и никога не може да бъде.

  7. Васил Митов
    #3

    "Лидерите посочиха, че искат да бъде постигнато споразумение с европейските кредитори и кредиторите от МВФ, което да осигури достатъчно финансиране, надеждни реформи, план за растеж и ангажимент за започване на дискусии за устойчивостта на гръцкия дълг". До тук добре. Сега остава да се изясни, какво искат кредиторите. Аман от сметки без кръчмаря.

  8. Калико Джо
    #2

    Само не разбрах какво наистина спечели Гърция с този референдум? Европа едва ли ще ги позлати щото гласуваха че не искат реформи и лишения така че какво е новото?

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Отново нищо конкретно, какви реформи и съкращения-просто дайте пари! ОХИ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.