Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В. "Катимерини": Гръцките банки се оттеглят болезнено от Югоизточна Европа

2 коментара

Банките в Гърция се намират в болезнена процедура на оттегляне от района на Югоизточна Европа, като губят голяма част от завоюваните от тях позиции от 1990 г. до 2000 година, коментира във вторник в. "Катимерини".

Изданието припомня, че в понеделник Юробанк (собственик на Пощенска банка в България - бел. ред.) е оповестила продажбата на своето дъщерно поделение в Украйна.

Сделката на стойност 95 млн. евро е в рамките на плановете на банката за преструктуриране, договорени от нея с Дирекцията по конкуренция на Европейската комисия. Отбелязва се, че Юробанк преди това се оттегли от пазарите в Полша и Турция.

"Катимерини" посочва, че подобни действия са договорили с комисията и други системни гръцки банки.

Националната банка на Гърция е договорила да запази 60 на сто от турската Финансбанк, но драстично да ограничи присъствието си на балканските пазари.

Алфа банк, която също се оттегли от пазара в Украйна, се е договорила да постави акцент върху пазарите в Румъния и Кипър и да ограничи останалите си позиции.

Банка Пиреос също се е договорила да запази присъствието си в Кипър и да намали активите си в останалите страни, в които има свои поделения.

Според представители на банката споразумението с ЕК предвиждало продажбите на дъщерните поделения да бъдат реализирани през 2015 г. при условие, че няма да се отразят негативно на капиталовата им адекватност.

До 2016 г. обаче банките ще трябва да пристъпят към продажби на дъщерните си поделения, дори това да се отрази негативно на капиталовата им адекватност.

Все пак банкери в Гърция са оптимисти, че ще могат да спасят голяма част от дъщерните си поделения, тъй като до края на 2016 г. се надяват условията да се подобрят и те да предоговорят споразумението с Комисията, изтъква в. "Катимерини".

Еврокомисията оказва натиск върху Гърция да закрие някои банки, чието рефинансиране в условията на жестоката финансова криза би се оказало твърде скъпо и би застрашило осъществяването на спасителния план за страната.

Във всеки случай динамичното навлизане на гръцките банки в района на Югоизточна Европа, започнало през 1990 г. и достигнало връхната си точка през 2000 година, се оказа в голяма степен по-слабо от очакванията, отбелязва вестникът.

Страните от Балканския полуостров не се развиха в икономическо отношение, както се очакваше, а гръцките банки побързаха да създадат мрежа от свои поделения в района. Впоследствие разширяването на банките на Балканите, а също и в други страни - от Украйна до Египет, се оказа изключително скъпо за тях и даде минимален резултат, пише "Катимерини".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:26 на 30 март 2023 от автора.
    #2
  2. tim
    #1

    Ура, гърците се изнасят! Пеевски и Василев се изнасят! ПИБ се "самоизнесе". Това се нарича прочистване!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.