Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Аптекари и пациенти против сложния ред за връщане на стари лекарства

Предлагат медикаментите с изтекъл срок да се пускат в контейнери в аптеките

10 коментара
Аптекари и пациенти против сложния ред за връщане на стари лекарства

Пациенти и аптекари се обявиха против изискването на здравното министерство лекарствата с изтекъл срок на годност да се връщат само в аптеката, от която са купени и то срещу касова бележка. От Националната пациентска организация заявиха в четвъртък, че проектонаредбата на здравното министерство създава неудобство за гражданите.

Оттам поставят въпросите как ще се процедира с лекарства, купени от друг град или друга държава, както и ако аптеката, от която са взети, е затворила или пък липсва касова бележка. Пациентите поставят и въпроса как фармацевтът може да бъде сигурен, че му се връщат същите лекарства, които са били закупени от него преди време.

От Националната пациентска организация коментираха, че е нямало да се стигне до неработещия механизъм, ако нейни представители са били включени в изготвянето на проектонаредбата.

От Националната аптечна камара също се оплакаха, че мнението им не е искано при изготвянето на документа. Оттам посочват, че разпоредбите на закона са в противовес със Закона за ДДС, където се казва, че получателят на касовата бележка е длъжен да я пази до напуснато на търговския обект. Освен това няма изискване на касовата бележка да пише кои точно лекарства са купени. Така дори да има касова бележка, човек няма как да докаже, че тя е точно за определено лекарство.

От камарата коментират, че затруднения може да има и ако човек иска да предаде стари ампули, част от блистер или друга частична опаковка, на които не личи срокът на годност. “В този случай, ако търговецът на дребно на  лекарствени  продукти  откаже  да  приеме  лекарството,  не  може  да  бъде третиран като недобросъвестен“, посочват аптекарите.

“Текстът  на  наредбата  не  дава  никакво  становище  по  отношение  на  това  как аптеката да  установи  едно  лекарство  с  изтекъл  срок  на  годност, предадено  за  унищожение  от  физическо  лице  точно  от  кой  търговец  на  едро  е закупено, за да му го предаде“, отбелязват още от камарата. Според същата наредба самите аптеки също са длъжни да предават старите лекарствата точно на доставчика, от който са ги получили.

Аптекарите коментират още, че не  се предвиждат  никакви  средства  за  финансиране  на дейността по унищожаване на лекарствени продукти, върнати от гражданите, което е форма за бягане на държавата от отговорност по третиране на опасните  отпадъци  съгласно  европейските  директиви.  

От камарата предлагат гражданите да могат да връщат свободно лекарствата във всяка аптека, без да им се искат никакви документи, освен документ за самоличност, като данните от него се вписват в протоколите за предаване. Идеята е хората да пускат старите лекарства в специални контейнери, защитени от посегателство. Друго предложение е лекарствените продукти с изтекъл срок на годност, предадени за унищожаване от физически лица, да се считат за медикаменти с неустановен произход и да  не  се  смесват  с  лекарствените  продукти  с  изтекъл  срок  на годност, налични в аптеките, които са с установен произход.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Здравното министерство трябва да се вслуша и да приеме мненията и на двете страни -атечната камара и пациентските организации.

  2. СС
    #9

    Недоумявам как е възможно да излезе в публичното пространство такова недомислие! Във всяко дребно учреждение има ПРАВИЛА за създаване на различните документи. Правила и процедури има и как се подготвят, разглеждат, рецензират и предлагат за приемане и на закони. Те просто не са спазени и затова е това недомислие. Като "проста" е възложено на някой чиновник без трудов стаж на подготви закон и е прит от МС "на подпис" без да го четат. Всеки селски аптекар щеше да предложи работещо решение. Както е

  3. безпартийна
    #8

    Защо се учудвате, поредната "Калинка" е сътворила тази мъдрост с наредбата, която се обсъжда. Да не си мислите, че "Калинки" има само в земеделието? Всички министерства са пълни с такива идиоти. И това са държавни чиновници, на които освен огромните заплати, плащаме и осигуровките, а те с простотията си ни се подиграват.

  4. Анонимен
    #7

    Много трудно може да се измисли по-идиотски закон!И тези "корифеи" от Здравното министерство ще реформират българското здравеопазване?!!"Надежда всяка тука оставете!"Знаете къде е написано това,нали?

  5. Анонимен
    #6

    Защо е този спор? Щом законът създава неудобство на гражданите, бъдете сигурни, че няма да се спазва. Кой ще ме хване, че съм хвърлил в контейнера за боклук няколко блистера с таблетки, или шишенца със сироп? Трябва да назначат хора на всеки контейнер, който да проверява какво хвърлям. И пак мога да ги замаскирам сред хранителните отпадъци. Това е крещящ пример за неграмотно съставен закон.

  6. Петя
    #5

    И защо като постоянно се оправдаваме с Брюксел в останалите държави е лесно и подредено за обикновения човек, а само у нас има такава тромава администрация и бумащина?!?

  7. Анонимен
    #4

    Аз смятам, че каквото и да се приеме ще е проформа, нещата ще останат постарому - в кофата!!!

  8. Анонимен
    #3

    До No2 - Много е лесно все някой друг да е виновен за безумията на правителството. Сега Сергей не става - дайте Брюксел! Защо просто не се връщат, за да не зацапват околната среда - каквато е идеята на подобен закон?

  9. Анонимен
    #2

    Това е ред, съобразен с европейските изисквания. На когото му е сложно, да се оплаче в Страсбург.

  10. Анонимен
    #1

    Представете си - човекът е от Видин и отива на почивка в Созопол за 5 дена и си купува аспирин, чиито срок на годност след 3 месеца. След 3 месеца аспиринът не е свършил и трябва да се върне в аптеката в Созопол. Да речем, че си пази касовата бележка. Но се оказва, че аптеката вече не работи. Какво става в този случай?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.