Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Властта в Русия съзира чуждестранна намеса в протестите на опозицията

18 коментара

Генералният прокурор на Русия Юрий Чайка и секретарят на руския Съвет за сигурност Николай Патрушев осъдиха ролята на чуждестранния фактор в организирането на безпрецедентните протести срещу режима на Владимир Путин, предаде Франс прес в четвъртък.

"Недопустимо е, че отделни личности използват хората като инструмент, за да постигнат свои политически цели, и то далеч нечистоплътни", заявява Чайка по повод демонстрациите, събрали през декември десетки хиляди души на протести в Москва. Интервю с генералния прокурор помества официозът "Росийская газета".

"Парите за всичко това често пъти идват от източници извън пределите на Русия", изтъква Чайка. Прокурорът се присъединява към обвиненията, отправени по-рано от премиера Владимир Путин, кандидат за президентския пост в изборите през март - той обвини САЩ, че подкрепят неговите критици.

Шефът на Съвета за сигурност Николай Патрушев пък заявява пред "Комерсант", че социалните мрежи се ръководят "от чужбина" и се насочват срещу властта в Русия, също като по време на арабската пролет.
"Чрез различни неправителствени организации и фондации, а понякога и директно от чужбина се правят опити за въздействие върху мнението на хората в Русия. За целта се използват различни модерни технологии, впрочем изпробвани вече в редица други държави, включително възможностите на социалните мрежи в интернет", казва Патрушев.

Демонстрациите на опозицията в Русия - най-мащабните, откакто властта бе поета от Путин през 2000 г., до голяма степен се организират с помощта на социалните мрежи. Следващият голям протест е насрочен за 4 февруари, месец преди изборите за президент, които Путин се надява да спечели още на първия тур, отбелязва АФП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    16, ако прочетеш малко писания от преди 20-15 години, ще видиш, че Русия се е разпаднала вече май 3 пъти на 6-12 държавил. Да де - такива бяха предвижданията и желанията, но не се случи....

  2. Анонимен
    #17

    Да може 16 - със сигурност си познал верния отговор, но не верния субект на разпадането! Свобода за Шотландия и цяло Мексико! Всички са развиващи се, само някои са развити като богоизбрани! Пий си хапчетата редовно и взимай дозичката бяло прахче наместо сребърниците!

  3. Анонимен
    #16

    Някой може ли да прогнозира кога ще се разпадне най-великата от развиващите се държави.

  4. Анонимен
    #15

    13, много "на плитко" гледаш като история. Всичко от теб изброено има корени поне няколко години преди Путин.
    А всичко почна от Горбачев, но този предател да го оставим на мира.
    Да видим какво си писал - "а при Путин НАТО се разшири на изток". Тук голяма вина имат и Горбачев и Елцин, които на "честна" дума са приели, че НАТО няма да се разширява, както са им обещали.
    Другото е - Путин става президент в самото начало на 2000-та, а присъединяването на нови страни е започнало още през 1999 - така че

  5. Анонимен
    #14

    Сега е момента Путин и Русия да подкрепят активно!някой от кандидатите за президент на уса, но няма кого- всичките "допуснати" до финала ще са от един дол дренки и кукли на конци!

  6. Анонимен
    #13

    Учудват ме тези, които считат,че при Путин Русия се била изправила на крака.Правят се сравнения с Елцин, като сравненията са винаги в полза на Путин.
    Първо, Елцин завари една Русия, която беше фалирала като държава още от съветско време.
    Второ, Русия при Путин в стопанско отношение до известна степен се съвзе, но за това нямаше заслуги Путин, а световното покачване на цените на петрола.
    Трето, не при Елцин, а при Путин НАТО се разшири на изток, като прие държавите от бившия социалистически лагер.
    Четвърто,не

  7. Анонимен
    #12

    Мисля че Путин следва да отреже всички т.н.социални мрежи и отчасти проблема ще бъде решен,както и да затвори всичи западни фондации,представителства под формата и предлога че насаждат западните културни ценности.

  8. Анонимен
    #11

    Толкова могат да измислят, не повече. Помните ли, че всички, които скачахме на митингите преди 15-20 години, ни убеждаваха, че американците ни плащат по 10 долара. Прости бяха и прости ще измрат.

  9. Анонимен
    #10

    Я да видим - ако не се кандидатира Путин, кои ще са основните претенденти? Зюганов, Жириновски, Миронов?

  10. Анонимен
    #9

    Освен Чайка и аз се чудя как може в страна где так вольно дышет человек да има въобще жива опозиция...Има нещо гнило в Кремъл...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.